Kirjutame ise tehnoloogiauudise

JalgrattadEelmisel nädalal olin ma verine ühe Delfi uudise peale, mis jutustas GPS süsteemi arengutest. Alguses hädaldasin ainult Twitteris ja Facebookis aga peale seda, kui Regio naviblogis, mida ma olen ikka asjalikuks uudisteallikaks pidanud, seda uudist soovitati, ajas ihueritised keema.

Väljavõtteid Delfi/Forte tõsisest tehnikauudisest:

GPS - süsteem, mis võimaldab määrata asukohta Maa pinnal mitme satelliidi raadiosignaalide võrdlemise teel.

Tegelikult võrdleb GPS vastuvõtja erinevatelt satelliitidelt edastatud raadiosignaali vastuvõtjani jõudmise aega. Lihtsustatult võib öelda, et kui sa oled Tallinnast 159, Pärnus 96 ja Tartust 78 kilomeetri kaugusel, siis oled sa Viljandis sest see on ainuke ühine punkt, kuhu eelpool viidatud linnadest just nii palju maad on.

Koosneb kahekümne neljast raadiosaatjate ja aatomkelladega varustatud satelliidist.

24? Alati ja igal pool 24. Tegelikult on praegu orbiidil 31 GPS satelliiti, millest töökorras on 30. Aatomkellad ja raadiosaatjad on tõesti väga olulised. Aatomkellast saadakse ajasignaal mida raadiosaatja abil välja saadetakse.

Lahendus võrdleb GPS-signaale kuni kuuelt satelliidilt ja arvutab aja, mis kulub signaali jõudmiseks igalt satelliidilt vastuvõtjani;

Mis number on 6? Mul on telefonis 12 kanaliga L1 vastuvõtja ja kontorinurgas seisab tõsine 140 kanaliga L1/L2 GNSS pill. Number 6 võib pärineda mingist niisugusest ajast, kui satelliit ratsutas dinosauruse turjal ja tal mahtus taskusse 6 kivi millega ta sind loopida sai.

Esimene uus GPS-satelliit startis möödunud nädalavahetusel USAst, Cape Canaveralt;

Esialgne plaan oli tõesti niisugune ("möödunud nädalavahetus" tähistab siin 20, nädala lõppu). Paraku ei läinud mitmete tõrgete tõttu üldse nii ja starti lükati mitu korda edasi. Tegelikult jõudis satelliit orbiidile alles 28. mail.

Euroopa Liit kavatseb luua oma GPS-süsteemi Galileo, mida saab hakata kasutama kõige varem 2013. aastast.

GPS = Global Positioning System = ühe konkreetse USA satelliitnavigatsioonisüsteemi nimi. Galileo on hoopis ühe teise, EU GNSS'i nimi. Nike ei tee botaseid, Canon ei tee xeroxeid, Opel ei džiipe jne. Muidugi, esimese tulijana on GPS kujunenud samasuguseks üldväljendiks, nagu näiteks MP3, mis tegelikult tähistab audio pakkimise standardit, mitte su taskus olevat muusikamängimise vidinat. GLONASS ei ole Venemaa GPS!

* * *

Delfi, ja tihtipeale ka mõni teine "tehnikaväljaanne", võtab mõne välismaise kõmulehe poolt kollaseks töödeldud artikli ja laseb selle mõnel poisikesel eesti keelde tehnikauudiseks ümber panna. Tulemus ei kannata mingit kriitikat.

Kes tahab GPS'i, GLONASS'i ja teiste navigatsioonisüsteemide alaste uudistega kursis olla, siis ma soovitan eellkõige väljaandeid Inside GNSS ja GPS World. Kiired ja adekvaatsed uudised kirjutatud nende inimeste poolt, kes tegelikult ka teavad, mida nad teevad.

Sildid: #, #, #, #, #, #
11 comments on “Kirjutame ise tehnoloogiauudise
  1. BC ütleb:

    kriitika on küll vajalik, kuid antud hetkel oled sa pühendanud norimise pisikestele detailidele, mis üldiselt ei ole tavalugeja seisukohalt üldse olulised.
    näiteks mis vahet on kas sateliit läks üles 21. või 28. mai; või kas neid seal üleval on 24 või 31.. who cares; GPS on ammu juba muutunud sünonüümiks igasugusele positsioneerimis-seadeldisele, olenemata sellest, mis asjalt ta sealt ülevalt signaale korjab.
    .
    samamoodi peaks iga kord kui inimene kuskil räägib pirnis või lambist ta mättasse lööma, sest ta räägib sulaselget valet. pirne saab vaid toidupoest kilodega osta.. see mis sul kodus valgust annab on valgusallikas ehk lamp. ja lamp ei ole see seadeldis mille sisse valgusallikas käib vaid seda nimetatakse valgustiks.

