GPS vanasse telefoni? Jah!

AR25 GNSS antennEMT on esimene operaator maailmas, kes testib BlueSky Positioning poolt välja töötatud SIM kaarti, millele on integreeritud A-GPS vastuvõtja. Niisugune SIM kaart võimaldab GPS rakendusi kasutada ka niisugustes telefonides, millel sisse ehitatud GPS vastuvõtjat pole.

Ma arvan, et see on väga hea uudis just nendele, kes on kaalunud oma telefoni uuema vastu välja vahetamist just puuduva GPS’i pärast. Teisest küljest on tegi siiski veel testimise faasis oleva asjaga ja millal seda oma teenusepakkujalt nõuda võiks, keegi ei ütle.

Muidugi ei sisalda pressiteated mitte ühtegi konkreetset numbrit jõudluse, hindade, ajakavade, jne kohta aga vähemalt on tore teada, et niisugune vinge asi võiks maailmas esimesena just Eestlasteni jõuda.

Lõik lõpus viidatud EMT pressiteatest:

EMT arendusjuhi Argo Kivilo hinnangul on A-GPS SIM-kaardi täpsusklass ning asukoha leidmise kiirus (TTFF - time-to-first-fix) võrreldav kõikide olemasolevate GPS-mooduliga varustatud telefonide omaga.

. . .

A-GPS telefonide omanikud saavad seega õues või akna lähedal asuva telefoni positsioneerimisel asukoha täpsuseks 15-50 meetrit.

Seda usun ma siis, kui ise oma silmaga näen sest kui telefonil pole sisse ehitatud GPS antenni, peab antenn olema SIM kaardil. SIM kaart on tavaliselt aku ja trükkiplaadi vahel ja ma kahtlen tugevalt, kas ta ikka saab nii hästi satelliitide signaali kätte, kui spetsiaalne antenn. Loodetavasti ikka saab. 15-50 tundub usutavana aga just see positsiooni saavutamise aeg tundub natuke kahtlasena.

Lisalugemist:

 • EMT: EMT testib innovaatilist A-GPS SIM-kaarti
 • BlueSky Positioning: EMT Estonia successfully completes first live 3G network tests of BlueSky Positioning’s A-GPS technology
 • GPS Business News: GPS SIM Card Makes its Way to Wireless Operators

Kuna ma sellest SIM kaardist ühtki pilti ei leidnud, siis panin hoopis ühe vinge antenni pildi.
Pildil on AR25 antenn, mis oskab vastu võtta GPS / GLONASS / Galileo / Compass / L-band signaali.
Mõõtmed on 380x200mm ja mass 7.6kg. Töötemperatuur -50°C kuni +85°C.

Sildid: #, #, #, #
2 comments on “GPS vanasse telefoni? Jah!
 1. P6 ütleb:

  Tead Sa muidu sellest äkki tehnoloogiast midagi rohkem või oskad kuhugi viidata? Eile, peale nende pressika lugemist jäin ise juurdlema et kuidas see kompott ikka toimida saab ning lõpuks jäin arvamusele et tõenäoliselt on tegu ikkagi puhta positsioneerimisega mobiilimastide järgi, satellite üldse mängu ei võeta (ei kujuta ette et terve GPSi-i riistvara oleks võimalik SIM-i sisse mahutada).. aga kuidas ainult mastidega selline täpsusklass saavutatakse, jääb mulle müstikaks.

 2. Aarne ütleb:

  Kõik asjalikud viited panin juba postitusse kirja. Rohkem midagi ei leidnud. Kusagilt mõnda asjalike kommentaaridega pressiteadet samuti ei leidnud. Eks see on ka mõistetav sest asi on ju ikkagi alles testimisel.

  Tegu on ikkagi GPSi, mitte lihtsalt mobiilpositsioneerimisega. GPS riistvara võib tänapäeval väga väike olla, isegi alla ruutsentimeetri: http://www.ublox.com/

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*