Otsin uut vastet sõnale “välismaalane”

Lugesin Delfist niisugust toredat juttu, et rahvastikuminister Urve Palo otsib uut vastet sõnale “muulane”. Sõna “muulane” olevat tema ja kui ka mitmete rahvastikuteadlaste arvates halb järgmistel põhjustel:

Sõna “muulane” sisaldab esiteks eitust - muu, teistsugune, meiega mitte sarnane. Samuti võib “muulane” mõnes kontekstis tunduda solvav kas või sellepärast, et sarnaneb sõnaga “muul”…

Minu teada kasutatakse sõna “muulane” meist erinevate mujalt pärit inimeste, ehk siis mitte-eestlaste kohta. ÕS annab vasteks “.muulane <12 ja 13: -lase> muust rahvusest isik”. Need, kes ei ole eestlased, ongi mitte-eestlased. Need, kes on teistsugused, kui meie, need ongi teistsugused. Tundub, et kellelgi on kole igav ja jälle tõstetakse mingeid pseudoprobleeme.

Muulane on selles kontekstis tegelikult kõige leebem sõna, no võrrelduna näiteks immigrant, migrant, tibla ja need teised. Selle sõna hobueesliga seostamine pole mulle küll kunagi pähe tulnud. Kui me räägime muulastest, siis kasutamegi sõna muulane ja kui neegritest, siis ütlemegi neeger.

* * *

Käesolevaga teen ettepaneku otsida uus vaste sõnale “välismaalane”. Põhjenduseks see, et sõna sisaldab eitust, tegu oleks justkui kellegagi, kes on väljaspoolt ja võibolla isegi meist erinev. Märkus: sõna “välismaalane” ei sarnane sõnadega “muul”, “hobueesel” ja “urvepalo”. Lisaks sellele on mul igav.

Sildid: #, #, #, #, #
6 comments on “Otsin uut vastet sõnale “välismaalane”
 1. wildikas ütleb:

  Välismaalane on kalur. Või vähemasti vanasti oli, reeglina.
  Vastandiks on sisemaalane, elab väljaspool rannavööndit ja võib olla nt riigikogu liige, ärimees või muu suvaline suli.

 2. Allar ütleb:

  Palo täismõttetu tibi ikka. See peaks mõnele miljonärile auguks hakkama. Jõukohane ja meelepärane kindlasti.

 3. mr.Costello ütleb:

  Muulase asemel on täiesti kena sõna olemas: “eestimaalane”. See on hulk, mis tähistab meid kõiki kes me Eestis elame. Selle terminiga tähistatva hulga osahulki tähistatakse terminitega”eestlased”, “venelased”, “türklased”, “juudid” jne.

 4. Arkadi Zuk ütleb:

  Ma arvan, et eestlased võik olla “meie” ja kõik teised “nemad”

 5. Pronto ütleb:

  Välismaalastega tekkis mul kohe kaks paralleeli:

  1.
  Sõna välismaalane minetab kohe oma korrektsuse kui siia peaks maanduma väikesed rohelised mehikesed. Nemad ongi välismaalalased, ehk tegelased välaspoolt Maad. Meie võiksime nende heaks olla välismarslased.

  2.
  Kasutusel on termin väliseestlane. Välismaalasel oleks sellega seoses kaks väljavaadet: olla kas linlane või maalane, kes on läinud elama Kuule, Marsile või Aldebaraan 4-le.

 6. Ailar ütleb:

  Sorry, et võtan üles vana teema, aga ma pakuks vasteks Steven Seagal :D
  Teate küll teda, ta ju see “Välismaalane” (film) :P

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*