Vana anekdoot viskab nalja selle üle, kui mitu miilitsat on lihtsaks pirnivahetuseks vaja. Pirnivahetus võib aga probleemiks osutuda, kui pirn asub nii kõrgel, et isegi pikem mees selleni ei ulatu ja piisava pikkusega redelit kusagilt käepärast võtta pole.
Nii juhtuski, et ühistule kuuluva laternaposti pirn põles läbi. Pirni vahetamiseks oleks tõstukit vaja, aga loomulikult sellist inventari väikeühistul omal olemas ei ole.
Tõstuk tuleks tellida, aga juurde oleks vaja ka pirn. Kes kurat aga seda teab, milline see pirn olema täpselt peab - milline sokkel, milline võimsus, milline...
Siit siis tuli mõte pöörduda mõne spetsialisti poole, kes ühe hooga tuleb tõstukiga kohale õige pirn taskus ja läbipõlenud valgusti välja vahetab. Ja siit see saaga alguse sai.
Kusagil ajusopis oli teadmine, et selliste asjadega võiks tegeleda ettevõte KH Energia Konsult. Esimeses telefonkõnes ettevõtte sekretärile helistades käskis see karmi häälega meili saata.
Küsimusele, et millisele aadressile meil saata tuli vastus stiilis: "Meil on kõik veebilehel kirjas. Lugeda ei oska vä?" Kõik aadressid on tõepoolest veebilehel olemas, kuid võhik ei tea ju kellele saata. Lõpuks siiski õnnestus välja pinnida üldine aadress, millele muret kurta.
Paari päevaga mingit vastust meilile ei tulnud, sai uuesti KH-sse helistatud. Seekord õnnestus telefonitoru otsa saada dispetšer. Dispetšerile tuli taas seletada, et tegemist on eralaternaga, mis ei põle, et see ei asu linna maal, ei kuulu linnale... Dispetšer kuulas mure ära ja lubas kümne päeva jooksul infot anda.
Dispetšer viisaka inimesena helistas tagasi ja teatas kreisiraadio kombel: "Ma ei teeeeninda teid...". Asi nimelt selles, et tegemist ei ole linnavõrku kuuluvate valgustitega ja sel põhjusel KH Energia Konsult ei teeninda.
Aga selline ju oligi esialgne ülesandepüstitus, et tegemist on eramaal oleva eravalgustiga! Seda oli pikalt-laialt nii esimesel kontaktil sekretärile, kui hiljem dispetšerile selgitatud, et väljavahetamist vajab nö erapirn.
Paralleeluuringute raames sai pöördutus ühe suurima halduse ja hooldusega tegelevas ettevõttes töötava sõbra poole, et see andku kontakt, kuhu sellise murega pöörduma peaks. Mida nemad teeksid, kui pirni vahetada oleks vaja?
Üheks tema soovituseks oli ettevõte Signaal, kuid nemad siiski talise mure puhul ei aita. Samas andsid Signaali inimesed soovituse pöörduda ASi Elektritsentrum.
Elektritsentrumi telefonile vastanud kodanik tegi gestaapoliku ülekuulamise - milline laternapost, kus asub, kuidas on ligipääs...
Ja siis tuli vastus, et nemad asjaga ei tegele, sest tegemist on KH Energia Konsulti piirkonnaga. Seda vaatamata taaskord korduvatele kinnitustele-teavitustele, et tegemist on eraisiku, mitte Tallinna linna laternapostiga.
Siiski lubas Elektritsentrumi inimene koosolekul asja arutada, kuid tagasisidet paraku saanud pole. 'Back in square one' ehk siis tagasi alguses KH Energia Konsulti juures.
Nö ajaviitekõne sai tehtud Eesti Energiasse teadmisega, et ega nad pirnivahetusega ei aita, aga äkki oskavad vähemalt järje peale juhatada, kes aitaks.
Karbi mitte kõige kirkamaks kriidiks olev klienditeeninduse inimene soovis küsimuse peale, kas ta oskab pirnivahetusemures aidata tungivalt teada saada liitumislepingu numbrit ja kliendi nime.
Siis selgus ootamatult, et klienditeenindajal puudub pädevus anda informatsiooni, milliseid teenuseid Eesti Energia osutab, samuti puudub pädevus telefonikõne pädevale inimesele edasi suunata. (Ja räägitakse, et tööturul pidavat palju toredaid inimesi tööd otsima...)
Ei tea, kas liitumislepingu number, mida tõepoolest kohe peast öelda ei osanud, oleks klienditeenindaja pädevust kuidagiviisi tõstnud. Igal juhul sai taaskord valitud klienditeeninduse number ning seekord rikete poole pöördutud.
Rikete telefonile vastanud oli tööandja teenuste osas pädevam ning oskas kohe öelda, et Eesti Energia pirni vahetama ei tule. Abivalmi inimesena suunas ta edasi KH Energia Konsult poole. Ning taas alguses tagasi...
