Tallinn ja president OK, riik ja valitsus vigased

Eesti lippÜhel päeval oli vaja natuke oma kodumaa toimetuste ja tegemiste kohta infot saada. Otsingut ei viitsinud kasutada, tippisin aadressid käsitsi aadressiribale ja sain suure üllatuse osaliseks. Esmapilgul tundus mulle, et riigi (www.riik.ee) ja valitsuse (www.valitsus.ee) kodulehed on maas. Jama suur, sest just nendelt lehtedelt lootsin soovitud info leida.

Tegelikult ei olnud asi sugugi nii hull. Kuna ma olin laisk ja ei viitsinud seda WWW osa kirjutada, sain brauserisse veateate.

Huvi pärast proovisin ka teisi veebilehti. Kui tabeli vasakpoolses lahtris olev aadress kirjutada või kopeerida-pasteerida brauseri aadressireale, siis suunati mind parempoolses lahtris olevale aadressile.

Nii valitsus.ee kui riik.ee andsid veateate, WWW algusesse lisamisel sain vajalikule lehele.

valitsus.ee Veateade
www.valitsus.ee http://www.valitsus.ee/
riik.ee Veateade
www.riik.ee http://www.riik.ee/et/

Ei ole justkui väga E-Eestile kohane, või mis?

Ainuke koht, kus WWW kasutamine ennast õigustab, on trükised. Ja seal ka ainult selleks, et kõik aru saaksid, et tegemist on veebiaadressiga. Ehkki, "WWW" asemel võiks samahästi kasutada ka "HTTP://" ja igaüks saaks aru, millega tegu.

Teised proovitud lehed suunasid mind vähemalt soovitud kohta. President üritab minu eest ka keelt valida, aga seekord on täpselt pihta läinud ning nurisemiseks pole tegelikult põhjust.

president.ee http://president.ee/et/
www.president.ee http://www.president.ee/et/
riigikogu.ee http://www.riigikogu.ee/
www.riigikogu.ee http://www.riigikogu.ee/
tallinn.ee http://tallinn.ee/
www.tallinn.ee http://www.tallinn.ee/

Üks natuke imelik asi hakkas silma eesti.ee juures. Sisestades aadressiks "eesti.ee" suunatakse edasi turvalisele HTTPS lehele. Kasutades "www.eesti.ee" aadressi aga mitteturvalisele HTTP lehele.

eesti.ee https://www.eesti.ee/est/
www.eesti.ee http://www.eesti.ee/est/

1337 h4x0rid, kes oskavad vahet teha ja URL'e käsitsi tippida, suunatakse turvalisele ja muidumehed-lihtklikkijad ebaturvalisele lehele. :)

Sildid: #, #, #, #, #, #, #, #
One comment on “Tallinn ja president OK, riik ja valitsus vigased
  1. Martin ütleb:

    Olen väga http://no-www.org/ poolt aga siiski on veel koohutavalt palju inimesi kes alustavad misiganes veebiaadressi sisse toksimist nii: “vee-vee-vee, ot kuidas see aadress edasi läkski?”. Seda isegi siis kui ütled, et aadressiks on ‘neti.ee’ mida nad ka selle nimega kutsuvad (neti või neti.ee) aga sisestavad ikkagi.. vee-vee-vee jne

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*