GLONASS’i uuendused

GLONASS satelliidid Tallinnas 06.01.200925. Detsembril lasi Venemaa üles järjekordsed 3 GLONASS-M satelliiti. Nüüd peaks neid siis kokku olema juba 20. Niisugune number kasutatavaid satelliite peaks võimaldama kogu Venemaa territooriumil 1m’st navigeerimistäpsust. Enne, kui uued satelliidid päriselt kasutusele võetakse, läbivad nad kuu kuni kahese seadistus- ja testtsükli, st veebruari teisest poolest võib uute satelliitide signaali ka reaalselt vastu võtma hakata.

Tänase seisuga on kasutatavaid GLONASS satelliite orbiidil 16. Võrreldes USA GPS süsteemiga ei ole see number muidugi kuigi suur sest ameeriklastel on hetkel 31 töötavat satelliiti. Siiski on just GLONASS praegu kõige kiiremini arenev GNSS süsteem. Näiteks GALILEO kolmas satelliit plaanitakse üles saata alles 2009 lõpus.

Kokku tegi Venemaa 2008 aastal 27 kosmosestarti (2007 aastal 26) ja nende käigus ei juhtunud ühtki tõsisemat õnnetust. Võrdluseks võib tuua, et USA tegi möödunud aastal 14 ja Hiina 7 starti. Jaanuarist Oktoobrini saadeti üle maailma orbiidile kokku 85 erineva otstarbega satelliiti. Peale eelnimetatute lasid oma rakette üles ka Prantsusmaa, India ja Jaapan.

Baikonuri kosmodromi, kus 2008 aastal tehti 19 starti, rendib Venemaa Kasahstanilt ja maksab selle eest $115 miljonit aastas. 6 raketti startis Plesetskist (Arhangelsk) ning Jasnyst (Orenburg) ja Kapustin Yarist (Astrahan) lasti mõlemast samuti üks rakett üles.

Käesolevaks aastaks on Venemaa plaanitud startide arv tõusnud lausa 39’ni.

Huvilised saavad lisaks põhjalikumalt lugeda:

Sildid: #, #, #, #, #, #
0 comments on “GLONASS’i uuendused
1 Pings/ Trackbacks järgnevaks "GLONASS’i uuendused"
  1. […] nädalavahetusel on venelased ühe oma 25. detsembril 2008 orbiidile saadetud kolmest GLONASS-M satelliidis tööle saanud. On oodata, et ka ülejäänud 2 peagi signaali […]

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*