Traditsiooniline maamõõtmine GPS'iga näeb välja nii, et sa paned ühe geodeetilise punkti peale, mille koordinaadid on täpselt teada, oma GPS referentsjaama. See jaam vaatab seal, et mida GPS satelliidid tema asukohaks ütlevad ja millised on tegelikud koordinaadid. Sellest erinevusest arvutab ta välja korrektsiooni parameetrid.
Mõõtja saab sellisel juhul kas raadiomodemi või GSM-datakõne kaudu oma seadmele need parandused ja nii teab real-ajas, millised tema täpsed koordinaadid on. Niimoodi saavutatakse paari sentimeetrine täpsus mis on tavaliselt maamõõtmiseks täiesti piisav.
See on väga vinge tehnoloogia aga sellel on ka mõned puudused. Keegi peab istuma selle referentsjaama juures ja lihtsalt vaatama, et kurjategijad seda ära ei varastaks. Lisaks tuleb õue tööd tegema minnes käia kahes kohas: referentsjaama paigaldamas ja tegelikul töömaal. Raha on vähe ja kahele inimesele palka maksta on raske.
Tänapäeval on asi natuke lihtsam. Mingid tegelased paigaldavad referentsjaama, mis on alati kohal, 24/7 võib öelda. Kuna keegi seda jaama vahepeal ei puudu, on tema koordinaadid alati ühed ja samad. Ainus, mida mõõtja sellisel juhul vajab, on internetivalmidusega GPS vastuvõtja. Siis saab ta iga kell parandussignaali kätte ja positsioneerib ennast paarisentimeetrise täpsusega.
Muidugi need jaamapüstitajad tegelased tahavad oma korrektsiooni eest raha saada. Siiski arvan ma, et see raha on väiksem sellest, mida tuleb traditsioonilise referentsjaama valvurile ja autoga sõidetud lisakilomeetrite eest maksta. Ja siis veel pisiasi, et sul pole vaja endal seda referentsjaama osta. Võit rahas: mitusada tuhandet.
Jah! Minul on niisugune permanentne GNSS jaam olemas. Asub Sakus ja tööraadius on ~30km. Kui vallavalitsuses käid, siis vaata maja taga asuvat korstent. Selle otsas on ilus radoomiga antenn. Ise panin. Enam tõstukiga kõrgele ei lähe.
Varsti tulevad veel mõned uued jaamad. Pärnu kant on vast esimene, kuhu vastuvõtja paigaldatud saab.
Vastav server on valmis ja ootab kannatamatult,et kellelegi seda korrektsiooni pakkuda
Tahad proovida? Leica, CMR ja RTCM formaadis korrektsioonid on saadaval. Kui ainult proovimiseks, siis saab tasuta. Kui töö tegemiseks, siis tuleb natuke raha kah anda. Erilahendused on võimalikud. Kui vaja, teeme ka 20Hz korrektsiooni ära. Eriti on oodatud inimesed, kes teavad, mis on NTRIP.
Tere! Üks võhiku küsimus:
“Ainus, mida mõõtja sellisel juhul vajab, on internetivalmidusega GPS vastuvõtja.”
Kas tänapäeva nutitelefonid, nagu n95, mille sees on GPS, lähevad arvesse?
Ei. Telefonid ei oska vähemalt praegu seda korrektsiooni vastu võtta. Vähemalt mina pole ühestki kuulnud, mis oskaks.
Teisest küljest, oskaja võib alati niisuguse rakenduse ise valmis kirjutada. Sellel oleks mõte sees siis, kui kogu maa oleks niisuguste püsijaamadega kaetud.
Kui keegi teab, et niisugune telefon on olemas, siis palun teavitage mind ka. Kui kellelgi on niisugune telefon endal olemas ja on huvitatud testimisest, siis võtku ühendust.
Just-just. Kuna tegemist on ju tarkvaralise lisaga (võta telefoni (a)gps signaal, võta internetist see abisignaal, tee midagi, näita täpsemat infot) siis võiks selline tarkvara kusagil olemas olla? Või on see kusagil sügavamal GPS-i loogikas? Ei oska ka internetist otsida seda õiget asja.
Äkki on asi selles, et korrektsiooni kasutamiseks on päris korraliku arvutusvõimsust vaja. Ei tea täpsemalt. Vastuvõtjad, mis seda korrektsiooni kasutada oskavad, maksavad alates 50K.
Aga kas tavalist arvutitarkvara on selle toimingu jaoks? et usb gps ja kõu? Mul puudub küll praktiline vajadus sellise täpsuse jaoks, aga huvitav oleks teada :)
Mul serveris jookseb aga see pole vast väga tavaline. :) Maksab julgelt üle 250K.
Minuteada Eesti teist niisugust serverit pole.
http://www.leica-geosystems.com/corporate/en/products/gps_systems/lgs_4591.htm
Olen selle külge üritanud tasuta softist “klienti” ehitada aga siiani pole õnnestunud.
Hei
Vana teema küll, aga ehk on GPS veel korstna otsas :)
Kirjutad siin, et vastuvõtjad mis seda korrektsiooni kasutada oskavad, maksavad > 50K. Samas on ju paljude “tavaliste” GPS’ide tech. spec.’i kirja pandud ka RTCM tugi, näiteks: http://www.hot.ee/sportrak/mudelid.htm
Kas on aeg vahepeal edasi läinud ja tekkinud korrektsiooni tugi ka käsi GPS’idesse, või on siin ikkagi protokollis erinevus?
Ma kahtlustan, et need “tavalised” vastuvõtjad on nõus mingist pordist seda RTCM signaali välja andma, mitte vastu võtma. Näidatud DGPS-valmidust ei oska kommenteerida.
Ma proovin leida mingi GPS’i, mis spec’i järgi toetab RTCM 104 protokolli ja äkitsi siis saaksime kokkuleppele NTRIP’i feed’i osas :)
Kindlasti saame.