GIOVE-B – aeg minna

GIOVE-BPühapäeval on see päev, kui lastaks taevasse teine Euroopa GNSS süsteemi GALILEO satelliit GIOVE-B. Üleslaskmise ajaks on meie kohaliku aja järgi kell 01:16 öösel (26 aprill kell 22:16 UTC). Huviline saab seda ka video vahendusel jälgida siit: Watch the GIOVE-B launch live. Ülekanne Baikonuri kosmodroomilt algab samuti 27. aprillil ja meie aja järgi juba 00:35.

Esimene Galileo satelliit GIOVE-A saadeti üles juba 2005 aasta lõpus ja paberite järgi on selle kahe aastane kasutusaeg juba läbi. Siiski plaanitakse satelliit töösse jätta veel vähemalt aastaks.

GIOVE-B pardal olev kell saab olema kõige täpsem kell, mis kunagi orbiidile saadetud. Kasutades passiivset vesinikmaserit (Passive Hydrogen Maser, PHM) saadakse kella täpsuseks <1 nanosekund päeva kohta. Kes suudab selges eesti keeles seletada, mis sai see maser on, võib selgituse kommentaaridesse jätta.

GIOVE on lühend väljendist Galileo In-Orbit Validation Element mis lahtiseletatult tähendab orbiidil olevat GALILEO süsteemi kontrolli- ja testimiselementi.

GALILEO programmi raames plaanitakse aastaks 2010 üles saata veel 4 satelliiti. Täielik funktsionaalsus on plaanitud saavutada aastaks 2013.

Huviline saab kõiki GIOVE-B orbiidile saatmisega seotud uudiseid lugeda siit: GIOVE-B launch.

Pilt: ESA - S. Corvaja 2008

Sildid: #, #, #, #, #, #

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*