Elu raske, neer müüki? Ei!

Jala siirdamineK: Mille järgi aru saada, et Eesti elu on tõsiselt halvaks läinud?

V: Sellest, kui inimesed hakkavad huvituma oma organite jupphaaval mahamüümisest.

Umbes nädal tagasi sain ma niisuguse kirja (kõik saatjale viitavad andmed eemaldatud, kirjaviis muutmata):

Olen üks neid õnnetuid kes on jäänud ilma tööta ja võlad on kasvanud üle pea!
Oleksin nõus loovutama ühe oma neerust! Kas see oleks võimalik?
Ettetänades!

Ma vastasin, et ma olen üsna kindel, et igasugune organitega äritsemine ei ole ei Eestis ega ka mujal maailmas legaalne. Selle peale sain uue küsimuse, et kus riigis seda teha saaks ja kas ma oleksin nõus aitama. Isegi raha pakuti mu abi eest.

Päris karm, kas pole?

Kurb muidugi, et inimene niisuguses raskes olukorras on, aga mina tõesti aidata ei oska. Otsisin seadustest selle raha eest doonoriks olemise koha välja:

Riigiteataja -> Rakkude, kudede ja elundite käitlemise ja siirdamise seadus:

§ 3. Ainelise kasu saamine
Rakkude, kudede ja elundite loovutamise eest tasu pakkumine ja ainelise kasu saamine on keelatud, välja arvatud kunstliku viljastamise ja embrüokaitse seaduses sätestatud juhtudel.

§ 17. Rakkude, kudede ja elundite loovutamise eest ainelise kasu saamine
Rakkude, kudede või elundite loovutamise eest, kui doonor või tema seaduslik esindaja sai selle eest ainelist kasu, – karistatakse rahatrahviga kuni 300 trahviühikut.

Välismaiseid seaduseid ei viitsinud küll lappama hakata, aga ühe niisuguse asja leidsin:

I need money and I'd like to donate one of my kidneys. Can I do this?
No. Here's what Dr. Jeff Punch of University of Michigan says on the Transweb site: "Paid donation is illegal in the United States, Britain, Canada, Mexico, and all of Europe. In India, paid organ donation has been tolerated in the past, but the government there has passed a resolution intended to eliminate the practice. To date, no reputable organization pays for human organs anywhere in the world. Although paid donation may occur in some parts of the world, the lack of accountability of the unscrupulous individuals who engage in this practice means it is unsafe to either donate a kidney through such an organization or purchase a kidney in this way." In the US it is possible for a donor to reimbursed by the recipient for travel, housing, and lost wages related to the donation. The US law can be found here.

Mõned lingid Wikipediast:

Miks niisugune kiri just mulle saadeti? Võib olla selle pärast, et ma kunagi 2009 aprillis kirjutasin mingist naljasaidist, mis justkui ostaks inimeste neerusid kokku? Ma olen kuidagi niisuguse mulje jätnud, et ma tegelen mingi organiäriga või vajan ise neeru? Ei tea.

Niisiis, ärge minu käest rohkem küsige, kuidas raha eest neeru või mõnd muid organeid müüa. Sotsiaalministeerium pole nädala jooksul mu nõuküsimisele vastanud ja seega mul rohkem kodumaist infot pole. Mul pole kunagi niisugust müügimõtet olnud ja ma ei oska arvata, kas organite müümine või ostmine on eetiline, kasulik või kahjulik, kas see eetika peaks mind huvitama, milleks kõigeks ma raha nimel valmis oleksin, jne.

Sildid: #, #, #
4 comments on “Elu raske, neer müüki? Ei!
 1. Merle ütleb:

  Ma pakun sulle enda kurgumandleid müügiks, annan soodsalt ära, 100.-

 2. Aarne ütleb:

  Surnud eesli kõrvad võid saada.

 3. Neer 28 ütleb:

  Hmmm. Just sarnaseid mõtteid mõlgutades leidsin praegu selle lehe. Olen mõelnud vahetada neer naeratuse (hambad)vastu…

 4. Hrh Iykules Osaro ütleb:

  Tere, kui teate, et olete valmis täna neerutoonoriks saama (450 000-dollariline makse koos kõikide reisikuludega), müüge oma neeru oma haiglasse kiiremas korras, kuna me vajame kiiresti ainult 13-ne neerudoonorit.
  ainult terved, 100% sobivad ainult AINULT.
  Kirjutage oma taotlus aadressil: carolbobrekhastanesi@gmail.com, siis võta ühendust viivitamatult
  märkus: peate olema valmis operatsioonile minema ja ainult tervetele inimestele

  Dr Robson.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*