DRM-kaitsega kõvakettad – ära sheeri kama

DRMWired kirjutab sellest, kuidas Western Digitali välised võrgukettad My Book World Edition on DRM kaitsega ja ei ole nõus meediafaile võõrastele jagama. DRM (Digital Rights Management) on laiemas plaanis süsteem, mis kontrollib digitaalse meedia kopeerimist ja kasutamist. Tavaliselt on see lahendatud tarkvaraliselt, harvem ka riistvaraliselt.

Tegu on WD 500GB, 750GB ja 1TB ketastega, mida saab ühendada otse võrku ja niimoodi oma faile teiste kasutajatega jagada ilma arvuti abita. See annaks justkui kasutajale mõnusa ja lihtsa võimaluse oma kama vabalt üle võrgu sheerida.

Paraku on WD siinkohal täiega ämbrisse astunud. Vaba tõlge tootelehelt:

Kuna meedi litsentse pole võimalik kontrollida, siis seetõttu ei ole võimalik enamusi tuntud audio- ja videofaile erinevatele kasutajatele WD Anywhere Access tarkvara kasutades jagada. Nimekiri mitte-jagatavatest failitüüpidest on siin.

Failid, mida jagada ei saa, on muuhulgas .AVI, .MPG, .MP3, .WMA, .WMV, jne. Kokku on blokeeritud üle 30 erineva failitüübi. Samas on toote tutvustuse lehel mitte-IT-spetsialistidele ilusti audio ja video näitel selgeks tehtud, kui palju kraami kettale mahub.

Western Digital

Wired'i artikli kommentaarides visatakse nalja selle üle, et see ketas on mõeldud neile, kes tahavad jagada oma .DOC või .TXT failide kogu. Terabaidine kõvaketas mahutaks umbes 555 555 555 standardlehekülge (1 800 märki) .TXT formaadis faile. Samuti on seal juttu sellest, et niisuguse kurja kaitse "murdmiseks" piisab vaid sellest, kui kasutada kolmandate osapoolte, mitte tootja poolt kaasa pandud tarkvara. :)

Anti-DRM

WTF? Kuna me ei saa kindlad olla, et kasutaja pole piraat, siis igaks juhuks paneme talle kohe jalaga? Kasutaja saab oma meedia enda jaoks kettale, aga kedagi teist sellele igaks juhuks ligi ei lasta. Kuhu jääb inimese vaba valik otsustada isetehtud video netti jagamise üle või siis teadlikult piraatluse teele astuda?

Ma pole nõus ostma endale masinaid, mis minu eest otsustavad, mida ma oma andmetega teha võin ja mida mitte. Ma ei taha, et mingi jupp juhet võib mu telekal vale filmi vaatamise eest pildi eest viia või praeahju muteeritud geenidega sea küpsetamise pärast välja lülitada.

* * *

Hinnavaatluse andmetel on need kettad müügil ka Eestis.

Sildid: #, #, #, #

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*