GLONASSi rahasüst

Satelliidid 17.09.2008Möödunud reedel allkirjastas Vene peaminister Putin direktiivi 2.6 miljardi dollari (67 miljardit rubla) eraldamise kohta GLONASS’i arenduseks. 08.09.2008 kirjutasin ma, et aastal 2007 kulutati süsteemi arenduseks ~418 miljonit ja 2006 aastal ~200 miljonit USA dollarit: GLONASS’i uudised. Paistab, et päris kõva rahasüst ja Venemaa plaanib oma GPS’iga konkureeriva süsteemi lõpuks käima saada.

Veel enne selle aasta lõppu plaanitakse üles saata 6 satelliiti, mis tõstaks nende koguarvu 22’ni. Uued satelliidid on Glonass-M tüüpi ning nede kasutusaeg on 7 aastat.

Muidugi, erinevaid lubadusi on viimase paari aasta jooksul välja käidud virnade viisi. Kord lubatakse kiiremini teha, siis võetakse jälle aega juurde.

Praegu on üleval 16 satelliiti, millest töökorras on ainult 13. Veel möödunud nädalal oli neid 14. Paistab, et ühest otsast ehitatakse alles juurde kui teine juba laguneb. Kahju natuke, sest just nüüd kohe saavad mul olema kõik vahendid GLONASS satelliitidelt saadava info kasutamiseks.

Seoses sellega, et mul on vahendid olemas, saan ma huvilistele pakkuda tasuta testimiseks Leica, CMR/CMR+ ja RTCM formaadis RTK korrektsioonisignaali. Järgmise nädala alguses peaks see kõik ka NTRIP kaudu saadaval olema.

Juuresoleval pildil on kujutatud satelliitide paiknemine taevalaotuses täna kell 10:30. Sinised täpid tähistavad GPS ja oranzid GLONASS satelliite. Tumedamad täpid näitavad vastuvõtja poolt kasutatavaid satelliite. Heledad on kas liiga madalal horisondi kohal või katki.

Sildid: #, #, #, #, #, #, #

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*