Olen punase passiga mees

Eesti Vabariigi ja EU passidKui ma kunagi kuueteistkümneseks sain, anti mulle punaste kaantega pass, millele oli kirjutatud CCCP. Siis läks veel natuke aega mööda ning saabus Eesti Vabariik Millalgi saabus aeg pass välja vahetada ning selle korral sain juba palju kenama siniste kaantega dokustaadi.

2003 aegus ka see ära ning jällegi anti mulle ilus, kümne aastase  kehtivusajaga dokument.  Nüüd, aastal 2013 sai ka selle aeg otsa ning mulle väljastati punaste kaantega EU pass.

Mõned erinevused, mis mulle kohe silma torkasid:

Vana, Eesti Vabariigi passi teisel lehel on eesti ja inglise keeles kirjas nii: "Käesoleva passi kasutaja on Eesti Vabariigi kaitse all. Eesti Vabariigi Valitsus palub kõigil ametivõimudel tagada selle passi kasutajale vaba ligipääs ja vajadusel igakülgne abi ja kaitse.". Punases EU passis niisugust kirja kusagil pole.

Vana pass oli Eesti Vabariigi omand, uus seevastu kuulub Eesti riigile. Üldse pole mu uues passis mitte kusagil mainitud Eesti Vabariiki.

Eesti passis oli info kahes keeles - eesti ja inglise, EU omas on kogu jutt 21 erinevas keeles. OK, see on täiesti mõistetav ja vajalik selleks, et ka kõige umbkeelsem EU piirivalvur või muu ametnik aru saaks, et ma oma jope olen.

Mõlemas passis on 32 lehekülge aga vastne EU oma on vanast umbes kaks korda paksem.

Ma pole üldiselt paranoiline aga see, et mind enam ei kaitsta ja et Eesti Vabariiki passis kordagi ei mainita, paneb natuke mõtlema.

* * *

Hoopis teisel teemal tahaks öelda seda, et Kodakondsus- ja Migratsioonibüroo töö valmistas mulle uute dokumentide taotlemisel puhast rõõmu. Lugesin kodulehel pass.ee juhendid läbi, täitsin taotluse, käisin fotograafi juures ja läksin ilma aega broneerimata büroosse kohale. Ootasin umbes 10 min järjekorras, istusin sama aja laua taga ning oligi valmis.

Esimest korda elus andsin sõrmejäljed. Nendele, kel see alles ees on, võin öelda, et näppe tindiga ei määrita - sõrmejäljed võetakse digitaalse skänneriga.

22.01 hommikul viisin taotluse sisse, 23.01 õhtul tuli e-mail, et pass on valmis ja võin järele minna. 31.01 õhtul tuli e-mail, et ka ID-kaart on valmis. Käisin täna 01.02 pealelõunal kohal, jällegi ilma aega broneerimata. Ootasin umbes 5min järjekorras ning istusin 5min laua taga ning uued dokumendid olidki käes.

Niisugune teenindus võiks ka teistes riigiasutustes olla.

ID-kaart ning Mobiil-ID töötavad kohe peale kättesaamist, mingeid lisategevusi pole vaja.

Kindlasti soovitan kõigil dokumenditaotlejatel pilt fotograafi juures valmis teha – säästad kõvasti aega. Täna oli fotautomaadi juures umbes 10 inimeseline järjekord. Lisaks saab fotograaf pilti natuke shoppida ka. :)

Sildid: #, #, #, #, #, #
4 comments on “Olen punase passiga mees
 1. Allar ütleb:

  Ei leidnud kuskilt sellele põhjendust, aga leidsin sellise lingi:
  http://europa.eu/about-eu/countries/member-countries/estonia/index_et.htm

  Ilmselt kuna EV ei kuulu EU’sse vaid sinna kuulub Eesti, pole ka passi märgitud Eesti Vabariiki.

 2. Aarne ütleb:

  See on mõistlik põhjendus küll. Aga endist kaitstuse tunnet ikka pole… :)

 3. Aarne ütleb:

  Ka see pass, mis mul 10.02.1994 kuni 10.02.2003 kehtis, ei sisalda sõnagi selle kohta, et mind tuleks kaitsta.
  Jutt on eesti ning inglise keeles.
  Sees on tempel registreeritud elukoha kohta ning allkiri on passi käsitsi kirjutatud.
  Üks Soome viisa on ka.

 4. Allar ütleb:

  Unustasin mainida, et “Eesti Vabariik” kõlab ikka kõvasti paremini, kui lihtsalt “Eesti”.
  Kahju, et see nö. ametlik nimi ei ole…

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*