GPS satelliitide “selective availability” aeg on läbi!

GPS satelliitide nähtavusSelective availability on GPS süsteemi omadus tahtlikult satelliitidelt saadetavasse vabalt saadaolevasse signaali kuni 100m juhuslike vigu sisse panna. Seda tehti selleks, et kurjamid ei saaks täpselt navigeerida ja häid pommiga visata. USA enda sõjardid said samal ajal kasutada krüpteeritud signaali, kus niisuguseid vigu polnud.

GPS satelliidid saadavad asukoha määramiseks välja kahte tüüpi signaali, üks USA militaarstruktuuridele ja teine, vähemtäpne, tsiviilkasutajatele. Hiljem lisati tsiviilkasutuseks mõeldud signaalile võimalus sinna meelega vigu sisse teha ehk siis "selective availability".

Alates 01.05.2000 on see "omadus" olnud välja lülitatud. Tänu sellele saabki praegu GPS vastuvõtjaga asukoha täpsuseks 3 - 5m. Siiski on USA valitsusel olnud kogu aeg võimalus see tore omadus uuesti sisse lülitada. Imelik, et nad praeguses suures terrorismiohus ja sõjaseisukorras seda teinud pole. Teisest küljest on GPS seadmed tänapäeval väga levinud, inimesed on need soetanud usus, et täpsus on 3 - 5m, siis järsk sisselülitamine kutsuks esile tõsise pahameeletormi üle terve maailma.

Nüüdsest on muutunud see, et uutele GPS satelliitidele "selective availability" omadust sisse ei ehitatagi. Valge Maja pressiteadet võib lugeda siin: Statement by the Press Secretary. Kõigil seni üles lastud GPS satelliitidel on see võimalus siiski veel olemas. Täielik kindlus saabub alles peale seda, kui kõik praegu kasutuses olevad satelliidid on välja vahetatud.

Ehkki see mind otseselt ei puuduta, on see siiski väga tore uudis. Miks see mind ei puuduta? Mina kasutan / tegelen diferentsiaal GPS seadmetega ja saan ikka ja alati täpsuseks 1-2cm.

Pildil klikkides näed koordinaatidel 59°24'N ja 24°45'E kogu 20.09.2007 jooksul 10° horisondist kõrgemal näha olevate GPS satelliitide arvu. See ei seostu küll otseselt postituse sisuga, aga mis siis, äkki kedagi huvitab...

Sildid: #, #, #, #, #, #, #

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*