KAPO aastaraamat 2008

KAPO kodukas 05.2009Viimaks ometi sai  KAPO eile oma 2008 aasta aastaraamatu ka kodulehele üles pandud. Nagu viimastel aastatel tavaks, on aastaraamat  tehtud moekas Flashis. Ilmselt peetakse silmas, et seda kasutajal oleks aastaraamatut nii ebamugav kasutada, et keegi ei viitsikski seda lugeda ja et sealt jumala eest sisu kopeerida ei saaks.

Lisaks sellele on sait varustatud ka vinge, aastast 2000 pärineva JavaScripti funktsiooniga ((C) 2000 www.CodeLifter.com) mis lehel paremklikki tehes annab teate "This function is disabled!". Niisugust asja tehakse loomulikult selleks, et pahad ei saaks lehel olevat teksti kopeerida või jumal hoidku, aastaraamatut alla laadida. Õnneks ei pea FireFox ja Chrome niisugust pidurdamist miskiks aga minu IE8 ei näidanud tõesti paremkliki peale muud, kui seda hoiatust. Klaviatuuri abil saab siiski tekstid kätte.

Ma arvan, et niisugune asi ei ole ühele e-riigile kohane. 21. sajandil peaksid kõik maksumaksja raha eest valminud aastaraamatud inimestele vabalt ning mugavalt kätesaadavad ning kasutatavad olema. Samuti peaks kõiki natuke ärevaks tegema see, et KAPO kasutab oma andmete varjamiseks ja turvamiseks mittetöötavat, ajast ja arust lahendust.

Sildid: #, #, #, #, #, #
3 comments on “KAPO aastaraamat 2008
  1. Peeter Marvet ütleb:

    nojah, 25nda hommikul saatsin (Jaanus Kase tweeti vaadates) kirja Viljar Peebule ja Raivo Aegile milles peamiselt:

    “Käesolevaga palun Andmekaitseinspektsioonil võtta menetlusse kodaniku kaebdus KAPO poolt 2008.a aastaraamatu Avaliku teabe seadusega ette
    nähtud viisil avaldamata jätmises (§29).”

    26nda õhtuks tuli Viljarilt vastus:

    “asutused peavad avaliku teabe seaduse kohaselt oma töötulemuste ja ülesannete täitmise aruanded oma võrgulehel avaldama (AvTS § 28 lg 1 p 8, § 29 lg 1).
    Kapo aastaraamat vastab sellise aruande mõistele. Aastaraamat on Kapo võrgulehele minnes leitav kahe klikiga: http://www.kapo.ee/yldinfo.html – ”

    Mis jätab mõnevõrra mulje nagu loll Marvet poleks seda suutnud sealt ise leida… aga vaatame positiivselt ehk KAPO suutis aruande veebi riputada kiiremini kui AKI selle seal olemist kontrollida :-)

    Viljar jätkab muideks “Märgin samuti, et asutuste võrgulehtedel teabe otstarbeka esitamise kohta hetkel täpsemad juhised puuduvad (ülesehituse loogika, otsingumootorid ja nende piiramine, formaadid jne).” mis on üsna habras positsioon, sest 100% WAI aastaks 2010 on sees infoühiskonna arengustrateegia rakenduskavas 2007-2008 ning ilmselgelt on keegi meie õhukese riigi ametnikest võimeline puust ja punaseks selgitama miks madalaresolutsioonilise pildi kuvamine flashi abil pole WAI…

  2. Larko ütleb:

    25nda varahommikul aastaraamatut KAPO saidil ei olnud ja ma saatsin avaliku teabe seaduse kohaselt teabenõude. Sellele vastati järgmisel päeval lingiga ehk nuhlijatele tuli vist vesi ahju Petsi kaebuse ja mu teabenõude koosmõjul, võib-olla oli ka teisi tagant tõukajaid.

    Mul õnnestus muide raamat kenasti alla laadida Ubuntu terminalikäsuga wget :-)

  3. Aarne ütleb:

    Mina laadisin raamatu alla Win ja Firefoxi kasutades. Tegin paremkliki ja valisin “Save Link as…”. Peale seda vajutasin “This function is disabled!” aknas OK. Olen nüüd vist äkker ja paha.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*