Mõttevälgatusena käis peast läbi mõte helistada Tallinna abitelefonile 1345. Vaevalt nemadki tulevad ise redel kaenla all pirni vahetama, kuid samas siiski oskavad nemad kellegi poole suunata, kes asja aitaks korda ajada.
Tallinna abitelefonile vastanud kuulas osavõtlikult mure ära, kuulas järjekordse selgituse ära, et tegemist on eravalduses ja -omanduses oleva laternapostiga ning lubas tagasi helistada.
Uskumatu, aga paarikümne minuti pärast tuli Tallinna abitelefonilt telefonikõne tagasi ja abivalmilt suunati see vastava ala spetsialistidele edasi - võib tulla üllatusena - ettevõttesse KH Energia Konsult.
Ei tea, millega Tallinna abitelefoni töötaja seekord KH Energia Konsulti hirmutanud oli, aga seal oli peaaegu koostöövalmidus juba olemas. Sellegi poolest rõhutas KH-kas igal võimalusel, kui mõttetu on neilt seda tööd tellida ja kui kalliks see läheb. Ühesõnaga anti endast parim, et neilt tööd ei tellitaks. Orienteeruv töö maksumus oleks olnud 1000.-.
Kokkulepe KH Energia Konsultiga oli juba peaaegu, nibin-nabin, äärepealt saavutatud, kui sealne kodanik tuli mõttele, et äkki ta teab kedagi, kellele see töö edasi anda - peaasi, et ise ei peaks tegelema.
3-4 tunni pärast helistas tööst põikleja ja andis ühe mobiiltelefoni numbri. Sellel numbril vastas keegi. See keegi oli pirnivahetuse töö nõus ära tegema 500.- eest. Loodetavasti saab lähipäevil kalli krundi kaugemgi nurk korraliku valgustuse tagasi.
Kogu seda saagat läbides oli loo kirjapanijal huvitav kuulda, kuidas ühistu esimees ikka ja jälle ja siis taas seletas, millist pirni millise posti otsas välja vahetada on vaja. Vahepeal täiendades, et liitumislepingu numbrit küll peast ei tea. Seda kõike selle nimel, et talle "ei" öeldaks.
Raske on uskuda, et meil räägitakse mingist majanduskriisist. Ettevõte, kuhu lõppkokkuvõtteks otsaga jõutud sai andis endast kõik, et teenust mitte pakkuda ja käivet mitte teenida. Huvitav, kas ettevõtte omanikud on teinud kokkuhoiupoliitika, kus kokku hoitakse käivet?
Huvitav oli kuulda, et üks ettevõte ütleb telefoniteel, et ta ei tule naabri territooriumile teenust pakkuma. Kas tõesti puudub taas soov käivet teha (minimaalset, aga siiski)? Või on tõepoolest turg ära jagatud? Kas siin peaks konkurentsiamet teema vastu huvi tundma?
Ainus positiivne kogemus oli Tallinna abitelefoniga, kus justkui võluväel pandi ettevõte paarikümne minutiga teenustepaketti muutma, kuigi siiski veel tegi sealne inimene kõik, et teenust mitte pakkuda. Huvitav, kuidas pani Tallinna abitelefoni inimene KH Energia Konsulti meelt muutma?
Lõpptulemus polegi nii üllatav - tuleb teada oma Jüri või Jurat, kellele helistad. Kui ei tea, siis oled ise loll - suhtled viie-kuue ettevõttega, selle asemel, et esimene oleks võinud kohe selle õige numbri anda.
PS: Paar päeva peale eelkirjeldatud saagat helistas Elektritsentrumi inimene ja teatas, et ta on nüüd aia taga. Ta tuli ise üle vaatama, mis värk on. Ei olegi enam mingit värki. Ju tuleb järgmisel koosolekul neil arutada, mis seekord äritegemisel valesti läks.
Selle postituse on kirjutanud anonüümseks jääda soovinud külalispostitaja.
Tahad minu blogis oma teksti avaldada? Loe: Külalispostitused minu blogis - tahad ka?
Oleks te suvalisel ehitusplatsil mõnele katuseparandajale öelnud, et pirni vahetamise eest saab viissada raha – kahe minutiga oleks kohale jooksnud pool brigaadi nii tõstukite, redelite kui ka igas mõõdus pirnidega.
Kui sulas maksta, siis peaks omast taskust maksma. Ühistul raamatupidamisel ju maksmise kohta paberit vaja.
Show must go on! Läks 3-4 päeva ja mehed tulid kohale ja vahetasid pirni ära. Õnneks andis vahepeal keegi tarka nõu, et pirnid põlevad vägagi tõenäoliselt ühel ajal läbi ja seetõttu oleks mõtekas vahetada välja kõik kolm valgustit.
Aga üllatus-üllatus – ühel pirnivahetajal oli seljas KH Enegriakonsulti jope…!
Läks veel nädalake mööda ja selgus, et info on jõudnud ka KH Energiakonsulti juhtideni. Helistati sealt kõnealuse ühistu juhile ja uuriti, kes ikkagi väitis, et teenust ei pakuta…
Eks paistab, mis asjast edasi saab.