Maailmaparandamine õunapuu abil

PorgandPaljud maailma probleemid lahendaks see, kui taimed oleksid teistsugused, kui nad praegu on. Näiteks õunapuust on kasu ainult natuke aega - siis, kui õunad valmis saavad. Ülejäänud aja on teine täitsa ilma asjata risuks jalus. Mul on tutvusringkonnas mitmeid niisuguseid, kes raha eest su puu ilusaks lõikavad aga ega siis ilu ei sünni patta panna. Silmailu saab mujaltki, kui taimede vahtimisest.

Palju parem oleks see, kui aretataks niisugune universaalpuu, mis kasvatab erinevatel aastaaegadel erinevaid vilju. Õunapuu näite juurde tagasi tulles oleks hea puu niisugune,mis kasvataks jaanipäevaks õunu ja lehti ning jõuluks okkaid, värvilisi klaasmune ja küünlaid. Lisaks peaks see puu olema piisavalt väike, et toas potis kasvada. Kui mõlemal lõikusperioodil natuke sealiha ja õlut ka kasvaks, siis oleks tegemist niisuguse taimega, mis lõpetaks kõik sõjad, kaotaks vaesuse ja isegi tänavate löökaugud läheksid ise kuhugi kaugele ära.

Kujutate ette seda rõõmu nii laste kui iseenda silmis ja südames, kui kusagil augustis tuleb laps su juurde ja ütleb "issi - issi / emme - emme, puul hakkavad küünlad punguma!" või aprillis, et "ma ei saa veel täpselt aru, kas sealt tuleb õun või veel üks šašlõkk, aga igatahes uued pungad on väljas!"? Ei kujuta, sest meie tavapuud on liiga igavad ja monofunktsionaalsed.

Peale õunapuude spetsialistiga konsulteerimist sain teada, et okas- ja lehtpuu ristamine (traditsiooniliste meetoditega) on võimatu. Samas mitme saagi saamine ühes aastas pole ka meie kliimas võimatu - näide: kuumaasikas. Pigem on ülesanne niisugune kõrge praktilise väärtusega puu väljatöötamiseks ja kogu sellega seonduv väljakutse mõeldud nendele, kes kusagil raku- või isegi veel peenemal tasemel tegutsevad.

* * *

Idee on kõigile tasuta kasutamiseks. Kes selle ära rakendab, võiks mullegi ühe taime tuua. Enda tagasihoidlike taimeteadmiste alusel julgen arvata, et arendama peaks pigem puittaimi sest nendel on tugev tüvi ja jõudsad juured. Mingid rohttaimed ei peaks pingele vastu ja neid tuleks siis keelatud kasvuhormoonidega üles pumbata aga see ajaks ju GMO vastased tagajalgadele püsti. Ja järgmisena võiks juba munakividest sealiha teha...

 

Sildid: #, #, #, #, #
5 comments on “Maailmaparandamine õunapuu abil
 1. Henrik Aavik ütleb:

  Aastaringseid ma ei tea, aga selliseid puid mis veerand aastat kogu aeg midagi kannavad on vist poogitud ikka.

 2. Larko ütleb:

  Piisaks seegi kui saaks sitast saia teha. Seda jätkub rohkem kui nisujahu ja ei pea ka poest tooma.

 3. Viiu ütleb:

  Jäätis võiks aastaringi kasvada.

 4. A.I.V.O. ütleb:

  Õndsal Brežnevi-ajastul kuulsin mina ühest imepuust, mis kandis sidruneid, ploome, apelsine, õunu, pirne ja ma ei tea mida veel. Asus see puu Sotši man. Nime poolest oli ta Sõpruse puu. Sellest oli veel tollal välja antud isegi kaksikmark.

 5. Aarne ütleb:

  Ma jagan Henriku ja A.I.V.O.’ga mingeid sarnaseid mälestusi. Midagi justkui kusagilt oleks kuulnud aga täpselt midagi eriti ei meenu.
  Head ja praktilised ideed on olemas aga nüüd oleks vaja meest, kes oma valge kitli käised üles kääriks ja kõik siin olevad ideed Eesti tingimustes kättesaadavaks teeks.
  Ootan endiselt, et mulle kah imetaimest üks seeme või istik annetatakse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*