Kui mais 2007 ei olnud Galileo projekti saatus üldsegi kindel, siis nüüd on toimunud positiivseid muutuseid. Projektile plaanitakse projektile aastani 2013 erinevatest EU eelarvetest eraldada lisaks 2.4 miljardit Eurot. Ilma selle lisarahata oleks kogu Galileo projekt omadega õhtul. Selliseks rahaeralduseks on vaja, et liikmesriigid jõuaksid Transpordinõukogus kompromissile hiljemalt 30. novembriks. Sellele järgneb detsembris veel parlamendi eelarvehääletus.
Kahjuks ei ole mitte kõik liikmesriigid rahastamise osas ühte meelt. Sakslased näiteks toetavad küll rahastamist kuid samas soovivad, et Saksa firmadel oleks garanteeritud osalemine süsteemi arendamisel ja juurutamisel. Inglismaa on rahastamise vastu, kui pole läbi viidud tasuvusanalüüsi (WTF, kas seda siis tõesti pole siiani tehtud???). Hispaania on jäänud erapooletuks ja ülejäänud liikmed on asjaga nõus.
Praegu on Galileo’l taevas vaid 1 (üks) satelliit. Veel käesoleva aasta lõpuks lubati ka teine üles saata. Tundub vähetõenäoline, aga loodan, et eksin. Isegi kui suured rahaeraldused läbi lähevad, ei paista uuest süsteemist tavakasutajale veel niipea reaalset kasu olevat. Selleks, et süsteem oleks ülemaailmselt kasutatav, on vaja vähemalt 24 satelliiti. Kui kasutada Galileo'd koos GPS või GLONASS satelliitidega, siis piisab ka vähemast.
* * *
Ja kui juba navigatsioonisatelliitidest rääkida, siis on ka üks hea uudis. Üks kolmest eelmisel kuul üles lastud GLONASS satelliidist on töökorda saanud. See peaks tõstma kasutatavate GLONASS satelliitide arvu kümneni. Ülejäänud kaks lubati töökorda seada paari nädala jooksul. No samal ajal muidugi mõned olemasolevad satelliidid vaevlevad jälle mingite jamade küüsis. Huvilistele järgnev tabel:
Lisa kommentaar