Selgeltnägijate tuleproov

PalvetamineTelekat vaadata on igav. Seal on palju reklaamipause mis segavad tõsiteaduslike saadete vaatamist. Selgeltnägemise müstiline maailma on huvitav ja miks lasta teleprogrammi halbadest omadustest ennast segada? Palju parem on ise proov läbi viia!

Mõeldud, ette valmistatud ja tehtud!

Tuleproovi reeglid:

 1. Testitavale tutvustatakse käesolevaid reegleid.
 2. Testija segab tavalise 52 kaardise kaardipaki. Enne segamist on kõigil kohalviibijatel võimalus veenduda, et tegu on täiesti tavalise kaardipakiga. Kohalviibijaid peale Testitava ja Testija võib, aga ei pruugi olla.
 3. Testitaval on võimalus soovi korral kaardipakk üle segada.
 4. Sõltuvalt sellest, kes on viimane kaardipaki segaja, kas Testija või Testitav, saab teine pool õiguse segatud pakki tõsta. Seda võib kasutada või mitte sõltuvalt teise poole suvast. Tõsta võib kaheks või tõstja poolt valitud arv kordi.
 5. Testija võtab kaardipakist ühe kaardi nii, et ta ise, Testitav ega ükski kohalviibija seda ei näe.
 6. Testitav peab selgeltnägema/arvama, kas kaart on must või punane. Peale arvamist näidatakse Testitavale kaarti ning seda kaarti enam pakki tagasi ei panda. Arvatud kaardid jagatakse kahte eraldi hunnikusse vastavalt õigetele /valedele vastustele.
 7. Eelmist sammu korratakse 10 korda ning õigest /valesti arvatud tulemused pannakse protokolli kirja.

Kiusasin niisuguse "tuleprooviga" kahteteist inimest ja tulemused on siin:

 • Testitavaid oli alates algkooliealistest kuni noorema keskeani.
 • Kõigi proovide läbiviimise juures viibis peale testija ja testitava veel vähemalt 1 inimene.
 • Keskmiselt oli õigeid tulemusi 5.33 ehk siis 53.3 protsenti.
 • Kõige rohkem kaarte, 7 /10 arvati ära 3 korral (1xN, 2xM).
 • Kõige vähem õigeid tulemusi, 3 / 10 sain kahel korral (1xM, 1xN).
 • Lasin ka ennast proovida ja minu tulemuseks tuli 5 / 5.

Niisugust tuleproovi on mõnus läbi viia siis, kui kohal on rohkem rahvast ja klaasipõhi kah tolmuseks ei jää.

Kokkuvõttes võib öelda, et mu sõbrad-tuttavad pole kuigi selgeltnägijad. See tähendab, et kadunud asjade otsimisel pole neist eriti abi ja ma võin neile rahuliku südamega igasugust jama edasi ajada. :)

* * *

Mida ma sellest õppisin?

 • Kui rõhutada seda, et tegu pole trikiga ja kedagi alt ei tõmmata, mütsist jänest ei tule, siis kaob paljudel testitavatel huvi ja nad pakuvad lihtsalt umbes.
 • Teadus ja selgeltnägemine on mõlemad lihtsad. Lihtsalt tuleb vahet teha, et millega parasjagu tegu on.
 • Äkki peaks järgmisel korral auhinna "kõige täpsemini  vastanule" välja panema...?
 • Kõikide alaealiste testimise juures ei olnud nende vanemad kohal ja võõraste onude käest auhinna saamine võib niimoodi kahtlaseks asjaks kujuneda.
 • Niisugune "tuleproov" on lõppude lõpuks ikka lõbus aga kui keegi vastata ikka ei soovi, siis pole mõtet liialt peale kah käia.

Järgmisena võtan ette  katse "Mitu klaasi vett su taskusse mahub?" (soojal suveajal).

Sildid: #, #, #, #
6 comments on “Selgeltnägijate tuleproov
 1. Priit ütleb:

  No, aga on ju selgeltnägemine puhas juhus ja teadus oleks pidanud 50/50 jääma :) See 3.3 protsenti oli selgelt nägemine, kindel värk

 2. Larko ütleb:

  Esimese kaardi puhul on muidugi 50 % tõenäolisus pihta saada. Sealt edasi aga on juba tillukese tõenäolisem, et iga järgmine kaart on seda värvi, mida seni vähem veetud. Kui järjekindlalt niimoodi pakkuda, peaks vist statistiliselt keskeltläbi 5-6 tabamust saama. Olen liiga laisk, et täpset statistilist tõenäolisust välja arvutada.

 3. Aarne ütleb:

  Seda statistikat on pagana raske arvestada. Kui kaks esimest kaarti on must ja punane, siis on kolmanda kaardi puhul jälle tõenäosus 50%. Kui kaks esimest on ühte värvi, siis on kolmanda puhul teist värvi kaardi tõenäosus 52%. Edasi läheb veel keerulisemaks.

 4. vonnekurt ütleb:

  vaatasin ka eile tulenägijate selgeltproovi aga poolepealt. esimese poole ajal vaatasin hoopis etv’st intervjuud elmo nüganeniga ja sain teada, et eesti nokia on eesti keel ja kultuur (kuid neid eriti ei otsita vaid pigem võidakse kaotada). eks ta ole.

 5. ronin ütleb:

  kujutleme nüüd hetkeks saatesarja ‘selgeltnägijate tuleproov’ ehtsate selgeltnägijatega. tulevad kõik kokku, vaatavad üksteisele otsa, kõik peale ühe ohkavad ja lahkuvad. (kuna kõik on selgeltnägijad, siis kõik ju teavad, kes võidab.)
  mitu hooaega niiviisi välja veaks?

 6. Aarne ütleb:

  Tööpakkumine: Võtame tööle selgeltnägija. Sa tead ise, kuhu pöörduda ja mida teha.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*