Matemaatika tähtsusest elus

Saagisin lastetoa laua ehitamiseks juppe. Isejoonistatud joonise järgi. Kõik oli ilus kuni sinnamaani, kuni selgus, et materjali ei jätku ja tuleb järgata, st mitmest tükist üks detail kokku panna. Tegin peas mõned kiired arvutused ja sain tulemuseks, et mul on vaja saagida 50cm pikkune ja 18cm laiune riba.

Saetud - tehtud.

Kui saag oli juba ära pandud ja põrand saepurust puhas siis proovisin ka, et kuidas värskelt saetud tükid omavahel kokku sobivad. Ei sobinud. 10cm tuli viga. Võimatu. Mina, kui mõõtmisguru ja täpismõõteriistade spetsialist juba tean, kuidas mõõta. Kasutan korralikke mõõtevahendeid ka kodustel mõõtmistel.

10cm on täpsus, mida saavutatakse mõõdulindiga mõõtes kilomeetrile. Mina tegin ju lastelauda (120x170cm miinus sisselõiked). Kontrollisin joonist, kontrollisin valmis saetud juppe. 10cm viga.

Panin joonise ja jupid kõrvuti, mõtlesin ja arvutasin ning leidsin vea üles. 120 = 80 + 40, mitte 80 + 50, nagu ma arvutanud olin.

Õnneks juhtus minul nii, et vajalik tükk sai liiga suur. Kui oleks liiga väike saanud, siis oleks poodi tulnud uue materjali järgi minna. Nüüd pääsen ühe 50cm'se tikksae lõikega.

Kokkuvõte: 9 korda mõõda, 1 kord lõika. Enne lõikamist kontrolli mõõtetulemusi ja arvutusi. Koolis tasub matemaatikat õppida.

Sildid: #, #, #, #, #
One comment on “Matemaatika tähtsusest elus
  1. offf ütleb:

    Mõõda mikromeetriga, märgi kriidiga, raiu kirvega. Tegelikult on mugav vajalikud jublakad juba poes plaadi ostmisel lasta õigeks lõigata.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*