Kui pikk on 1 meeter?

Katkine tollipulk - kasuta parem laseritMeeter on SI mõõtühikute süsteemi kuuluv põhiühik. Läbi aegade on tema pikkust väga erinevalt defineeritud.

1791 - Meeter on üks kümnemiljondik põhjapooluse ja ekvaatori vahelisest distantsist.

Seda, kuidas ja milliste vahenditega sellel ajal mõõdeti põhjapooluse ja ekvaatori vahemaad, ei kujuta ma ette.

1795 - meetri etaloniks võeti vasest valmistatud näidiskeha mis valmistati vastavalt 1791 aasta standardile.

Hiljem selgus, et viga tuli sisse 1/5 millimeetrit ja selle vea põhjustasid maa kumeruse arvutused. Ma tean, et niisuguseid arvutusi tehakse mõnedes koolides mõnedel erialadel ja käsitsi. Arvutustes kasutatakse täpsust 30 kohta peale koma. Ise võin vabalt ellipsoidil põhineva koordinaatide süsteemi koordinaadid ümber arvutata tasapinnal põhinevasse koordinaatide süsteemi. Tarkvara, millega ma seda teen maksab viiekohalise summa. Viga tuleb kindlasti suurem kui 0.2mm.

1799 - seekord valmistati meetri etalon juba plaatinast ja seda säilitati Prantsuse Riigiarhiivis.

1889 - Meetri etaloniks sai paatina-iriidiumi (90%/10%) sulamist kehale kantud kahe joone vaheline kaugus, mõõdetuna 0°C juures.

1927 - Etaloniks kasutati sama meetodit, mis eelminegi kord, selle vahega, et seekord paigutati katsekeha kahele 1cm kõrgusele silindrile mis olid teineteisest 571mm kaugusel.

1960 - Meeter on krüptoon-86 tasemete 2p10 ja 5d5 vahelisel siirdel vaakumis kiirgava valguse 1650763,73 kordne lainepikkus.

Pean tunnistama, et see definitsioon on minu jaoks täiesti arusaamatu.

Meeter1983 - Meeter on pikkus, mille läbib valgus vaakumis 1/299792458 sekundi jooksul. See 1983 aastal vastuvõetud standard kehtib siiani.

Tore, et kasutame kümnendsüsteemil põhinevat mõõtühikute süsteemi. Kole raske oleks peast jalgu miilideks ja untse graanideks arvutada.

Muideks, maailmas on veel 3 riiki, kes ei kasuta meetermõõdustiku: Libeeria, Myanmar ja USA. Laupäeval on plaanis minna sinna, kuhu vaakumi tingimustes jõuaks valgus Tallinnast juba 0.000366921 sekundiga. No nii umbkaudu. Kui ma mõne sobiva mõõtevahendi leian, siis kontrollin üle. :)

Huvitavat lugemist Wikipediast: Metre, International System of Units, Metric System.

Sildid: #, #, #
3 comments on “Kui pikk on 1 meeter?
  1. eugen j isotamm ütleb:

    oh, keskkooli keemiatund. elektronkihtide võlu ja valu. ei mäleta täpselt, aga ehk langevad siis elektronid aatomi aktiivsuse langemisel madalamale kihile ja sellest eralduva energia valgussähvakas omab meetris 1650763,73 lainepikkust? olümpiaadikunnid, parandage.

  2. KKK ütleb:

    Pane meeter, neeger.

  3. Priit ütleb:

    Hmm, mulle veel see aasta räägiti koolis 1960 definitsioonist, go figure…

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*