Kiipsaare viltune tuletorn

Sellesuvise telkimisretke üheks põhiideeks oli Saaremaal asuva viltuse Kiipsaare tuletorni külastamine. Loomulikult ei viitsinud keegi eelnevalt kusagilt mingit infi otsida ja kohale jõudes tabas meid kohutav üllatus. Tuletorn oli täiesti otse! OK, mitte täiesti otse, aga siiski üsna otse. Samuti oli tuletorn kätte võtnud ja kaldast jupi maad merre roninud.

Kiipsaare tuletorn

Torn oli kaldast nii kaugel, et tundus kahtlasena, et me sinna kohale saamegi. Saatsime ~1.7 meetrise lapse luurele ja tema sai sinna kaelani vees jalutades, ilma ujumata kohale. Selle peale võtsid paar julgemat ennast riidest lahti ja käisid kohapeal ära. Pildil torni jalamil olevad mügarad ongi need vaprad, kes asja ette võtsid.

Eelmise külastusega võrreldavat meeleseisundit ei saanud aga see eest käisime täitsa torni tipus ära. Nüüd võib siis selle asja kohta kah öelda, et TEHTUD!

Kui me torni juurest naasnuna parklas teadetetahvlit vaatasime, siis seal oli veel vana pilt täiesti viltuse tuletorniga. See eest laevaga kodu poole sõites leidsime laevast mingi tasuta ajalehe Saaremaa Suvi, kus oli kogu info kirjas: juba alates 2008 aastast on torn endise 8-9° asemel vaid 1-2° viltu. Flickr leidis pildi, kus on kujutatud 2007 aasta seis: Kiipsaare tuletorn.

Kuna torn asub maastikukaitsealal, siis autoga treppi ei saa aga jalgrattaga vist tohib. GPS näitas edasi-tagasi jalgsiteekonna pikkuseks ~11km. Väikelastega matkajatel tasuks lapsevankri asemel mõnd muud vahendit kasutada sest osa teest läheb otse mööda rannaliiva. Torni üles viib ~1cm läbimõõduga redel aga see on ka palja jalaga täiesti ronitav. Lisaks on tornis sees vahekorrused, kus saab vahepeal vajadusel hinge tõmmata.

* * *

Vanasti, veel 5 aastat tagasi  telkimas käies sai alati kõigi päevade marsruut eelnevalt hoolega paika pandud. Kõik külastatavad vaatamisväärsused jms olid enne teada. Mida aeg edasi, seda vabamalt on asja võetud. Sellel korral olid teada vaid mineku kuupäevad ning see, et teisel päeval läheme tuletorni vaatama. Kõik ülejäänud plaanid valmisid käigu pealt ja see oli väga lahe.

Sildid: #, #, #
5 comments on “Kiipsaare viltune tuletorn
 1. kaur ütleb:

  mingis suht viimases horisondis on pikk jutt sellest, kuidas juhtus, et Kiipsaare majak on keset merd (ta ehitati algselt neeme keskele, mõlemast kaldast sama kaugele) ja püsti.

 2. sull ütleb:

  vöi ka siit võib ühtkomateist lugeda: http://www.meiemaa.ee/index.php?content=artiklid&sub=1&artid=22567

 3. margo ütleb:

  Veel detailsem jutuke on siin:

  http://www.loodusajakiri.ee/eesti_loodus/index.php?artikkel=2801

  margo@sai_kah_laupäeval_sama_majaka_juures_käidud :-)

 4. viiu ütleb:

  Eks see jutt on õige, et Arktika ja Antarktika sulavad ja maailmamere tase tõuseb. Eesti on ju madal maa!

 5. Lauri ütleb:

  Tegelikult on see flickri pilt tehtud küll juba 2004.-dal aastal kuid sellegipoolest – muutus on väga suur.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*