E-kool – häda ja viletsus

E-KoolViimati kasutasin E-kooli möödunud kevadel. Samuti oli kevadel see, et kui laps uude kooli läks, siis täitsime Merlega mõlemad mingi paberi, mis pidi meile E-koolile juurdepääsu tagama. Samuti tuli mingi vastav leht täita sügisel.

Kooliaasta algusest ootasin ja ootasin ja ikka ei miskit. Ei saa sisse ei ID-kaardi abil, ei panga vahendusel. Käisin muudkui lapsele peale, et ta koolis järgi uuriks, et mida siis lõpuks tegema peaks, et ma E-kooli ikka kasutada saaks.

Üleeile õhtul käskis ta mul E-kooli lehele minna ja seal uus kasutajakonto luua. Eile hommikul, juba enne kaheksat, sain e-maili, kus oli kirjas, et lõpuks on ka minust E-kooli kasutaja saanud.

Võrreldes kevadega on asi tunduvalt kiiremaks muutunud mu meelest. Muid uuendusi ei märganud.

Tunniplaani ei viitsita endiselt sisestada. Samuti paistab E-Koolist mulle, et lapsele õpetatakse viiendas klassis ainult kümmet õppeainet. Ühtegi foorumit pole klassile samuti avatud.

Tegelikult on asi muidugi selles, et osad õpetajad lihtsalt ei viitsi andmeid E-Kooli sisestada. Ma ei teagi, et mida ette saaks võtta. Kui õpetaja lihtsalt ei viitsi, siis ma ei tea, kuidas teda viitsima panna. Enne, siis kui lastevanemate koosolek toimus, polnud mul aimugi, et E-Kooliga nii kehvad lood on. Üritan siiski midagi välja mõelda, et asi tulevikus paraneks.

Kõik ideed õpetajate motiveerimiseks või neile surve avaldamiseks on oodatud.

Sildid: #, #, #, #, #, #, #
15 comments on “E-kool – häda ja viletsus
  1. Merle ütleb:

    Ma siin õpetajana mõtlen, et mis motiveeriks mind lisatööd tegema oma vabast ajast ja lisatasuta?

  2. Maria ütleb:

    Meil on e- kooliga sel aastal esimene tutvus tehtud. Õpetaja pooldab väga, et kõik lapsevanemad iga päev sellel lehel käiks uurimas, et mis ja kus ja kuidas. Tunniplaani pole ka meil ning foorumist ma parem ei räägigi.
    Kuida seda sinna üldse tekitada?
    Meie õpetaja kannab kõik kodused tööd juba tunni ajal e-kooli. Aga noh.. meil muidugi esimene klass ka alles ja töid väga vähe.

    Motiveeriks see, kui õpetaja teaks, et tõesti sellest lisatööst ka kasu on.
    Lihtsalt niisama oma lõbuks ei tahaks seda tööd keegi teha.

    No ja sellepärast nõuabki õpetaja, et me seda pidevalt külastaksime. Oh.. Nagu oleks ise kooli läinud ;)

  3. piret ütleb:

    õpetajate motiveerimiseks või neile surve avaldamiseks… hmm, las ma mõtlen. jah, võib-olla tõesti oleks abi sellest, kui õpetajad ei oleks üle koormatud, saaksid oma töö eest väärilist palka, klassid ei oleks üle pingutatult suured, mis veel, näiteks see, et õpetaja ka näeks, et tema e-koolis toksimisest ka mingit reaalset kasu on ja lapsevanemad tõesti viivadki ennast lapse koolieluga kurssi? ma mõtlen, mitte iga klassi kohta kolm usinat.
    ma ei tunne ühtegi õpetajat, kellele meeldiks e-kool. huvitav, miks küll?

  4. Aarne ütleb:

    No selle asemel, et lastele jagada trükitud lehti mingi teatega, võiks selle info üles panna E-kooli. Selle asemel, et klassijuhataja lastele märkuste kohale tunniplaani kirjutab, võiks info olla E-Kooli foorumis.

    Minule tundub, et õpetajad on lihtsalt vanamoodsad ja ei viitsi ennast uuendustega kurssi viia. Kui keeruline see E-Kooli köögipool ikka olla saab, aga mugavam on ju vana hea “nühin-paberiga-vastu-pliiatsit” meetodit kasutada.

    Lapse eelmises koolis oli e-kooli kasutamine õpetajate poolt minumeelest täitsa OK. Kõik kooli ja klassi teated ja organiseerimised käisid foorumi kaudu ja kogu vajalik inf oli E-Koolis nähtaval. Võibolla on see erandlik, tõesti ei tea.

