Lollile kirikuski lõuksi

ParoolidLugesin Delfist uudist, et üks Tartu ullike ütles kellelegi, kes väitis end pangast helistavat, telefoni teel oma pangakoodid ning jäi seejärel oma rahast ilma. Artikli lõpetab järgmine soovitus (minu rõhutus):

Politsei soovitab inimestel mitte anda kergekäeliselt võõrastele oma pangakoode ja isikuandmeid.

Pangad ei soovita ka omadele koode jagada. Võrdluseks siia veel üks tsitaat Hansapanga kodulehelt (originaalis):

* Kasutage oma hanza.neti paroole ainult internetipangas.
* Ärge avaldage oma paroole mitte kellelegi.
* Vahetage paroole regulaarselt. Kui kasutate hanza.netti tihti, vahetage aeg-ajalt ka paroolikaarti.

Ärge öelge kellelegi oma paroole e-posti või telefoni teel. Pank ei küsi Teie paroole mitte kunagi tagasi. Kui keegi Teie paroole küsib, teatage sellest pangale!

Niisugusele, kes kohe üldse ei viitsi oma raha pärast muretseda, kulubki väike karistus marjaks ära. Kui loll võib üks inimene olla? Sama arukas oleks oma kodune aadress ja puhkusegraafik võtmehoidjale kirjutada või ööseks autosse esiistmele teleka kast ja laptop jätta.

Võiks ju mõelda, et isegi kui kontol raha pole, saab peale internetipanka sisselogimist erinevate e-teenuste kaudu terve hunniku asju korraldada. Et mainida vaid tähtsamaid, siis saab Maksuametis ja X-Tee kodanikuportaalis mitmesuguseid dokumente allkirjastada, püsikorraldusi sõlmida, erinevaid teenuseid tellida ja muuta, mõõdikute näite teatada, jne. Kõik need asjad ei paista kohe silma. Kuu aja pärast on üllatus suur, kui postkasti tuleb kopsakas ajakirjapakk, internetiteenuse parameetrid on muutunud ja elektriarve on väikesele tehasele kohane.

Mõni poliitik leiab sellest juhtumist nüüd idee, et pangad on ikka kahtlased asutused, petta on lihtne ja peaks hakkama asja vastu võitlema. Äkki viiks kõik pangad Aegna saarele või natsionaliseeriks ära? Samuti peaks tegema seaduse selle kohta, et internetipangas toimingute tegemiseks peab kasutaja end iga kord pangas isikut tõendava dokumendiga identifitseerima. See aitaks võidelda rahapesu ja terrorismiga. internetipanka kasutades ei tohiks kanda maski ja soovitav oleks jalaraudade kasutamine.

Pankade turvasoovitused: Hansapank, SEB, Sampo, Nordea ja Krediidipank. Kui sa neid veel lugenud pole, siis tee seda kindlasti. Ma loodan, et varsti hakkavad pangad niisugustelt ullikestelt leppetrahve nõudma ja niisuguse lolluse kohta kirjutatakse ka karistusseadustiku mõni paragrahv juurde. Nii süüdimatult võiks igaks juhuks ka valimisõiguse ära võtta ja ta kuhugi kooli saata.

* * *

Ma omapoolse turvanõuandena soovitan oma pangakoodid kirjutada käesoleva postituse kommentaariks. Siis on nad ikka kindlalt alles ja turvalises kohas. Mina töötan pangas ja olen väga usaldusväärne. Samuti võib enne pikemaks ajaks kodust lahkumist oma korterivõtmed koos signalisatsioonikoodidega minu kätte tuua. Ma olen ju vana turvamees ja kaitsen.

Sildid: #, #, #, #
7 comments on “Lollile kirikuski lõuksi
 1. Bock ütleb:

  No näedsa, ei teadnudki et sa panka oled tööle läinud. Aga kui sa seal juba oled ja mu meelest oled sa ka piisavalt usaldusväärne, siis palun, siin on minu intenetipanga koodid.
  Kasutajatunnus: 18429
  Püsiparool: Kalamaja17
  Paroolid (ehk koodid): 1) 452843 2) 526388 3) 007463 4) 150290 5) 309486 6) 124846 7) 468047 8) 485134 9) 650047 10) 120943
  Hetkel rohkem ei viitsi lisada…

 2. Nipitiri ütleb:

  Minu panga kood on EEUHEE2X.

 3. Martin ütleb:

  …saab peale internetipanka sisselogimist erinevate e-teenuste kaudu terve hunniku asju korraldada. Et mainida vaid tähtsamaid, siis saab Maksuametis ja X-Tee kodanikuportaalis mitmesuguseid dokumente allkirjastada

  Allkirjastamiseks on ikka vaja kodaniku ID-kaarti ja PIN2 koodi.

 4. targutaja ütleb:

  Kule Bock, sa peaksid üle kontrollima, ma küll sisse ei saanud. Nüüd jäi üks tähtis ülekane tegemata.

 5. Aarne ütleb:

  Bock: Ma ei saa siia avalikult kirjutada, et tegelikult töötan ma siiski vanas kohas edasi. Nii võibolla lugejad ei usaldaks mind niipalju.

  Martin: OK, allkirjastada ei saa. Suure hunniku inimese kohta käivat infot saab. Tuludeklaratsiooni esitada saab. Polegi nii vähe.

 6. morgie ütleb:

  ma võin sulle oma võtmed tuua, kui sa käid regulaarselt mu kassi kastmas ja lilli söötmas ja tolmu pesemas ja nõusid pühkimas – miks ka mitte. oma pangakoode ma peast ei mäleta, pean selle selli käest küsima, kes viimati aitas mul tehinguid teostada. kui ma ta kontaktid leian…

 7. Viiu ütleb:

  Minu salasõna on “kõueööõud” (mille käänamisega Ain Kaalep olevat Tartu Ülikooli tudengeid lollitanud). Kui oskad õige käände ära arvata, saadki mu pangakontole sisse! Jõudu!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*