Äriplaan
Faas 1: Varastame aluspüksid
Faas 2: ???
Faas 3: Raha tuleb!
Suurem jagu internetiturundajaid räägivad sellest, kuidas inimesi oma koduleheküljele meelitada, kuidas eksponeerida oma toodet/teenust, kuidas luua kasutajat huvitav sisu, jne. Samuti räägivad nad, millistes kanalites ja milliste meetoditega oma lehte reklaamida. Ja muidugi SEO! internetiturunduse kõige tähtsam point on see, et leht oleks otsingumootorites otsingutulemuste hulgas esimene ja potentsiaalne klient seda ka külastaks. See oleks siis eeltoodud "South Park" umbkaudsest tsitaadist "Faas 1".
Nagu multikas, nii ka elus on "Faas 2" tihti murelapseks. Klient on kodulehel, vaatab tootetutvustust ja siis? Kuidas edasi minna? Eesmärgiks on ju mitte kliendi aja viitmine vaid ikkagi "Faas 3: Raha tuleb!".
Tuleb tahtmine osta endale üks asi. Esimese asjana kasutan Google't ja Netit. Uurin erinevaid pakkumisi, hindu, tarneaegu, lisavõimalusi, jne. Lõpuks leian mind huvitava asja ja tahaksin seda osta. Vaatan kodulehel ilusaid pilte ja loen asjaliku tootekirjeldust, ent siiski tekkivad mul mõned küsimused, millele koduleheküljel ei ole vastatud.
Mulle meeldib oma küsimused firmadele E-mailiga saata, sest siis jääb mulle kah jälg järele, et millal ja mida ma küsisin. Ja mis siis nüüd juhtub? Raha juba sügeleb taskus, aga küsimustele vastuseid ei ole. Ma võiks ju helistada ja küsida, et "Mis värk on, E-mailidele ei vastagi või?", aga ma olen laisk ja ei viitsi. Saadan uue maili hoopis mõnele teisele firmale.
Mis kasu oli sellel esimesel firmal CMS'i eest ja veebiarendajale makstud rahast, kulutatud ajast, jne? Ma ju olin nende kodulehel ja tahtsin asju osta aga nad lihtsalt ei viitsinud mulle müüa.
Faas 2 puust ja punaseks: Kui (potentsiaalne) klient võtab ühendust ja küsib midagi, siis vastake talle! Ka eitav vastus on vastus, siis klient vähemalt teab, et müüjal pole temast täiesti savi.
Faas 3: ... ja raha tõesti tuleb.
Näide elust 1: Mõni aasta tagasi oli vaja tuttavale arvutikomplekt osta. Nõudmised olid üsna erilised ja tollel ajal pakutavad standardsed komplektid ei sobinud. Saatsin E-mailid mitmele firmale aga vastuseid sain vähe. Arvutikast sai ostetud ühest firmast aga kõik, kes viitsisid vastata said mentaalse plusspunkti kirja. Need kes ei vastanud, neid üritan edaspidi vältida. Ühele vastanud firmale, kellelt ma tookord küll arvutit ei ostnud, olen ma selle aastanumbri sees vähemalt 15000 käivet juurde teinud, sest kunagi ammu jäi neist positiivne mulje. Ja muidugi on neil soodsad hinnad ja kaup ka reaalselt kohe laos olemas. :)
Näide elust 2: Tahtsin osta vanni. Surfisin kõvasti netis ja leidsin mõned variandid, mis tundusid sobivat. Saatsin ~7 firmale erinevaid küsimusi. Normaalsed vastused on tulnud kolmest. Neljal firmal on täiesti savi, et inimene tahab neile >10000 EEK anda. Järgmine kord, kui ma oma uude villasse 250KEEK mullibasseini tahan osta, siis ma juba tean, et millistest firmadest ma üldse küsima lähen ja millistest mitte.
Näide elust 3: Tahtsin osta plastakent. Saatsin enamvähem kõigile Tallinna pakkujatele E-mailid. Tagasisidet ei saanud ühest-kahest firmast. Osa tagasisidest oli küll niisugune, et "kahjuks ei tegele me niisuguste akendega küsige sealt ja sealt" aga vähemalt mingi vastus tuli. Ilmselt on aknaturul konkurents väga tõsine ja nendel on Faas 2 paigas.
vaata aknast välja, suvi on. juuni ja juulis ei liigu mitte miski edasi.
Plastaknaid ei tohiks üldse osta:(
Esiteks: Kas suvekuudel telefonikõnedele ja faksidele peaks vastama? Kui firma on kollektiivpuhkusel siis võiks ju kodulehel ka vastav teade olla, et praegu me mailidele ei vasta. Ja millal veel vanni vahetada kui mitte suvel. Lapsed saab maale vanaema juurde saata ja neil kah trauma väiksem.
Teiseks: Ma ei kujuta ette, et ma Mustamäe korterisse mingid teist tüüpi aknad paneks, kui plastikust. Kindlasti saaks ka puidust raamidega aknad panna aga kas on mõtet.
Enamus ettevõtetel on veebileht põhjusel – “…aga konkurendil ju on…”. Internetist kui turunduskanalist pole aimugi.