Esimene IIF satelliit viibib

GPS 2F satelliidi kontrollimineTäna pidi orbiidile saadetama esimene 2F põlvkonna GPS navigatsioonisatelliit (GPS IIF-SV1). Cape Canaverali kosmodroomil (Florida) avastati, et midagi, mida ma kahjuks tõlkida ei oska, ei tööta korralikult:

During normal processing for the launch from Cape Canaveral, Florida, mission managers determined that a piece of ground support equipment used to control one of the swing arms on the fixed umbilical tower was not operating correctly and needed replacing.

Õnneks pole probleem tõsine ning uus stardiaeg on planeeritust vaid 24 tundi hiljem, 11:25 kuni 11:43 p.m (22.05.2010 kell 6:25 kuni 6:43 meie aja järgi).

See start on eriline selle poolest, et orbiidile saadetakse esimene IIF satelliit ning selleks kasutatakse esmakordselt Boeing Delta IV kanderaketti. IIF satelliitide elueaks on 12 aastat ja neil on võrreldes vanematega rohkem mälu ja protsessorijõudlust.

Ja nagu ikka satelliidipostituste juurde ka väike statistika: täna on orbiidil 31 GPS ja 22 GLONASS satelliiti millest kasutatavad on vastavalt 30 ja 21. On saabunud aeg läikivat mütsi kandma hakata. :)

Via InsideGNSS.

EDIT: Start lükati järjekordse rikke tõttu edasi 23.05.2010 kell 11:17 - 11:35 (EDT) peale.

EDIT: 27.05.2010 on järgmine planeeritud stardiaeg.

Sildid: #, #, #, #
4 comments on “Esimene IIF satelliit viibib
  1. tomm ütleb:

    ground support equipment… lihtne, see on see jubin, mis ebaõnnestumisel raketti lahti ei lase ja rakett tõmbab endaga maa orbiidile kaasa.

  2. Aarne ütleb:

    Ja nüüd jääb veel see “…used to control one of the swing arms on the fixed umbilical tower…” osa. :)
    Ma saan aru, et mingi liigend või haar, mis kontrollib mingit ühendustorni, aga päris kindel pole.

  3. tomm ütleb:

    umbical tower on see torn, mille küljes need swingivad käpad on. enne starti hoiab raketti püsti ja ilmselt tangitakse selle kaudu jne. aga milleks see IFF hea on? praegused GPSi satelliidid on suurema veaga?

  4. Aarne ütleb:

    Uued peavad kauem vastu ja edastavad ka uut tsiviilkasutuses olevat L5 signaali, mis on võimsam kui praegused L1 ja L2. Pikem tööiga on samuti oluline. Et sellest kasu saada, peab muidugi ka niisugune vastuvõtja olema, mis seda uut signaali tunneb.

    Täpsuses igasuguste navide ja taskuvastuvõtjatega enam vist täpsemaks minna ei saa: https://toompark.com/aarne/miks-gps-valetab/

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*