Kuna minult on seda viimasel ajal mitu korda küsitud, siis panen siia kirja kiire kasutusjuhendi isehostitud WordPressi kolimiseks. Õpetus kõlbab kasutamiseks nii ühest domeenist teisele kui ka lihtsalt ühe domeeni piires erinevate alamkataloogide vahel andmete liigutamiseks.
Põhimõtteliselt on protsess väga lihtne: ekspordime andmebaasist vajalikud tabelid ja teeme neis väikesed muudatused, installime puhta WordPressi ja impordime sinna kogu vana saidi sisu.
Õpetus algab.
Kopeeri olemasoleva saidi kataloog wp-content ja peakataloogis olev fail wp-config.php oma kõvakettale.
Ekspordi oma olemasoleva WordPressi andmebaasist näiteks phpMyAdmin abil järgmised tabelid ja jälgi, et kastis "Add DROP TABLE / VIEW / PROCEDURE / FUNCTION / EVENT" oleks linnuke olemas:
- wp_commentmeta
- wp_comments
- wp_links
- wp_postmeta
- wp_posts
- wp_terms
- wp_term_relationships
- wp_term_taxonomy
Nendes tabelites on kirjas kõik su postitused, lehed, kommentaarid, kategooriad, sildid ning nende omavahelised seosed. Vajadusel võib sul vaja olla oma saidi eripärale vastavalt veel mõned tabelid eksportida.
Kindlasti jäta eksportimata igasugused statistikapluginate tabelid. Mina jätan alati ka wp_options, kus hoitakse kõiki WordPress’i seadeid, eksportimata ja seadistan uue saidi alati käsitsi. See aitab kolimise käigus vanasse tabelisse aja jooksul kogunenud jamast vabaneda ja vähendab ettetulevaid probleeme.
Eksportimise tulemusena saadud .sql faili hoia nagu silmatera sest selles sisaldub kogu su saidi sisu.
Tee .sql failist koopia ning ava see mõnes tekstiredaktoris. Mina kasutan tavaliselt Notepad2 nimelist programmi mis saab tööga väga hästi hakkama. Tee failis niisugused parandused:
vanasait.ee -> uussait.com
või vajadusel hoopis
vanasait.ee/minublogi -> uussait.com
Pane tähele, et ei asendatava ega uue aadressi lõpus ei ole kaldkriipsu!
Nüüd ava oma vanalt saidil allalaetud wp-config.php tekstiredaktoris, muuda ära andmebaasi nimi, kasutajanimi ja parool. Samuti muuda vajadusel wp-config.php failis ära muutuja $table_prefix väärtus.
Tõmba endale alla uusim WordPress ja paki arhiiv lahti. Asenda pakis sisalduv kataloog wp-content enda vanast saidist allalaetuga ning lisa juurkataloogi oma muudetud wp-config.php fail.
Lae kogu kupatus FTP kaudu uuele saidile õigesse kataloogi üles.
Tipi brauseri aadressireale oma uue saidi aadress, avanenud vormis sisesta saidi nimi, admin-kasutaja nimi ja parool ning oma meiliaadress. Nüüd peaksid sa jõudma oma uue saidi admin-liidesesse. Selle akna või tabi võid praegu kinni panna. Kui selle sammu juures mingi probleem tekkib, siis kontrolli üle, et sa faili wp-config.php ikka õiged muudatused sisse viisid.
Logi sisse uue saidi phpMyAdmin’i ja impordi selle kaudu oma muudetud .sql fail.
Nüüd logi uuesti oma uue saidi adminliidesesse ning kõik postitused, lehed, mustandid, jne, jne, peaks paigas olema.
Viimaks jääb sul üle vaid kõik WordPressi enda seaded paika panna ning aktiveerida ja seadistada kõik pluginad, mida sa kasutada tahad. Selle koha peal on hea võimalus mõnedest ebavajalikest pluginatest, mis on lihtsalt kasutusse ununenud või olid vanas saidis ajutisel kasutusele võetud, loobumiseks. :)
Kui kõik tundub korralikult töötavat, siis kontrolli veel üle, et su uuel lehel katkiseid linke poleks.
VALMIS!
* * *
Loomulikult tuleb niisuguse kolimise juures olla äärmiselt ettevaatlik ning kõigist originaalmaterjalidest pidevalt muutmata varukoopiat hoida. Igaks juhuks hoiatan ette, et mina endale mingit vastutust andmete kadumamineku eest ei võta aga kui sa ilusasti varukoopiaid teed, siis ei tohiks küll mitte midagi kaduma minna.
Tegelikult saab ju veel lihtsamini:
1. andmebaasist dump
2. lülita välja kõik pluginad
3. kopeeri kõik WP failid FTP kaudu arvutisse
4. uues kohas loo andmebaas ja vaheta wp-config failis vanad andmed uutega
5. ava andmebaasi dump fail ning asenda viited vana-aadress.ee -> uus-aadress.ee
6. impordi salvestatud andmebaas uude serverisse
7. lae kõik WP failid uude serverisse
8. aktiveeri pluginad
Ja asi töötab korralikult
See töötaks väga hästi ja on põhimõtteliselt sama, kui see, mida mina välja pakkusin. Minu variant on parem selle poolest, et:
MySQL, mida üles laadima peab, on väiksem.
FTP kaudu on vaja vähem faile liigutada.
Vanema saidi puhul, kus automaatset uuendamist veel polnud, on erinevatele versioonidele uuendamise käigus wp-admin ja wp-includes kataloogidesse jäänud faile, mida enam vaja pole.
Sama asi pluginatega.
Hea võimalus mõnest pluginast loobuda ja kasutatavate seaded täpselt paika panna.
Sinu variant teeb vanast saidist 1:1 koopia, minu oma tõstab ümber ainult sisu.