  2. Aarne ütleb:

    Tehnoloogiauudises on minu meelest kõik parameetrid ja numbrid tähtsad. 8 lõigu sees tegid nad 5 viga ja seda on ikka kõvasti liiga palju.

  3. tomm ütleb:

    GLONASS ei ole Venemaa GPS seetõttu, et lihtsalt termin GPS on vale, kuigi ta toimib sama moodi nagu GPS? Või on seal mingi põhimõtteline vahe ka?

  4. Aarne ütleb:

    GPS (Global Positioning System) ja GLONASS (ГЛОНАСС, ГЛОбальная НАвигационная Спутниковая Система) mõlemad on konkreetsete süsteemide nimed. Kui riikide asemel firmad võtta, siis analoogselt Intenret Explorer ei ole Microsofti Firefox, Firefox ei ole Mozilla Chrome ja Chrome ei ole Google Internet Explorer.

    Tööpõhimõte on mõlemal süsteemil sama.

  5. Henrik Aavik ütleb:

    Aarne sa ajad ise mõisted sassi – Delfi uudis ei olegi tehnoloogiauudis. Järgmiseks arvad sa, et Forte on teadusajakiri. Iga leht on oma sihtrühmale suunatud ja siit postist on ilmselgelt näha, et sa ei oleks pidanud seda lugema.

    Reigo naviblogi kohta ei oska öelda, aga näib, et hakkad ka sellest välja kasvama :)

  6. Aarne ütleb:

    :)

    Kahjuks olin ma sunnitud Delfit lugema sest mulle esitati selle kohta terve virn küsimusi. Ma arvasin juba enne lugemist, et küllap seal mingi jamaga tegu on ja välja tuli veel hullem.

  7. tomm ütleb:

    Ühesõnaga GPS, GLONASS ja Galileo on satelliitnavigatsioonisüsteemide nimed. Ma näen siin sellist probleemi, et sõna “satelliitnavigatsioonisüsteem” on raske välja öelda ja kirja panna. Kui Chrome’i, IE ja FF’i kohta peaks ütlema ka “globaalvõrgu hüpertekstinterpretaator”, siis ilmselt oleks kõik sirvikud päeva pealt IE-d :D Ma mõtlen, et äkki oleks vaja mingit emakeelset uudissõna satelliitnavigatsioonisüsteemi kohta? Vastasel juhul võid aimata, et jääd meid lollideks pidama :)

  8. Aarne ütleb:

    GNSS (Global Navigation Satellite System – Globaalne Satelliitnavigatsiooni Süsteem) on täitsa sobilik lühend.

    Seda sõna ei sobi muidugi lokaalsete (Beidou, IRNSS ja QZSS) süsteemide kohta kasutada.

  9. Henrik Aavik ütleb:

    No mine kuhugi teenindusse jutuga, et su mobiili GNSS ei tööta. Koju saadavad.

    GPS on piisavalt hea väljend gepsu kohta ja teisiti võivad rääkida gnss-mehed oma sümpoosiumitel.

    Kõik teavad, et Firefox on kõige parem eksplorer.

  10. raido ütleb:

    “Euroopa Liit kavatseb luua oma GPS-süsteemi Galileo, mida saab hakata kasutama kõige varem 2013. aastast.”
    Siin kontekstis oleks kindlasti pidanud kasutama GNSS väljendit sest vastasel korral jätab see mulje, et kirjutaja ei tea millest sa kirjutab ja Henrik sinu telefonil ongi ilmselt GPS vastuvõtja katki. (vähemalt ei ole kohanud, et telefonides oleks mingi muu süsteemi vastuvõtjad kui GPS) aga see selleks.
    Tegelikult tahtsin lihtsalt Aarnele toetust avaldada, tema tähelepanekute peale – minu meelest täitsa asjakohased!!

  11. Aarne ütleb:

    Tänan toetuse eest!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*