Coca-Cola ei söö hambaid ja roostet

Mõned head aastad tagasi rääkis keegi mu vanemale lapsele koolis juttu, et kui hammas ööseks Coca-Colasse panna, siis on see hommikuks läinud. Mina niisugust jura ei uskunud aga laps jäi endale kindlaks. Tõestuseks näitasin talle lihtsa katse varal, et ega selle hambaga seal Coca sees midagi väga hullu ei juhtu.

Kuna kodus juhtus just Coca-Cola’ga seotud intsident, siis tuli vana lugu jälle meelde. Otsustasin katsetada ja seekord juba korralikult.

Katseobjekt 1: hammasKuna iga õige Coca-Cola katse käib ikka hambaga, siis alustuseks vajasin hammast. Õnneks oli lapsel üks niisugune äratulnud piimahammas täitsa varudest võtta.

Katseobjekt 2: roostes seibOlen Coca-Cola kohta kuulnud legende, et vanasti hoidsid remondimehed seda garaažis roostes juppide puhastamiseks. Teiseks katsekehaks võtsin roostes seibi. Ühe samasuguse sibi jätsin targu varuks, et pärast millegagi nühkides puhastamise lihtsust võrrelda.

Katseobjekt 3: puuviljanugaKuna kahe objekti peal katset teha tundus igavana, siis vajasin veel ühte testkeha. Viimaseks katsealuseks võtsin hõbedast peaga puuviljanoa lootuses, et kange vedelik seda oksiidist puhastab.

Katseobjektid on valamiseks valmisOma kodumajapidamisest ei leidnud ma ühtegi keemiatarvikut ja seega kasutasin katse tegemiseks neid klaasanumaid, mida kodus leida on. Kindlasti ei olnud need anumad steriilsed ja sisaldasid keskmises kodus kapis seisvasse keskmisesse klaasi keskmise aja jooksul koguneva keskmise tolmuhulga. Visuaalsel vaatlusel leidsin, et võõrkehade arv on piisavalt väike ja minu katset mittesegav.

Katseobjektid on täitsa valmisPanin kõik katsekehad testanumatesse ja valasin peale 0.5l valge korgiga plastpudelist Coca-Cola, mis oli umbes nädala toas seisnud (s.t. toatemperatuuril). Ülejäänud katsevedeliku jõin peale tunnist sügavkülmas hoidmist ära. Olen elu ja tervise juures.

Nüüd jätsin objektid ööpäevaks seisma. Kuna ma kartsin, et lähedalt pildistades teeb välk pildid koledaks, siis lülitasin ma selle lihtsalt välja. See oli viga.

* * *

Kui vidinad olid anumates ~24 tundi ligunenud, asusin asja uurima. Esmasel vaatlusel suuremaid muudatusi ei täheldanud. Viskasin kasutatud katsevedeliku minema ja kuivatasin katseobjektid ettevaatlikult majapidamispaberiga.

Katseobjekt 1: hammas - peale katsetHammas: Hammas oli kindlasti pruunim, kui enne Cocasse panemist. Samas oli see täiesti tahkes olekus. Seega, esimene müüt purustatud!

Kuna normaaltingimustes Coca-Colat juues ei hoia me seda suus 24 tundi, siis olulist ohtu ma hammastele ei usu. Need inimesed, kes hambaid ka pesevad, need ei peaks minu meelest eriti kartma. Niisugust juttu kuulsin ma kunagi meedia vahendusel ka ühe Coca-Cola töötaja suust. Pean temaga nõustuma.

Katseobjekt 2: roostes seib - peale katsetSeib: Ei paista küll, et Coca-Cola roostele mingit mõju avaldas. Proovisin katseseibi natuke nõudepesunuustikuga nühkida. Ei läinud kergemini puhtamaks, kui teine samasugune kontrollseib, mis pole kunagi Coca-Colat näinud. Niisiis, linnalegend purustatud!

Mõni vanem inimene vast veel mäletab, et vanal ajal meil ju Coca-Colat ei müüdudki. Müüdi ainult Pepsit, 45 kopikat pudel. Ei usu, et Pepsigi mingi eriline mürk oleks olnud.

Katseobjekt 3: puuviljanuga - peale katsetPuuviljanuga: Ei muutnud samuti eriti värvi, kui, siis väga vähe. Enne katse tegemist lootsin salamisi, et äkki ikka võtab leotamine oksiidikihi ikka maha ja ma saan ilusa läikiva noa. Ei miskit, kui vaja kunagi tulevikus hõbedat puhastada, siis jään vanade meetodite juurde.

* * *

Kokkuvõtteks võib öelda, et katse näitas, et asjaga, mis on pandud Coca-Colasse, ei juhtu midagi erilist. Testimise meetodid ei pruugi olla kõige teaduslikumad ja kehvakvaliteedilised fotod ei pruugi samuti igaüht veenda. Siiski vähemalt minu ja loodetavasti ka pereliikmete jaoks on mõned asjad selgemad ja igat linnalegendi pimesi ei usuta.

Katse viisin läbi parimaid mulle teadaolevaid meetodeid ja tavasid järgides. Eelpool nimetatud kaubamärkide tootjate ja turustajatega sidemeid ei oma.

