Kellele usaldada olulised paroolid?

JääaukTänapäeval on igal inimesel terve virn kasutajanimesid ja paroole  erinevate teenuste kasutamiseks. Mis saab siis, kui netis aktiivne inimene ootamatult näiteks auto alla jääb või talle katusekivi pähe kukub ja ta õnnetult surma saab?

Ma ise vist ei tahaks, et mu viimane blogipostitus, kus ma näiteks teatan, et elu on lill ja aina paremaks läheb, peale mu surma blogi esilehel oleks. Sama asi on erinevate pildi, video, jms kontodega.

Selleks, et pärija(d) saaks su erinevad kontod sulgeda või sinna selle viimase teate lisada, peaks neil nendele kontodele ligipääs olema ja nad peaksid ka teadma, et millistes keskkondades sul kontod on.

Kuidas need kontoandmed pärijale üle anda?

 • Jätad kinnises ümbrikus kontode, kasutajanimede ja paroolide loetelu tähtsate dokumentide sahtlisse ja loodad, et peretüli päeval su kaasa seda ei ava, et salaja su meile lugeda.
 • Salvestad vajalikud andmed mälupulgale ja hoiad seda pangaseifis. Minu teada läheb pärijal pangaga suhtlemise peale päris pikk aeg ja selle pärast ei sobi ka notari variant.
 • ...

Mina ühtegi päris head lahendust ei tea. Kunagi arutasime seda asja kodus ja pidime ümbrikud tegema. Plaani tegemise juurde asi jäigi.

Teised samal teemal:
Kuhu põgenevad blogid?
Kellele jääb Facebook´i konto peale selle omaniku surma?

Sildid: #, #, #
6 comments on “Kellele usaldada olulised paroolid?
 1. Larko ütleb:

  Olen sellest seoses aeglaselt kuid kindlalt kasvava vanusega korduvalt mõelnud ja päris käepärase lahenduseni pole ka jõudnud. Mitte ei piisa sellest, et kasutajatunnused ja paroolid teada anda, tuleks ka panna kirja oma soovid selle kohta, kuidas millise materjaliga talitada. Ega ei tahakski et üks inimene kõike haldaks vaid jaotaks parem seda õigust/kohustust laiali. Tuleb vist testament teha, suurt midagi muud mul pärandada ei olegi.

 2. Ingrid ütleb:

  Mul on väike märkmik otse arvutilaua all, kus peaaegu kõik mu külastuskohad ja enda blogide paroolid ja kasutajanimed kirjas. Niisama avalikud perele on ka mu pangakontod ja meiliboksid.
  Kaua aega (hulk aastaid)oli zone.ee-s üleval ühe mu traagiliselt surnud kolleegi fotoalbum. Nüüd seda enam ei ole. Ilmselt mõnedest sreveritest nn hapuksläinud kontod kustutatakse.

 3. Toivo ütleb:

  Just jäi jalgu selline uudisnupp – http://www.3dnews.ee/est/software-news/Facebook_16_03 Lugesin su postitust ja tekkis selline dejavu tunne :)

 4. Aarne ütleb:

  Niisugune “märkmik sahtlis” pole eriti turvaline. Eriti veel siis, kui seda avalikult kõigile öelda.

 5. Aarne ütleb:

  Aga see 3DNews/Facebook lugu ongi mu posti lõpus viidatud… :)

 6. Toivo ütleb:

  Niipalju siis ülerea lugemisest :) Järgmine kord olen hoolikam. Ausõna.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*