Kuidas GPS ei tööta

Võta kõrvaleVaatasin filmi Blood and Bone ja seal oli koht, kus kaks meest rääkisid omavahel niisugust juttu:

A: Pane tähele. Tahan sulle helistada, tuleb vajutada vaid 40, mis aktiveerib automaatselt GPSi, mille kaudu leiab satelliit su igalt poolt. Kõva, eks?

B: Kui peaksid seda kunagi minu peal kasutama, ma tapan su.

Jama!

Telefon, navigaator, maamõõduseade, või mujal kasutuses olev GPS vastuvõtja saab satelliitidelt küll ajasignaali, satelliidi orbiidi andmeid, infot süsteemi seisundi kohta, jne aga vastu ei saada ta mitte midagi. Side on ainult ühepoolne, satelliidilt vastuvõtjale. Ei GPS'i ega ühegi teise navigatsioonisüsteemi satelliit (ulmet ja jõustruktuure praegu ei arvesta) ei tea kunagi, kus vastuvõtja asub. Veelgi enam, satelliit ei tea isegi seda, kas keegi tema signaali vastu võtab või mitte. Seda võib võrrelda Kuku raadioga (suvaline näide), kes teab oma kuulajate arvu ainult turuuuringu küsitlusandmetest.

Seega on niisugune jälitamine võimatu. Tegu on 2009 aasta filmiga ja tegelikult võiksid ka filmitegijad nüüdseks enam vähem aru saada, et kuidas GPS töötab.

Niisugune teise inimese GPS'i ja telefoni abil salaja positsioneerimine on teoreetiliselt muidugi võimalik:

 • Ma nakatan su telefoni mingi spetsiaalse viirusega
 • Minu numbrilt tulnud kõne peale lülitatakse GPS sisse
 • Telefon hakkab oma asukohta mulle saatma.

Praegusel ajal oleks vist lihtsam operaatori serverisse sisse häkkida ja jälitatava telefoni lihtsalt pidevalt positsioneerida. Ma usun, et ka see variant läheb rohkem ulmevaldkonda. Siiski tundub mulle, et just niisugusel viisil on kõige reaalsem võimalus inimese telefoni kaudu jälitamiseks. Mitte täna aga natukese aja pärast, siis, kui telefonid veel võimsamaks ja nende viirused igapäevaseks muutuvad.

* * *

Hoolimata sellest, et praegu on eelpool viidatud filmi IMDB.COM reiting 6.9, ei soovita ma seda filmi kellelgi vaadata. Suht-koht mõttetu neegrite kaklusfilm on.

Sildid: #, #, #, #, #
2 comments on “Kuidas GPS ei tööta
 1. Margus ütleb:

  kas sa seda lugu tead?
  Kaks ärimeest saavad kokku, üks räägib, et ostis naisele uue telefoni, 10K maksis. teine küsib, miks nii kalli telefoni ostsid. esimene vastab, et siis hea õhtul vaadata kus ja kui kaua naine täna käis. odavamatel pole gps’i peal.

 2. Aarne ütleb:

  See on võimalik, kui mees GPS’i sisse lülitab ja naine seda ise välja ei mõista lülitada.

  Ja GPS träkkeriga varustatud aluspesu on isegi olemas: Hoia tšikil silma peal.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*