  5. Priit ütleb:

    Kui ekool ei ole õpetajale kohustuslik, siis on ta ju suht mõttetu. Tekkis just küsimus, et mis kell kodutöö inf sisestati? kui seda tehakse kell 2200 siis ei saa oodata, et laps selle hommikuks tehtud saab. ekool peaks olema ülim ka päeviku ees, sest on teada üksikuid juhte, kus lapsed unustavad päevikusse ülesanded märkida…

  6. Aarne ütleb:

    Ma nüüd täpselt ei tea, aga loogiline oleks, et kui kool on E-Kooliga liitunud, siis on selle täitmine õpetajate poolt kohustuslik.

    Andmete sisestamise kiirusega võis eelmise kooli puhul rahul olla. Artega kogemused veel puuduvad.

  7. Õpilane ütleb:

    On silma jäänud, et õpetajad ei oska kiiresti trükkida, eriti vanemat tüüpi . :D
    kui on veel mitu klassi kah…oi jeerum. Saatke nad trükkimiskursustele kuhugi.

    Ma arvan, et see Netipäevik on seest küll kerge, aga kilplaslik….

  8. Sten ütleb:

    eKooli täitmine või mittetäitmine sõltub ikka iga kooli töökorraldusest. Ja kui kool lähtub paberil asjaajamisest ning arvutit kasutatake vaid paberi aseaine või dublikaadina, on probleemid üsna kerged tekkima.
    Eks iga muutus nõuab tõdemust, et vanamoodi enam edasi minna ei saa ning kindlasti ei tasuks alahinnata ka lastevanemate osatähtsust kooli abistamisel asju ümber korraldada…

  9. mr.Costello ütleb:

    Tunniplaani ei sisestata ka minu lapse koolis (KSG). Vist küsisin selle kohta aasta tagasi lastevanemate koosolekul. Õpetaja vastus oli vähemalt aus: ei viitsi.

    Foorumid on kõik kinni. Kui selle kohta E-Kooli tutvustaval lastevanemate koosolekul kooli arvutiõpetajalt küsisin, siis sain vastuse, mis mind tummaks võttis. Nimelt olevat foorumid kunagi lahti olnud, kuid olid kinni pandud põhjusel, et nad delfistusid. St väidetavalt olevat seal olnud anonüümset sõimu nii lastelt, kui lastevanematelt. Mida kuradit?! Kõik kasutajad on ju identifitseeritud? Mingi elementaarne kasutajaõiguste haldamise süsteem võiks ju ka olemas olla, mis lubaks teha näiteks konkreetse klassi lapsevanemaid sisaldavat foorumit? Aga kuna ma tundusin kooli arvutiõpetajast targem olevat, siis ei hakanud parem teda nii keeruliste küsimustega vaevama… Nii sisestabki meie lapse klassijuhataja teateid lapsevanematele märkuste alla ja lapsevanemad suhtlevad tagasi telefoni teel.

    Mis puutub E-Kooli ülimuslikkusesse päeviku ees, siis KSG-s on just vastupidi – päevikusse on lausa sisse trükitud, et E-Kool ei asenda päevikut ning kui päevikus ja E-Koolis olevate hinnete vahel on vastuolu, jäävad päevikus olevad andmed peale.

  10. Trulla ütleb:

    Meie koolis suuri klasside paberpäevikuid enam kasutuses ei olegi. Igasugune tundide sisu ja hinded ja märkused ja kodused ülesanded peab kantama e-kooli. Tunniplaani seal, jah, tõesti ei ole – see paikneb kooli kodulehel, kes juba e-kooli saab, ma arvan, ei peaks olema ka võimetu kooli kodulehte väisama ja sedakaudu ennast tunniplaaniga kurssi viima. Foorumid ka ikka toimivad, ehkki küll eraldi klassifoorumite avamisega (mida teiste klasside tegelased ei näeks) on veel esialgu mõningast segadust.

    Mina saan asjast nii aru, et alati on õpetajale kohustuslik olnud omad tunnid ja hinded ja antud kodused ülesanded klassipäevikusse sisse kanda – nii et mis jutt see nüüd on, et õudne lisatöö. Iseasi kui mõnes koolis kasutatakse paberpäevikuid ja dubleerivalt ka e-kooli – see aga tundub küll kilplasliku asjade korraldusena.

    Ise (nii õpetaja kui lapsevanemana) pooldan e-kooli, sest selle kaudu on lapsevanemal palju parem ülevaade koolis toimuvast ja läbipaistvus selles asjas on minu arvates oluline (ja lisaks laste isiklike päevikute kasutamist) – ka näiteks haiguse tõttu või muulgi põhjusel puudumise korral peab lapsel olema võimalik e-koolist täpselt näha, mis on õppida antud, ning olema võimalik oma kodused ülesanded ära teha. Kui kool asjaajamise e-kooli üle on viinud, siis on õpetajast täiesti ebaeetiline ja ülimalt laiskust väljendav väita, et tema EI VIITSI. See on TEMA TÖÖKOHUSTUS – ja kui ei taha ona kohustusi täita, siis ei ole ka õigust palka palgapäeval vastu võtta, olgu see siis kasinavõitu, aga loodrid pole sedagi väärt ja häbistavad õpetaja ametinimetust.

