Vaatame väikseid asju suurelt

Käisin meresKui su ainuke kord elus, kus sa mikroskoopi kasutanud oled, jääb sinna põhikooli bioloogiatundi, siis võib sul olla mitmeid eksiarvamusi.

See mikroskoop, mida sa koolitunnis kasutasid, oli valgusmikroskoop. Selle all vaadatakse niisuguseid asju, millest valgus läbi paistab ja nendega näeb asju raku tasemel. Mina vaatasin koolis sibula koort ja tomati nahka. Need said ettevaatlikult ära kooritud, kahe klaasi vahele pistetud ja siis mikroskoobi alla pandud. Niisuguste asjade vaatamiseks sobilike lastemikroskoope saab siit-sealt poodidest osta hinnaga alates ~500 krooni ja suurendus on maksimaalselt 300x või 500x kandis. Vähegi tõsisemate aparaatide hinnad algavad 10K kandist ja ülemist piiri lihtsalt pole sest alati saab ühele heale mikroskoobile veel vingema objektiivi, okulaarid, kaamerasüsteemi, jne juurde osta. Sellele 10K maksvale võib-olla mitte aga alates 50K peaks juba kõigi laiendusvõimalustega asja kätte saama.

Niisugune mikroskoop on täiesti kasutu siis, kui sa tahad mereäärest leitud kivi, oma enda näppe või lilleriiulil ringimüttavaid orhideekahjureid vaadata. Nende vaatamiseks vajad sa hoopis stereomikroskoopi.

Asjade vaatamiseks vajad sa stereomikroskoopi. Valgusmikroskoobi ja stereomikroskoobi üheks tõsiseks erinevuseks on see, et stereomikroskoobi puhul ei ole vaja preparaati läbivat valgust. Valgus võib tulla ka pealt või isegi küljelt. Suurendus algab umbes 10 juurest jääb tavaliselt alla 200 korra. See eest saad sa oma põllult välja kaevatud mündi või kraavist püütud sitika mikroskoobi alla panna ja teda suure suurendusega vaadata. Nii, nagu valgusmikroskoobile, saab ka neile lisada foto-, video- ja mõõtesüsteeme. Mõned vanemad inimesed nimetavad stereomikroskoopi ka stereoluubiks või binokulaarluubiks.

Stereomikroskoope pole ma noorte tehnikahuviliste- või lastepoodides müügil näinud aga ma pole ka selle pilguga eriti ringi vaadanud. 10x suurendusega luubi hankimine ei tohiks kuigi suur probleem olla aga sellest suurendusest edasi minnes vajad sa just stereomikroskoopi.

Eesmärk pühendab abinõu ja iga töö jaoks võtame ikka õige riista. Stereo- ja valgusmikroskoop ei asenda üksteist ja neid ei anna kuidagi teineteise asemel kasutada.

Täiesti asjasse mittepuutuva faktina võin öelda, et minu käest saab paar 10x ja 30x
suurendusega  LeicaES2 stereomikroskoopi hinnaga 5 300.00 ja mõni
Leica EZ4 10 kuni 35x Zoom on mõnusa 11 200.00 eest samuti saadaval. Arve saab ka.

Sildid: #, #, #

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*