Kuidas moos kommi sisse saab?

KalevEks seda kommi ja moosi küsimust teavad kõik ja on seda isegi naljaviluks teistelt küsinud. Kuna kiire googeldamine sellele küsimusele vastust ei anna siis otsustasin selle lünga nii enda kui mitmete teiste teadmistes parandada.

Kui küsimus puudutab komme, siis kõige lihtsam on küsida nende käest, kes komme teevad. Küsisin järele ja siin on Kalev Chocolate Factroy peatehnoloogi selgitus, kuidas moos kommi sisse saab:

Keeduseadmetes valmistatakse karamellimass (suhkrust, glükoosisiirupist, maitse-, lõhna- ja värvainetest), mis keetmise järel on kuum, plastiline ja elastne, ning sellest saab hõlpsalt kompvekke vormida.

Eraldi seadmetes keedetakse valmis  täidis- moos (suhkrust, glükoosisiirupist, hoidistest, maitse-ja lõhnainetest).

Kui karamellimass on jahutatud temperatuurini 80-90° C, moodustatakse sellest koonusekujuline rull, mille laiemast osast pumbatakse rulli keskele toru kaudu moosi.

Karamellirullist venitatakse pidevalt maha jämeda nööri ehk voolikukujuliselt massi, ning selle keskel jookseb pideva peenema joana täidis ehk moos.

Voolikust omakorda vormitakse välja kompvekikujuliste vormidega (kaks pooliku kommi kujulist kausikest- vormi, mis seadmes kokku liiguvad ja terve kommi kuju moodustavad)  vormimisseadmes karamellid.

Vormimise momendil on mass ja moos soojad, elastsed. Peale vormimist karamellid jahutatakse , need muutuvad struktuurilt klaasjaks ja pakitakse.

Ma olen alati arvanud, et see just kuidagi niimoodi võiks käia. :)

Moraal: kui sa midagi ei tea, siis küsi õige inimese käest. Tavaliselt, aga mitte alati,  saab ka rumalale küsimusele asjaliku vastuse.

Minu poolt igatahes suuremad tänud ja tervitused Kalevi inimestele kiire vastuse eest!

Sildid: #, #, #, #, #
9 comments on “Kuidas moos kommi sisse saab?
 1. drBarman ütleb:

  Ma arvan, et antud kirjutise näol on lihtsalt tegemist suurtöösturite hädise katsega laiu rahvamasse maha rahustada. Kommide ja Moosi Suur Saladus ei saa ju ometi nii lihtne olla!
  Arvata on, et kusagil salaarhiivides on kirjas ka autentsed andmed selle kohta, kuidas moos TEGELIKULT kommi sisse saab.
  The Truth Is Out There! ;)

 2. Aarne ütleb:

  Kas tõesti võib mõni firma ebaeetiline olla ja niisuguse pettuse peale välja minna? Mina küll ei usu.

 3. telc ütleb:

  tegelikult määritakse moos karamelli välispinnale ja siis keeratakse komm lupsti pahupidi.

 4. Henrik Aavik ütleb:

  Võib-olla oli moos juba enne seal…?

 5. Aarne ütleb:

  Kui moos juba enne seal (kommi sees?) oli, siis ta pidi ju ikkagi siina kuidagi saama. Mina igatahes usun seda, mida mulle Kalevist öeldi.

 6. tiia ütleb:

  ja nii magabki moos kristallkirstus nagu Lumivalgeke ja ootab magusat musi, et ellu ärkata. :)

  ma kujutasin ette, et see karamell-mass sinna ümbere kuidagi rullitakse või keerutatakse. et algul on moosirullitäpike ja siis hakatakse tema ümbere karamellmassi kasvatama, rullides.
  tegelikult karamellikülg paljastab meetodi, enamusel on vöökoht ju :)

 7. Larko ütleb:

  Järsku tahad ka A Le Coq´i või Saku rahva käest pärida, kuidas humal õlle sisse saab? Aga pea siis vastu, et Sa ajaveebniku terviklikkuse ja läbipaistvuse vastu ei eksiks :-P

  Läbipaistvuse huvides: käesolevat kommentaari kirjutades manustan oma raha eest ostetud Alexanderi õlut pintilisest purgist.

 8. Aarne ütleb:

  Ma vaataks oma silmaga järele ja kirjutaks aga majas pole praegu tilkagi õlut.
  Niisugune kurb olukord tuleks muidugi likvideerida aga siis ei lähe jälle selle kirjutamisega paremini.

 9. Larko ütleb:

  Isegi mina suutsin Tallinnast lahkudes end piisava õllekogusega varustada, mis veel enne Helsingisse jõudmist suuremaks saab. Kirjutada aga jõuan hommegi kui seda väga vaja.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*