E-Kool. Aina halvemuse poole

eKool või MTV?Uus õppeaasta on alanud ja avatud on uus E-Kooli keskkond. Nagu igal sügisel, pean ma oma blogis jälle selle üle tõsiselt virisema:

Esileht on kilomeetri pikkune ja sisaldab terve hulga mõttetut jama. Kas kogu see kraam ikka peaks kohe esilehel olema? Kas 500px kõrgusele päisele, mis sisaldab praktiliselt kasutatavatest asjadest ainult sisselogimiskaste, on mingi hea põhjendus?

Kas leht on tõlgitud mingi tõlkeroboti abil? Viimase paari päevaga on inglise keelset juttu küll vähemaks jäänud aga ilusast emakeelest on asi ikka väga kaugel. Näiteks Teenuse tingimused ja Privaatsuspoliitika on vaid eestikeelsed pealkirjad saanud.

Küsimused ja vastused uue eKooli kohta

Uus eKool näeb kole välja!
Põhijusi võib olla mitu: a) iga veebilehitseja ei oska eKooli lehte ilusasti näidata, b) maitseid on väga erinevaid, c) kui kunagi planeerituga valmis saame, siis saad eKooli väljanägemist natuke muuta

Huvitav, kas nad niisugusest lehest, nagu browsershots.org pole kuulnud... Selle saidi abil saab lausa onlines vaadata, milline mingi sait erinevates brauserites välja näeb. Mina proovisin igaks juhuks FF, IE ja GC viimaste versioonidega. Sama jama.

Üle poolteise megabaidi JavaScript koodi kohe esilehel? Pangad saavad vähemaga hakkama.

Lehe allservas erinevaid linke (Ajaveeb, Tagasiside) klikkides näidatakse ainult päise ja jalusega ilma sisuta lehte. Kui isegi esilehel olevaid linke pole viitsitud kontrollida või tööle panna, siis on täitsa kurb mõelda, mis seal sügavamal veel leida võib olla.

Abiinfo

Mida kasutajakonto võimaldab?
Kui Sinu sooviks on avada eKoolis oma isiklik kasutajakonto, siis oled just õiges kohas.

KKK WTF?

Kuidas on võimalik, et üks erafirma, millega Haridus ja teadusministeeriumil mingit sidet pole, haldab omapäi niisuguse kaaluga infot ja teeb sisuliselt, mis pähe tuleb? Homme lisatakse piltide hindamise ja kommenteerimise võimalus ja mingi e-tugriku eest saad sõbra pildile 10 punkti anda?

Postimees: Ministeeriumil e-kooli haldusfirmaga mingeid suhteid pole, mis tähendab, et neil pole ka õigust arenduse või probleemide osas kaasa rääkida. «Pärast e-kooli üleminekut Vaata Maailma sihtasutuselt eraettevõttele ei kuulu ministeeriumi esindaja süsteemi arendus-haldusmeeskonda või ettevõtte nõukogusse».

* * *

Niisuguse mõtted tekkisid mul vastse E-Kooli esilehte vaadates. Kohe, kui mahti saan, üritan ka lapsevanemana sisselogituna saadud kasutajakogemuse kirja panna. Ma olen seal juba olnud aga kogu aur kulus info saamise, mitte lugejatega jagamise peale. "Auru" nõudev veebisait on tänapäeval vale kui selle eesmärgiks pole Sudoku lahendamine või termatuumareaktsiooni lahenduse koduste vahenditega loomine. Mina käin E-Koolis info hankijana ja see info saamine on paganama keeruline.

E-Kooli kasutan sellest sügisest lapsevanemana juba 8. hooaega ja ma pole sellel alal mingi amatöör.

Tsitaadid, v.a. Postimehe oma, pärinevad E-Kooli esilehelt.

Igaks juhuks märgin ära, et ma pole ei kujundaja, kasutajaliidese spets ega programmeerija. Vaevalt, et minagi mingi tõsiselt mugava ja mõnusa portaali loomisega hakkama saaks. See eest ma ei üritagi niisugust asja teha. Niipalju ma siiski tean, et kui kasutaja su saiti kasutada ei saa või liigse keerukuse tõttu ei oska, siis valib ta oma eesmärkide saavutamiseks mingid teised vahendid. E-Kool iseenesest peaks olema vahend, mitte eesmärka ja seda ta praegu küll ei ole.

E-Kooli tegijate selgitusi saab lugeda Päevalehest. Suht hale.

Sildid: #, #, #, #, #, #, #
5 comments on “E-Kool. Aina halvemuse poole
 1. namstoop ütleb:

  Kuna ma varasemat versiooni ei ole kasutanud, siis võrdlusmomenti ei oma. Praegune asi on seal igatahes käkk igas mõttes.

  Eriti häiriv on vigaderohkus. Kui tegu on e-_KOOLIGA_, siis võiks vähemalt rohkem kui 80% sõnades õigesti kirjutatud olla.

  Ma seda kommentaari siia kirjutades eksisin ka kindlasti mitme grammatikareegli vastu, aga e-kool on siiski veidike midagi muud…

 2. Minna ütleb:

  Muide, seal saab inimesi endale sõbraks ka lisada. Täiesti kohutav.

 3. wtf ütleb:

  varsti nagu rate.ee

 4. õpilane ütleb:

  Nääh,isegi isikuandmid ei saa muuta! kõrval saab
  kontaktandmeid küll muuta aga isikuandmeid ei saa!

 5. Aarne ütleb:

  Õpileane, loe järgmist postitust: https://toompark.com/aarne/uus-e-kool-polegi-nii-hull-koht/
  Klikkides pisikesel (i) ikoonil saan muuta kõiki andmeid. Võib-olla on õpilastel muidugi mingid teistsugused ja piiratud võimalused.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*