Dr. Toompark askeldab köögis: Kuidas valmib maitsev praekartul

KartulipõldAlguseks üks niisugune põhimõtteline väide: praekartul ei ole keedukartul, mis on lihtsalt pannil soojaks tehtud. Selle produkti nimi on võibolla "pannil soojendatud keedukartul", aga mitte praekartul. Maitsev praekartul valmib PRAADIMISE, mitte soojendamise tulemusena.

Maitsva praekartuli valmistamiseks on kõigepealt vaja keedukartuleid. Loomulikult on vaja panni, õli ja mingisugust köögiriista, millega kartuleid praadimise ajal pannil segada. Kui vajamineva varustuse nimekirja veelgi laiendada, siis on vaja mingisugust pliiti, küttematerjali pliidile, jne.

Olemasolevad keedukartulid tuleb ühesuurusteks tükkideks lõigata ja panna juba kuumale pannile. Minule meeldib, kui kartuli tükid on parajalt väikesed, siis saab ju krõbedat osa rohkem.

Praadimise ajal ei ole vaja pannile maksimaalset kuuma anda. Minu koduse gaasipliidi puhul on täiesti sobiv, kui kiirkeedu augu all on tuli umbes poole võimsusega. Niimoodi võtab maitsva söögi valmistamine küll rohkem aega kuid seekord on rõhk sõnal maitsev ja mitte sõnal kiire.

Kui kartul on pannil praadimas siis polegi muud, kui aegajalt segada. Praadimise aeg sõltub iga kartulisööja isiklikest eelistustest. Mulle maitseb nii, et igal kartulitükil on üks serv korralikult krõbe.

Kui kartul on küllalt praadunud, siis võib soovi korral lisada mõne muna või eilsest üle jäänud hakklihakastme. On oluline, et soust või muna lisatakse alles praadimise lõppfaasis. Liiga vara lisades võivad mõnusad lisandid lihtsalt ära kõrbeda või jäävad kartulid lihtsalt liiga tooreks. Samas, näiteks viinerid tuleks lõigata samasuurteks tükkideks, nagu kartulidki ja kohe koos kartulitega pannile panna.

Tehtud! Maitsev!

Sildid: #, #, #, #, #, #
3 comments on “Dr. Toompark askeldab köögis: Kuidas valmib maitsev praekartul
 1. offf ütleb:

  Njahh. Aga need on ikkagi praetud keedukartulid, mitte p2ris praekartulid. Viimaseid saab ikka eelk6ige _toorestest_ kartulitest.
  Muidu olen ma sinu jutuga n6us. Lihtsalt pannil soojendatud jahused ja lagunevad eilased keedukartulid on ilged!
  Mine teen sedasi.
  1. Panen pannile ohtralt rasvollust v. oli ja ajan kuumaks
  2. loikan keedukartulid ratasteks (jahused ja pudiks keenud eksemplarid viskan seas88gi2mbrisse v. 8kokastikesse)
  3. Panen YHE kihi kartulirattaid pannile (seda v6ib teha ka lokamise k2igus, juhul kui sulle meeldib kui kuum oli kate peale pritsib).
  4. Lasen kartulirattad yhelt poolt pruuniks, siis keeran k6ik ykshaaval ringi lasen teiselt poolt ka pruuniks-kr6bedaks.
  5. Kui s88jaid/kartuleid on rohkem, siis kordan protseduuri, mitte ei pane kartuleid “paksult”
  Voila!
  Juurde v6iks hammustada n2iteks sylti.
  Yldiselt j2tkub v2ikesest pannit2iest yhele suurele v6i kahele v2ikesele s88jale. Suurest pannist jagub kolmele. N2mm!

 2. Aarne ütleb:

  Kõlab maitsvalt. Kunagi proovin kindlasti ära.

 3. Viiu ütleb:

  `Poissmehekartulid`
  Lõika pannile pekikuubikud (mitte suuremad kui 1x1cm),kui paar minutit särisevad, lisa ohtralt peeneks lõigatud mugulsibulat. Sega hoolega. Kui juba helepruuni värvi näitab, lisa viilutatud (ca 0,5cm) TOORED kartulid.NB! Salatikartulid, mitte pudrukartulid, need ei lähe krõbedaks, vaid pudruks. Maitsesta soola, pipra ja karriga,sega lihatükid põhjast ülespoole, kalla peale 1/5-1 tassitäit kuuma vett (kraanist) ja kata pann kaanega. Aeg-ajalt sega.Kui jälle särinat kostab, peaksid kartulid enam-vähem pehmed olema.Nüüd pane kaan kõrvale ja prae kartulid täpselt nii krõbedaks kui soovid.Vältimatu lisand on hapukurk!
  Head isu!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*