Sai siis eile õhtul uus kõmu tekitanud brauser Google Chrome alla tõmmatud ja masinasse installitud. Esimene mulje on, et WTF?
Eriti palju pole veel jõudnud proovida aga on mõned detailid, mis ei lase seda brauserit kuidagi igapäevasesse kasutusse võtta.
Installi ajal ei küsitud mult rohkemat, kui et kas Firefox’i seadeid importida või mitte. Keele valikut ei pakutud. Nii oli mul masinas Eesti keelne Chrome mille tõlge tundus üsna veidrana. Õnneks leidsin DT blogi lugedes ka õige koha üles, kust asja ilusti inglise keelseks saab. Oma aruga ma seda kohta ei leidnud.
Adblock’i pole ja see tähendab, et eesti ajalehtede lehekülgedele peale mitmeaastast Firefox’i ja AdBlock'i kasutamist selle brauseriga asja pole. Lihtsalt võimatu on reklaamisodi seest sisu üles leida kui ilma harjunud oled.
Kiirust pole kahjuks millegiga testida aga aegajalt hakkas Crome lehekülgede laadimise ajal justkui nii uimerdama, et isegi hiir jäi seisma. See võis muidugi ka hoopis millestki muust tingitud olla.
Ma ei leidnud lihtsat võimalust feedide kasutamiseks. Minu jaoks on see tõsine puudus. Firefox'i "Search as you type" on teine asi, mis mul on nii käe sees, et sellest ma enam loobuda ei saa.
Eestikeelset spellerit pole. ID-kaardi tuge ilmselt kah mitte. Mõlemat läheb mul aegajalt vaja.
Mõne hea asja leidsin kah. Sisse-ehitatud "elemendi inspektor" on päris tore riist. Proovisin mõningaid erinevaid saite vaadata ja pilt oli sama, mis Firefox'iga. Käivitumine on sama kiire, kui Notepad'il. Kõik Firefoxis olnud paroolid imporditi ilusti Chrome'sse.
* * *
Tegin veel õhtul niisuguse katse, et avasin nii Firefox'is kui Chromes EPL.ee, Delfi.ee ja Postimees.ee lehed. Minimiseerisin mõlemad aknad. Peale ühe kiire sigareti pikkust perioodi oli Firefox'il käimas 1 ja Chromel 6 protsessi. Firefox'i mälukasutus oli 105 488K ja Chrome protsessidel kokku 97 440K. Jätsin arvuti ööseks tööle ning hommikuks oli Firefox'i mälukasutus 126 396K ja Chrome 5 protsessi peale kokku 117 824K. Kuna ma ei kasutanud mingit teadusliku meetodit selle katse tegemiseks, siis mingeid järeldusi siit teha ei maksa. Mõned vanemad inimesed mäletavad, et vanasti sai veebis surfida arvutiga, millel oli 8MB mälu.
* * *
Usun, et tänase päeva jooksul tuleb neid ülevaateid veel nii, et vähe pole. Minu esimene mulje on igatahes pigem halb kui hea. Kuna tegemist on alles Betaga, siis vast tehakse veel täiendusi. Võib-olla aitavad kõikide mu murede vastu pluginad, ei tea veel.
Allpool mõned ekraanipaugud eesti meediaväljaannetest:
Käesolev postitus on kirjutatud Google Chrome brauserit kasutades. Töötab küll.
Kuvatõmmised võiks png formaadis olla. Säiliks kvaliteet..
.PNG failid tulevad ju kole suured. Just selle pärast eelistan tavaliselt .JPG faile.
Ajutine lahendus reklaamide blokkimiseks:
http://www.fritscher.ch/blog/2008/09/03/google-chrome-adblock-with-privoxy/
Lühidalt kokkuvõttes kohalik proxyjupp, mis reklaamid kinni peab ning kui Chrome ühendus läbi selle luua, jäävad ka Chrome’is reklaamid nägemata.
Proovisin.
Selleks, et see proxy ka Eesti saitide puhul sama edukalt töötaks, kui AdBlock, peab seadeid väga kõvasti muutma.
Aga vähemalt mingisugune lahendus on olemas.
Alati, kui oled millegagi harjunud, siis uus ja ehk ka toores asi tundub halb, sellest pole hullu.
Mitu aastat läinud, aga Chrome eestikeelne tõlge endiselt nii totakas, et olin sunnitud inglise keele vastu välja vahetama. Kamoon, tehke guuglile selgeks, et ei tasu palgata lasteaiast endale tõlkijaid ja siis pakkuda seda jama vaikimisi sisuna.