Galileo programm tupikus

GalileoGalileo on Euroopa Komisjoni ja Euroopa Kosmoseagentuuri kontrolli all olev navigatsioonisatelliitide süsteem (GNSS), mis pakub kõrgtäpset positsioneerimist. Galileo signaali on võimalik kasutada koos GPS ja GLONASS signaalidega ning ühe vastuvõtjaga saab positsiooni täpsuseks alla 1 meetri.

Pole paha praegust 3 - 5m GPS täpsust arvestades. Tegelikult ei tohiks eelmises lõigus kasutada sõna "on" vaid selle asemel tuleks kasutada väljendeid "saab olema" ja "hakkab pakkuma".

Projekt sai ametliku alguse 4 aastat tagasi, Mais 2003 kuid osalt oli käis arendus juba varemgi. Projekti maksumuseks arvestati esialgselt 3 miljardit EUR’i millest osa katavad erainvestorid ning osa Euroopa Liit. Aastaks 2010 plaaniti süsteemil juba kommertskasutust.

Tänaseks on taevasse saadud kõigest 1 satelliit (28.12.2005). 2007 aasta lõpuks peaks ka teise satelliidi üles saama. Esialgsed plaanid nägid ette, et teine satelliit lastakse üles Mais 2007, aga tehnilise rikke tõttu jäi asi katki. Selleks, et süsteem oleks ülemaailmselt kasutatav on vaja 27 satelliiti. Kogu süsteemi on planeeritud 30 satelliiti, millest 3 oleks varusatelliidid.

Praeguseks on arendus ummikus, rahad on otsas ja edasi ei osata kuhugi minna. Asjapulkadel on veel nädal aega, et siis 16.05.2007 välja tulla plaaniga, et kuidas asjaga edasi minna.

Samuti ei ole kindlalt määratud edastatava signaali struktuuri. Seetõttu ostes täna Galileo toega vastuvõtja ei saa kindel olla, et seade ka hiljem reaalselt selle signaaliga hakkama saab. Nii, et poodi minnes ärge laske ennast müügimehe magusast jutust liialt segadusse viia.

Seega arvan ma, et vaevalt me lähema ~10 aasta jooksul Galileost suuremat rõõmu saame tunda. Kahju.

Sildid: #, #, #, #, #, #

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*