    Ja selle arvutiõpetaja jutt läbustamisest – no tõesti, kuidas saab e-koolis olla anonüümset läbustamist??????? Süsteem ju ei võimaldagi sinna anonüümselt ligi pääseda, anonüümsest postitamisest rääkimata. Mida see tüüp üleüldse arvutitest siis õpetada oskab, kui ta juba sellises stiilis vabandusi otsib?

  11. Aarne ütleb:

    Vaatasin asjad täpsemalt üle ja selgus, et ka õpilaspäeviku andmetel õpetatakse 5. klassis tõesti 10 õpeainet (kui eesti keel ja kirjandus kokku arvestada).

    Nendest ühe aine kohta ei ole E-Koolis mingit märget. Kolme aine õpetajad ei ole ühtegi hinnet sisestanud, ehkki õpilaspäevikus on need olemas. Kaks, kes hindeid ei sisesta on siiski kodused tööd kirja pannud.

    Tunni plaan tuleks ju iga veerandi alguses ühe korra sisestada, selle tegematajätmist ajapuuduse kaela ajada on nõrk.

    Foorumites ON kõik kasutajad identifitseeritud ees- ja perekonnanimega. Delfistumine on minumeelest täielik BS vabandus. Eelmises koolis nägin mina kahte foorumit, üks kinnine, millele pääsesid ligi klassi lapsed ja vanemad ning teine terve kooli üldine. Läbu ei olnud. Väga mugav oli õpetajat teavitada kui näiteks laps haigeks oli jäänud.

    Ma ei tea, millal Arte E-Kooliga liitus aga eelmine kool oli kohe E-Kooliga liitunud, kui laps 1. klassi läks. Seega on mul 4 aastat E-Kooli kasutamist seljataga, ma olen sellega harjunud ja ootan, et ma sealt KÕIK vajaliku infi kätte saan.

  12. toivo ütleb:

    Delfistumine või mitte aga teatud suurusjärgust alates suhtlus “elektroonilisel paberil” lihtsalt ei tööta. Iga postitus foorumis on ju sisuliselt küsimus, mis eeldab vastust. Teksti trükkimise kiirus on aga aeglane, isegi meie, e-ajastu laste jaoks.

    (Üli)koolis ka õppejõud ütles mulle et ta ei hakka töödele hinnanguid *kirjutama*, kes tahab, saab suulise konsultatsiooni.

  13. liis ütleb:

    mina siin viimase klassi õpilasena mõtlen, aga kas tõesti siin rääkijatel pole muud teha, kui lapse e-koolis istuda ja kiruda, et näe foorumit ei ole?

    e-kool tegelikult on siiski mõeldud selleks, et laps saaks vaadata ka näiteks kodus haigena olles õppimist ja vanem oleks kursis hnnete/puudumistega. tunniplaan käib endiselt päevikus ja foorum mõtet mina küll ei taba.

  14. Aarne ütleb:

    Miks käib tunniplaan päevikus? Miks ma pean lapse päevikusse kirjutama, et ta puudus koolist kuna oli haige, kui ma saaksin seda juba E-Kooli foorumi vahendusel õpetajale teada anda? Miks peab õpetaja mingeid pabereid infoga trükkima ja neid laskma lastel päevikusse kleepida, kui ta võiks kõiki vanemaid E-Kooli foorumis teavitada?

    OK, ilmselgelt KÕIGIL lapsevanematel ei ole võimalik E-Kooli kasutada, aga suuremal jaol kindlasti on. Kas õpetajal on tõesti lihtsam trükkida, lõigata ja laiali jagada selle asemel, et inf ühekordselt E-Kooli sisestada?

  15. Siret ütleb:

    Võimalik, et seda infot enam vaja ei ole, aga…mõned täpsustused.
    Tunniplaani ei ole enamikus koolides e-kooli selle pärast sisse kantud, et süsteeme haldav seltskond lubas kevadel ses osas muutusi. Nüüd on kõik ootel, et kui asi uueneb, siis saab tunniplaani ka sisse kanda. Olen seda juttu 2 kooli e-kooli adminnilt kuulnud ja talitan ka ise selle järgi.
    Meie kool otsustas, et lapse päevik on endiselt kohustuslik ja kodused tööd PEAB sinna kandma. Õpetaja kannab need ka e-kooli. Aga sel juhul jääb ära see väitmine, et “meil polnud eile internetti, ma ei saanud õppida”. Soovituse saime teistelt koolidelt, kellel juba varasemast kogemus.
    Ja hoolimata sellest, et mulle endale e-kooli idee meeldib, saan ma aru – see on õpetajale lisatöö ja ka kõige kiirematel trükkijatel võtab selle täitmine kauem aega, kui päevikusse märkimine. Seega olen ma üsna nõus esimese kommenteerijaga.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*