Kuidas ilusti blogi kirjutada

Kalle Mihkelsi kole stiilMõnedele inimestele meeldib oma kirju Wordis kirjutada. Ega selles midagi halba ei olegi. Kui igapäevane kirjatöö käib valdavalt just selle programmiga, siis miks mitte seda ka blogi kirjutamiseks kasutada. Kätteharjunud töövõtted ja speller teevad töö, erinevalt blogikirjutamise suhteliselt tagasihoidlike võimalustega toimetajast, kiireks ja mugavaks. Kasutan seda nippi vahest isegi, et kirjutan mõne kirjatüki Wordiga valmis ja alles hiljem panen selle blogisse.

Wordi puhul tuleb aga arvestada seda, et lihtsa teksti asemel paneb ta sinna kopeerimisel kaasa hunnikus informatsiooni teksti kujunduse kohta. See informatsioon kipub tavaliselt blogikujundusega mitte kokku sobima. Ilmekaks näiteks on Kalle Mihkels, kes ilmselgelt kirjutab oma jutud enne Wordis valmis ja siis kopeerib-pasteerib need blogisse.

Selle tulemusena on kõik tema praeguseks avaldatud 5 postitust erineva kirjastiiliga. Ei ole ju ilus... (kõrvalasuv pilt).

Kuidas niisugust koledust vältida?

  • Kirjuta tekst Wordis, aga ära kasuta seal erinevaid vormindamisi, näiteks paks kiri, kaldkiri, lingid, jne.
  • Seejärel kopeeri tekst Wordist Notepad’i.
  • Ning seejärel kopeeri tekst Notepad’ist oma blogimootorisse.

Alles seejärel lisa vajalikesse kohtadesse paks- ja kaldkiri, tee lingid ja muu vormindamine. Nii tehes jääb kogu üleliigne läbu maha ja sinu blog on ilus ja puhas.

Sildid: #, #, #
5 comments on “Kuidas ilusti blogi kirjutada
  1. kalle ütleb:

    Notepadi pole vaja, lihtsam on Wordis kogu tekst ära märkida ja teha sellele “clear formatting”. Ja siis blogisse kopeerida.

  2. Märt ütleb:

    Wordis on tõesti parem valmis teha. Ja notepadi ülekandmise soovitus on tõesti asjakohane (mul endal sama jama, et kujunduslikult läheb vahest paigast).
    Üks soovitusi, mis veel seotud fontidega blogis – on see, et näiteks times new roman on pigem paberversiooni kirjastiil. Netis tahab silm puhata ja siis on parem Ariali ja Verdana sugused varesejalad.

  3. Aarne ütleb:

    Viidatud blogis on kole Times New Roman just selle pärast, et tekst on otse Wordist kopeeritud.

    Tavaliselt kasutaja ei pea ise mingeid fonte määrama, tema eest teeb kogu fondimajanduse ja muu kujundusevärgi blogimootor ise ära. See tagab, et kogu blogis on ilus ühtlane stiil.

  4. plx ütleb:

    Eestikeelset õigekirjakontrolli saab kasutada ka Firefoxis: http://www.dt.ee/blog/tarkvara/2006/10/eesti-keele-tugi-firefox-thunderbird/ (kahjuks ei oska muude brauserite kohta kommenteerida).

  5. Aarne ütleb:

    Tänud lingi eest. Just ükspäev mõtlesin, et kustkohast ma selle õigekirjakontrolli endale leidsin. Eriti otsida kah ei viitsinud. :) Ise kasutan seda juba ammu.

    Minu õpetus oli mõeldud eelkõige nendele, kes lihtsalt mingil põhjusel tahavad Wordi kasutada. Teen isegi mõnda asja vahest ümber nurga ringiga, sest nii on lihtsalt käes sees ja harjumuse jõud on suur.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*