Ehki ma ise E-valisin juba üleeile, hakkasin ma alles täna asja üle tõsisemalt järele mõtlema. Mida ma olin teinud - olin andnud oma hääle eelnevalt minu poolt isiklikult väljavalitud kandidaadile. Olin teinud seda mugavalt, toolilt tõusmata ja järjekorras seismata. Kõik oleks justkui korras, valija on hääle andnud, kandidaat on hääle saanud.
Siiski-siiski. Avastasin, et olen ilma jäänud ühest toredast võimalusest - valimissedeli rikkumisest.
Kui traditsioonilisel valimisel saan ma paberist sedelile kirjutada seda, mis vähegi pähe tuleb, siis E-valimiste juures seda võimalust pole. See võtab minult võimaluse kirjutada valimissedelile loosungeid, üleskutseid, roppusi või veel mida iganes.
Muidugi võin ma 4. märtsil ausa näoga valimisjaoskonda minna, sedeli võtta, selle rikkuda ja siis valimiskasti lasta, tühistades sellega oma E-valimistel antud hääle. Aga see ei oleks siiski see, mida vaja. Mina tahaks valimissedeli rikkumist samuti elektrooniliselt teha. ID-kaardi, PIN koodide, sertifikaatide, kaardilugeja, internetiühenduse ja muu säärase abil. Või siis tegelikult tahan ma, et mul oleks see võimalus olemas.
Praktiliselt võiks asi välja näha nii, et kas kandidaatide nimekirja alguses või lõpus oleks kandidaadi nime asemel tühi lahter, kuhu ma oma sõnumi saaksin kirja panna. Kandidaadi number võiks siis olla kas 000 või 9999 või midagi analoogset. Antud hääl läheks kirja valimissedeli rikkumisena.
Niimoodi saaksin ma siiski ilma oma häält kellelegi andmata kuuluda valimistel osalenute hulka. Lisaks saaksin ma niimoodi ilma ühtki kandidaati valimata tõsta E-valimistel osalenute arvu ja selle arvuga saaks siis uhkelt välismaalaste ees poosetada.
Eelnev on siiski puhtalt teoreetiline arutlus ja seda ei tohiks võtta üleskutsena valimissedeli rikkumiseks või mitte valima minna.
Minu kindel soovitus ja üleskutse on kindlasti valima minna ja ka mõni kandidaat ära valida. Kas parematest parem või siis halvematest vähem halb, aga kindlasti valida.
sa võid ju alati minna ja ka jaoskonnas hääletada.. selles see võlu ongi, et e-hääletamist saad sa igal ajal (ette nähtud ajavahemikul, mil hääletamine toimub) üle hääletada. ning kui vaja lõpuks kasvõi jaoskonda kohale minna ja seal lõplikult oma sedeliga teha mida tahad..
Aga ma tahaks just elektrooniliselt teha oma sedeliga mida tahan, sealhulgas sedelit rikkuda.
Ma pole seda küll kunagi teinud, aga siiski soovin, et mul oleks see võimalus olemas. Ja just nimelt elektrooniliselt.
aga ma sooviks et minu õunapirukas oleks kirssidest tehtud!
kui soovid seda rikkuda, prindi välja ja mine pühu vetsus tagumik puhtaks selelga..
Ma soovin võimalust sedelit ELEKTROONILISELT rikkuda.
aga tee seda parem vaimselt ;)
Isversusver BC, miks sa pead veel ühe rea kirjutamaaaaa!!!???
http://www.valimised.ee/teema.html
Elektroonilise hääle muutmine
Elektroonilist häält on võimalik muuta uuesti elektrooniliselt hääletades. Sellisel juhul võetakse arvesse viimane hääl.
Kui valija on eelhääletamise päevadel hääletanud ka valimisjaoskonnas, siis tema elektrooniline hääl tühistatakse ning arvesse võetakse paberhääl.
Valimispäeval, 4. märtsil, elektroonilist häält muuta ega tühistada ei saa.
Ma soovin võimalust ELEKTROONILIST SEDELIT ELEKTROONILISELT RIKKUDA.
Ma EI SOOVI antud häält muuta, midagi välja trükkida ning saadud trükist WC’s kasutada, oma elektrooniliselt antud häält pabersedeliga valimispäeval muuta, jne.
Tahan võimalust, et ma saaksin elektroonilisse valimiskasti panna elektroonilise sedeli, millele ma kirjutasin “***** ON SIGA” või “Tiblad koju”. ELEKTROONILISELT!
Sa voiks oma ajaga midagi kasulikku teha. Valismaalastel pole sooja ega kylma ei sinust ega Eesti valimistest.
Välismaalased ei vali meil samuti ja nende arvamusest pole mul selles küsimuses ei sooja ega külma.
vastasin: http://kadriki.wordpress.com/2009/05/29/e-valides-rikutud-sedelit-kasti-lasta-ei-saa/#comment-464