Sildid: #, #, #, #
17 comments on “Coca-Cola ei söö hambaid ja roostet
 1. Allar ütleb:

  *rüüpab cocat selle jutu peale*
  Aga lapsele ei peaks siiski cocat väga palju lubama :P

 2. mamza ütleb:

  ETV-s jooksnud “Müüdimurdjates” tegid nad kokaga samamoodi eksperimente…kohe väga palju eksperimente. Valdav enamus nendest eksperimentidest purustas vanu müüte Coca-Colast.

 3. Aarne ütleb:

  Lastele ma tavaliselt Cocat palju ei lubagi. Kuus vast pudeli saavad.

  Telekat vaatan ma nii vähe, et teiste tehtud katseid näinud pole.

 4. Validool ütleb:

  Kunagi jõin kokakoolat rummiga ja hommikuks oli pilt läind. Midagi on ikka ohtlikku ka.

 5. BC ütleb:

  sarnaselt validooliga, olen proovinud kokakoolat nii rummi kui viskiga ja hommikuks oli ikka paras peavalu sest värgist.. et parem mitte tarbida kokakoolat.. ja kellel neid pruune hambaid ikka vaja on.. vahest mõnel neegerluurajal või midagi.. et mudast välja ei paistaks kui naeratab

 6. Jürrnas ütleb:

  1. Kõik toiduained ja joogid lähevad varjatud hinnatõusu raames lahjemaks.
  2. Eestlane on tuntud ja tasemel varas.
  Seega:
  – cocacola sees ei ole enam seda vägiainet millest jutt… kulus ära ja virutati minekut :)
  Nüüd tuleb autopoest seeda WD-40 vms lahtistit osta kõhu ja seibide jaoks :)

 7. T ütleb:

  No see katse on ju täisnurjumine sel lihtsal põhjusel, et coca peab ju sattuma makku sapinõrede ja muuga reageerima. Alles siis saab öelda, kas ta lagundab hambaid. Mingid müüdimurdjad võivad vabalt kellegi heaks töötada.

 8. Aarne ütleb:

  Minul on hambad suus ja üldjuhul coca peale sapinõredega kokkupuutumist enam hambaid ei puutu. Kui muidugi seda cocat veel rummiga kõvasti segada, eks siis võib puutuda kah.

 9. Offf ütleb:

  Coca on paras ‘must surm” niiet mina isiklikult leian, et see linnalegend “coca lagundab hambaid” on ylimalt positiivne. Minu laps n2iteks cocat juua ei julge. Ega ta eriti ei taha ka.

 10. Piret ütleb:

  Sa hoitsid hammast liiga vähe aega vedelikus!;D

 11. Aarne ütleb:

  Coca Cola joomise juures ei ole ju hammas ööpäeva järjest joogiga kokkupuutes. Seega 24tunnine hoidmine on võrreldes reaalse eluga väga suure varuga.

 12. asjatundja ütleb:

  Loe mis aineid se coca-cola sisaldab ja siis vaata ametlikust kohast mis on nende kõrvalmõjud, kuid mina eelsistan juba mitmeid,mitmeid aastaid juba looduslike tooteid ja ise kasvatatud ja pressitud :D mina musta mürki ei soovi…

 13. Aarne ütleb:

  Ma ei väida, et Coca on organismile ohutu, maitsev või muidu hea. Ma ei väida ka vastupidist. Ainuke, mida ma väidan, on see, et “Coca-Cola ei söö hambaid ja roostet”.

 14. JUKU ütleb:

  Kui ilmus coca-cola joon alati kui saan ja ühtegi hambaauku pole juurde tulnud.Olen 57 aastat vana ja suus kõik omad hambad.Miks küll selline totrus vajalik on, et mõjub hammastele.
  Mõni ei joo kohvi kah, kuid keegi seepärast ei väida, et muidu jooks küll, aga juuksed ja hambad kaotab kohc ära. Peaks ikka piiri pidama, kui kofeiini ei kannata, ära joo. Muidu januga parim külmalt tarvitada. Kõike iludsat!

 15. Kägu ütleb:

  Heh. Coca Cola light on minu teada see võluvedelik, mis roostet sööb, hambaid kaotab ja poole lihatükist 24h-ga peaks kaotama.

  No kui nüüd tõsiselt rääkida, siis vast nii hull siiski pole. Loodan, et teed veel katseid.

 16. vallo ütleb:

  Ma olen ca 3a iga nädal vähemalt kaks päeva täis,Rummist ja cocast ja mu hambad hakkavad vist ära lagunema,4 tk on välja kukkunud kuigi pesen iga päev neid:)Cocacola ikka teem oma töö kui palju sisse seda ajada.:)

 17. Toomas ütleb:

  Juhtusin hambaarsti juures oodates nägema videot kus näitati kuidas coca-cola lagundab munakoore täielikult juba peale mõnetunnist cocas ligunemist ja sama pidavat ta tegema ka hambaid kaitsva kaltsiumi korraga.
  Mu poeg pidi tegema kooli jaoks katse ja ta valis katse et selgitada välja kuidas erinevad joodavad vedelikud mõjutavad munakoort. Üks vedelik oli coca-cola. Peale nädalast ligunemist tulemusi vaadates selgus, et munakoor oli sama tugev kui ennegi. Pohlamahl oli ainuke jook mis tegi munakoore pehmemaks. Cocas ligunenud muna oli ainult veidi pruunim aga sama tugev kui ennegi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*