Dr. Toompark askeldab köögis: Kuidas poolitada lihakamakat

Lihakamakas, 1kgEile õhtul oli vaja süüa teha. Ehkki olen osav kokk, ei viitsi ma tavaliselt midagi keerulist valmistada. Teen seda, mille kiirelt valmis saab. Kusjuures, pea alati sisaldab minu valmistatud toit ka liha ja maitseaineid.

Sügavkülmast leidsin kilose hakklihakamaka. Tundus suurevõitu. Kuna mul mikrolaineahju enam pole, siis pidin leidma mooduse selle lihakamaka tükeldamiseks. Pealegi, kogu kamaka ülessulatamine, tükeldamine ja siis poole uuesti külmutamine ei tundunud eriti hea mõttena.

Mõtlesin kodus leiduvate riistade ja instrumentide peale ja alguse kaalusin, et kasutaks akutrelli. Puuriks iga natukese maa tagant augu läbi ja siis lihtsalt murraks. See idee jäi ära, kuna trelli aku oli tühi ja selle laadimine oleks liialt aega võtnud.

Pooleldi läbisaetud lihakamakasÕnneks on mul mingitel segastel põhjustel ka rauasaag olemas. Laps pesi sae tera nõudepesuvahendiga puhtaks ja saagimine võis alata.

Külmunud liha saagimine ei ole lihtne sest käed hakkavad külmetama. Kasutasime liha kinnihoidmiseks majapidamispaberit ja olulistest külmakahjustustest õnneks pääsesime. Läbu ei tekkinud saagimise käigus praktiliselt üldse. Rauasaag on niisuguse töö jaoks täitsa sobiv riist, oleks mõne suurema hambaga sae võtnud, oleks vist pool lihast köögilaualt saepuruna tulnud ära visata.

Kui kamakas oli pooleni läbi saetud, siis võtsin lapikotsaga kruvikeeraja, pistsin otsa prakku ja lajatasin korra haamriga. Oligi pooleks. Jällegi möödus operatsioon täiesti läbuvabalt.

Kamakas pooleksLõpptulemus ja kogu kasutatud instrumentaarium on näha kõrvaloleval pildil. Lauda vahepeal ei pühkinud ja pilt tõestab, et läbustamist polnud.

* * *

Ning kui juba läks kavalate kööginippide õpetamiseks, siis siit veel paar:

 • On palju kohti, kus riivjuustu saab edukalt asendada hakitud juustu vastu. Laps vaatas mind selle mõtte peale imeliku näoga ja võttis siiski riivi. Seega kasutasin üle pika aja päriselt riivitud juustu.
 • Lapsega koos süüa tehes saab mõned ebameeldivamad asjad, nagu näiteks nõudepesemine, tema kaela veeretada. Tema jälle saab vastutasuks teadmisi ja kogemusi. :)

Tegelikult ma tean, et palju kavalam oleks hakkliha enne sügavkülma panemist alati portsjoniteks jagada, siis saaks kapist kohe õige suurusega tüki. Seekord oli teisiti.

Sildid: #, #, #, #, #, #
3 comments on “Dr. Toompark askeldab köögis: Kuidas poolitada lihakamakat
 1. Offf ütleb:

  Drell on tugev paks riie. P6him6tteliselt present.
  T88riist on ikka trell.

  Aga mina teen hoopis nii
  1. v6tan l6ikelaua, kirve ja suure haamri
  2. panen liha l6ikelauale, kirve lihale ja virutan haamriga
  3. Pudi ei tule selle protseduuri k2igus yldse, aga l2rmi on palju

 2. Aarne ütleb:

  Kirjavea parandasin ära.

  Kirvest ei saa ma kasutada, sest mul lihtsalt pole seda. Kortermajas elades pole nagu vaja kah. Kaalusin ka tegelikult jämeda noa ja haamri kasutamist, aga kartsin lärmi ja läbu.

 3. Mutt ütleb:

  Mnjaa… sul läks palju valutumalt kui minul: http://mutimoti.blogspot.com/2006/02/kokanduslik-ppetund.html :)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*