Kas aeg Eestist ära kolida?

I Need Moar InternetsUmbes kuu aja pärast algab üleminekuperiood uutele .EE domeenireeglitele. Uued reeglid on mitmes mõttes paremad, kui vanad:

 • Nüüd saab igaüks, ka (välismaalasest) eraisik, registreerida endale nimi.ee domeeni. Senini said erasikud vaid .pri.ee domeene ja .ee jaoks tuli vigureid teha.
 • Kui huvi on, siis saab nii eraisik kui firma endale mitu nimi.ee domeeni registreerida. Vana reegel, et "1 firma – 1 domeen" kehtis vaid neile, kes nii võrdsed ei olnud. Uute reeglitega saavad kõik tõesti võrdseks ning niisugune asi tehakse seaduslikuks.

Halbu asju on ka: uute reeglite järgi peab .ee domeeninime eest raha maksma (285.-). Ma ei saa siiani täpselt aru, kas sellele lisandub käibemaks või mitte.

Ma mõistan, et domeeninime puhul on tegemist piiratud ressursiga, mille kasutamise eest tuleb maksta.

Seda, et nimi.pri.ee või nimi.fie.ee on samas hinnas nimi.ee domeeniga, ma ei mõista. Allpool viidatud EPL artiklis ütleb Eesti Interneti Sihtasutuse juhatuse esimees Marek-Andres Kauts nii: "... ei saa eraisikutele pakkuda domeeniteenust tasuta ja samal ajal sundida .ee-lõpuliste domeenide eest raha maksma juriidilisi isikuid ...".

Nõus! Minu loogika järgi peaks kõik ~12 000 .pri.ee domeeniomaniku kamba peale selle 285.- kokku panema ja see teeks ka koos käibemaksuga ~3 senti per domeen. Nimi.ee domeeni puhul esimene.nimi.ee ja teine.nimi.ee eest ju juurde maksma ei pea (Zone.ee klienditoe andmed). Niisugune tasustamine oleks tõesti võrdne ja ka õiglane - maksad selle eest, mida saad.

* * *

Maksta 285.- aastas pole küll palju aga .pri.ee eest tundub see mulle siiski karjuva ebaõiglusena.

Õnneks on mul juba pea aasta tagasi toompark.com endale registreeritud ja selle  .com domeeni omamine on mulle odavam, kui .pri.ee olema saab!?!?

Kahjuks on nii, et oma blogi ringi kolides kaotan ma kõik sissetulevad lingid ja kõik otsingumootoritest tulevad külastused. Selleks, et vana aadress ilma eriliste kaotusteta ringi suunata, pean ma ta mõneks ajaks siiski alles jätma (ja ikkagi tasu maksma).

Oma toompark.com meiliaadressi olen samuti aastate jooksul päris kõvasti kasutanud. Sellest oleks küll väga kahju loobuda.

No ja .ee ja .pri.ee on ikka natuke armsam ja kodusem, kui mingi suvaline .com, .net või .eu. Pealegi, erinevalt .pri.ee domeenidest on .com'ide hulgas ka niisuguseid, kus näidatakse  porri, mängitakse hasartmänge, tarbitakse narkootikume, jne. Nüüd lükatakse paljud murumütsidega .pri.ee inimesed otse niisuguse jälkuse keskele. Samuti ei töötaks enam paljude poolt armastatud veebiteenused "Kas sa oled seksikas" ja "Aarne postiindeksi test" teenused. Riik teeb siin suure vea. :)

Nali naljaks. Kohe ma kolima ei torma aga kaalun seda asja tõsiselt. Kui keegi teab, kuhu niisuguse .pri.ee maksustamise vastu või .pri.ee maksuvabastuse poolt allkirja anda, siis andke teada.

Loe samal teemal:

Sildid: #, #, #, #
8 comments on “Kas aeg Eestist ära kolida?
 1. Claara ütleb:

  Kas Tallinnas maksad sellepealt ka luksusmaksu?

 2. Iceman ütleb:

  See hind on ilma käibeta

 3. HillarP ütleb:

  285 krooni on hind registripidajale. Registripidaja lükkab sinna otsa oma kasumi ja riigimaksud ning samuti peab ta kusagilt tagasi saama deposiidi (iirc 10keur). Pakun, et lõpptarbija hind tuleb kuhugi 400eek kanti.

 4. Pronto ütleb:

  Muide, ka .com aadressite hinnad hakkavad (vähemalt GoDaddy andmetel) esimesest juulist tõusma.

 5. Aarne ütleb:

  Õnneks on mul toompark.com veel aastaks ette makstud. :)

 6. Larko ütleb:

  Mina oleks küll omal ajal oma domeeni porrile ja hasardile vaatamata com’iga ühendanud aga larko.com oli juba ammu enne kinni. Nüüd on mul siis larko.org, ehkki ma veel esialgu enda teada organisatsioon ei ole. Kaalun küll larko.ee soetamist, maksku mis maksab, kuid tegelikult pole vahet, mida seal punkti järel seisab.

 7. morfo ütleb:

  Ja kust on tulnud arvamus, et .ee peal porri, hasarti ja narkotsi pole? On küll.

 8. Aarne ütleb:

  No .ee peal on seda ikka oluliselt vähem.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*