Aprilli lõpus tuli mul enda meelest väga hea idee, kuidas Eesti elu paremaks muuta: valimisseadusandlust tuleks muuta nii, et valimistel ei saaks kandideerida need, kes on sellel ajal mõnel teisel rahva poolt valitud ametipostil.
Selleks, et oma ideed ka laiemalt levitada esitasin selle ka samal päeval Osalusveebi osale.ee. Väga populaarseks mu ettepanek ei saanud aga eile õhtul vanu bookmarke korrastades avastasin, et sellele on 26.06.2009 vastatud!
Ehkki vastus on eitav ja seadusemuudatust nüüd kohe tegema ei hakata, tegi see mu südame rõõmsaks.Mina, tavaline, parteitu kodanik saan riigiasjades oma arvamust avaldada ja mulle saabub vastus Põhiseaduskomisjoni esimehelt. Super! Niisugust Eestit ma tahtsingi.
Järgmine kord, kui mul mõni mõte tuleb, kuidas meil asjad paremini käima peaksid, kasutan ma oma sõnumi edastamiseks kindlasti jälle osale.ee keskkonda.
Vastus ise:
Lugupeetud Aarne Toompark
Tegite osalusveeb (www.osale.ee) kaudu ettepaneku muuta valimisseadusi, kehtestades valimistel kandideerimiskeelu isikutele, kes valimiste toimumise ajal on mõne teise esinduskogu liikmed.
Võib tõstatada küsimuse, kas selline absoluutne piirang, mis näiteks ei võta arvesse volituste lõppemiseni jäävat aega ega seda, kas isik on valitavas kogus nö põhiliikmena või asendusliikmena, on igal üksikul juhul põhjendatud. Kindlasti ei võimalda ettepanek saavutada eesmärki, kus valituks osutunud isik igal juhul kuni volituste lõpuni valitud postil töötab. Tulenevalt vaba mandaadi põhimõttest on valituks osutunul võimalik alati tagasi astuda ning asuda mingile teisele ametikohale. Õigusliku takistusena ettepaneku realiseerimisel näen asjaolu, et kandideerimisõiguse piirangud e valimistsensused peavad reeglina tulenema põhiseadusest. Nõnda on see kaitseväeteenistuses viibivate isikute, vangide ning teovõimetute puhul. Põhiseadus ei näe kandideerimispiirangut ette isikule, kes on samal ajal mõne teise esinduskogu liige.
Lugupidamisega
Väino Linde
Põhiseaduskomisjoni esimees
Ja nagu alati, leian ma midagi, mille kallal viriseda. Miks mu meiliaadressile vastuse ülespaneku kohta teadet ei laekunud?
* * *
Minu talvine ebameeldiv kogemus osale.ee'ga on tegelikult vastuse saanud aga ma unustasin sellest vist blogis kirjutada. Jaanuaris panin ma Osalusveebi üles idee, et iga poe ukse taga peaks kohustuslikus korras olema prügikast. See idee kogus päris mitu toetushäält ja kommentaari, siis sai vastamise aeg läbi ja edasi ei juhtunudki mitte midagi.
Mai keskel kohtusin ma puhtjuhuslikult Hille Hinsbergiga (valitsuse kommunikatsioonibüroo infonõunik), kes mulle asja kiirelt selgeks tegi: prügikastid pole valitsuse rida ja neile pole mõtet niisugust ideed esitada! Lihtne ja loogiline vastus, eks oleksin vast sellele ise enne idee ülespanekut pidanud mõtlema.
Kahju ainult, et keegi seda vastust otse osale.ee lehele üles ei pannud ja ma pidin pikka aega kurb olema, et keegi mu heale ideele ei vasta. Pealegi, kõik inimesed ei tunne Hille Hinsbergi alati ära ja ei oska talle täiesti ebaadekvaatsel momendil küsimusi esitada. Minul vedas. :)
Misasja – prügikastid ei ole valitsuse rida? Aga see, mitu kraanikaussi toidutöötlejal olema peab, olla suisa euroliidu nõue?
No kui EU prügikaste ei reguleeri, siis pole vist valitsuse rida.
Tegelikult tegeleb prügikastidega ja muude heakorranõuetega vist kohalik kommunaalamet.
Prügikastid ja heakord kui selline ja jäätmekäitluse korraldamine on KOV rida. Kui soovida, et iga poe ukse taga oleks kohustuslikus korras prügikast tuleks selle tarbeks Tallinna linnas ilmselt kirjutada vastav säte kas Tallinna jäätmehoolduseeskirja või Tallinna linna heakorra eeskirja. Muidugi on Tallinna heakorraga nii nagu on, selle tagamiseks eraldatavad vahendid on täna linnale ainult häbiks ning kuskil on mingi eelarve kus on kirjas, et linn peab mõnes linnaosas tagama näiteks ainult 30% alade vastavuse enda kehtestatud õigusaktidele:P
Valimiskorra osas olen endiselt seisukohal (kommenteerisin vist ka esimest selleteemalist posti), et vaba mandaadi piiramine ei ole enamasti põhjendatud ning Linde vastus on igati ootuspärane.
Neid vahendeid ei peaks eraldama mitte linn, vaid äri omanik ise peaks hoolitsema, et ma oma suitsukoni saaksin korraliku inimesena prügikasti visata. Vaja oleks lihtsalt seda sätet, mis äriomanikule selle kohustuse paneks.
Valimisseadustiku muudatuse soov tekkis sellest, kui valimistel kandideerija teatab, et ta ei kavatsegi valituks saamisel postile asuda, siis see riivab mu õiglustunnet ning tekitab minus menetlushuvi. :)
Aarne,
aitäh selle tagasiside eest!
Esimesel, prügikasti puhul lasen kõrvad lonti ja vabandan veelkord – tõesti oleksin pidanud kohe reageerima ja Sulle ära ütlema. Jäin pikalt mõtlema, et hea ettepanek – aga kuidas ja miline riigiasutus sellega võiks tegeleda? – ning siis läks meelest ära. Hea, et sellist juhust pole enam kordunud:))
Valimisseaduse puhul läks hästi, sest Riigikogu võtab tõesti vastamist ja selgitamist väga tõsiselt.
Aga automaatse meili-teavituse saad ikkagi tellida – siis tuleb teade vastuse kohta kätte: valiku saad teha Minu menüü> Minu seaded > e-posti teated.
Kui oled seda juba teinud, aga ikka teadet ei tule, palun anna teada – siis on midagi tehniliselt vaja lahendada.
Seda tahtsin ka veel öelda, et valmistega seotud teemad on praegu kodanikel südame peal. Just tehti uus etttepanek nn nullpartei loomiseks – vt https://www.osale.ee/ideed/idea/view/2550
Linnukesed pandud. Eks paistab, mis juhtuma hakkab.
Nullpartei on piisavalt imelik idee, et minu poolthäält kätte saad. Antud.