Mooli- ja ÜRO päev

AvogadroTäna, 23. oktoobril on mooli päev. Pidupäeva tähistatakse hommikul alates 6:02 kuni õhtuni, kella 18:02ni välja. Ameeriklased, kust ka püha pärit, kirjutavad seda niimoodi: 6:02 10/23. 6.02×1023 on Avogadro arv (jämedalt võttes), mis on aineosakeste (aatomite, molekulide või ioonide) arv ühes moolis. Igati tore põhjus pidutsemiseks.

Kuna ma ise oma keemiaalaste teadmistega ja oskustega ei hiilga, siis jätan ma selle päeva tähistamise vahele. Igaks juhuks viitavad kõik eelmises lõigus olevad lingid eestikeelsesse Wikipediasse. Nendele, kellel keeleoskust ja keemiahuvi rohkem, siinkohal ka mõned lingid inglisekeelsesse: Mole, Avogadro constant, Mole Day.

Rahvusvaheline ÜRO päevHomme, 24 oktoobril, on samuti üks tore pidupäev, “Rahvusvaheline ÜRO päev”. Seda päeva tähistatakse juba alates 1947 aastast. Selle aasta motoks on “Global Health: A Critical Component to Development”, mida võib umbkaudu tõlkida “Globaalne tervis: Arengu kriitiline komponent”. Põhitähelepanu pööratakse HIV/AIDS’ile ja maalaariale.

Ka seda päeva ei oska ma kuidagi tähistada. Ei HIV, AIDS ega malaaria mind isiklikult ei puuuduta.

Ühest küljest pidupäevi justkui oleks aga tähistada pole ikka midagi. No kolmapäeval saab vähemalt nädala selgroogu murda.

Sildid: #, #, #

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*