Internet teeb lolliks

Rumalad küsimusedMa olen ikka nalja teinud nende inimeste üle, kes väidavad, et interneti kasutamine teeb inimesed lolliks. "Ära vahi ainult porri- ja naljasaite" olen ma neile öelnud. "Loe asjalikke lehekülgi, näiteks minu blogi" olen sellele tihti lisanud. Paljudel juhtudel on see ka õige vastus olnud.

Tegelikult avastasin just oma enda kogemusest, et internet tekitab inimestes rumalust ja isegi minu blogi lugemine ei päästa neid lolliks jäämast, kui kirjutaja ise interneti kasutamise tõttu enam eriti tark pole.

Mul tekkis vajadus ühest MS-SQL baasist koordinaadid pärida ja neid veebilehel inimestele loetavalt näidata. Kõik koordinaadisõbrad mõistavad kraade, minuteid ja sekundeid. Minu suureks üllatuseks olid koodinaadid baasis kujul "1.0242561061769793" ja "0.41608138956670959" ja see oli kogu inf, mille ma sain. Küsisin tuttava kaardi- ka koordinaadispetsialisti käes ja tema ka ei mõistnud, millega tegu.

Hiljuti avanes mul võimalus kohtuda selle tarkvara arendajaga, kes niisuguseid baase loob,  ja tema käest aru pärida, et miks baasis niisugused imelikud numbrid on. Vastus oli lühike ja konkreetne: numbrid on radiaanides.

Ja nüüd jõuame selle lolluse osa juurde.

20a tagasi oleks ma käsiraamatuid ja teatmike lapanud, endale asjad selgeks teinud ning leidnud mooduse andmete ühest süsteemist teise konverteerimiseks. Kaasaegse inimesena toksisin raamatute lappamise asemel Googlesse otsinguks "convert radians to degrees" ja sain kohe vastuseks konstandi, millega radiaane korrutada, et kraadid saada. Lahendus olemas! Otsingu tulemustes esimesena välja tulnud lehel oli ka valem ära toodud:

Kraadid = Radiaanid * (180 / Pi)

Kraadinumbri saab küll kümnendsüsteemis aga nende kraadideks, minutiteks ja sekunditeks konvertimisega saan ma hakkama. Kui keegi selle kohta lisa teadmisi vajab, siis ma võin õpetada.

Kokkuvõttes võib öelda, et kui mul poleks internetiühendust ja Google't, oleks ma peale arendajaga rääkimist selle valemi või konstandi kusagilt raamatust üles leidnud ja samal ajal omandanud hulga teadmisi. Oleksid tekkinud loogilised seosed ja sünergia. Praegu tean ma valemit aga selle kohta, miks asi just nii käib, pole aimugi.

Kuna tegu on teadmisega / oskusega, mida ma igapäevaselt ei vaja, siis pole asi võib-olla väga hull. Ma olen neid matemaatika käsiraamatuid peale kooli lõpetamist ikka oluliselt rohkem kasutanud, kui kooliajal.

* * *

Kui inimesed peaks iga viimast kui nippi internetist vaatama, siis oleks asi puhta puus. Praegu vast oleks see veel ühe laheda maailmalõpufilmi stsenaarium aga mulle tundub küll, et paljuski me just seda teed läheme, et kalu on kergem ja lihtsam saada, kui õngi. Ühel päeval jäävad alles vaid need, kes oskavad Google otsingut kasutada aga kõik need, kes uusi asju teevad, on otsa saanud ja siis ongi maailmalõpp käes.

Sildid: #, #, #, #, #, #
2 comments on “Internet teeb lolliks
 1. tomm ütleb:

  Siia blogisse ei teki postitusi just liiga sageli – usin tarkuseammutaja on ilmselt kõik jutud juba läbi lugenud ja pähe tuupinud :)

  Praktiline küsimus ka. Mul on terve posu L-EST koordinaate, kuidas ma nad Google Mapsi sisse söödan? KML tahab punkti jaoks kraade. Ma ei hakka neid ükshaaval läbi arvutama ometigi.

  Ja ma otsisin Googlest, ja veelgi enam – ma isegi tegelesin geoinformaatikaga kunagi. Aga Google õpib mu eelnevate otsingute pealt ja ajab mulle nüüd mingit jama kõigest muust v.a. olulisest.

 2. Aarne ütleb:

  Maaametil on kalkulaator http://gmaps.maaamet.ee/lestgeo/ aga sinna tuleb andmeid ükshaaval käsitsi kopeerida ja pasteerida. Ühtki teist lahendust ma veebis ei tea.
  Kui need koordinaadid mingis ASCII failis olemas on, siis ma võin nad ümber arvutada. Vajadusel saada andmed mulle meilile.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*