Miks ei tohi spämmile kunagi vastata

Mõtle enne kui tegutsedTavaliselt, kui mu käest nõu küsitakse, et mida postkasti laekunud spämm-meiliga peale hakata, siis on mu soovitus alati lühike ja selge:

Märgi rämpsuks - see funktsioon on suurel enamusel on- ja offline meiliklientidel olemas ning on tavaliselt ka õppimisvõimeline. Kui niisugust võimalust pole, siis kustuta sodi lihtsalt ära.

"Õppimisvõimeline"  tähendab siin seda, et kui näiteks Gmailis piisavalt palju inimesi asja rämpsuks märgivad, siis Gmaili automaatsed spämmifiltrid õpivad sellest ning aitavad nii sinu kui teiste kasutajate inboksi puhtana hoida.

Ma pean ka ise sellest reeglist väikeste eranditega kinni ja siiani pole reegli rikkumisel midagi halba ka juhtunud. Nagu öeldakse, üks kord on ikka esimene kui vasikas aia tagant tuleb.

Mis eile juhtus

 • Sain rämpsmeili Reforminkasso.ee käest, mis nägi niisugune välja, nagu oleks selle mingi amatöör teinud.
 • Reeglit rikkudes saatsin neile vastuse, et nad on spämmerid ja ma ei saa neilt tänu täiustatud filtritele enam mitte kunagi ühtki kirja kätte. Vastust ei saatnud mitte oma päris igapäevaselt, vaid ühe teise, spetsiaalselt igasuguse saastaga suhtlemiseks mõeldud aadressilt.
 • Olin natuke aega arvutist eemal ja tagasi tulles leidsin, et postkast on saasta paksult täis. Selgus kurb tõsiasi, et aadress, mis kirjas oli saatja aadressiks märgitud on seadistatud nii, et sellele saadetud kirjad saadetakse edasi KÕIGILE Reforminkasso meililistis olevatele aadressidele (analoogne juhtum aastast 2007 ja 3a. vana näpunäide). Minu jaoks veel hullem oli see, kõik listis olijad said vastuskirja minu isiklikult, mitte listi aadressilt.
 • Veel mõne aja jooksul sain ma vastuseks virnade viisi igasuguseid automaatseid puhkuse- ja veateateid, kurje kirju, jne nii enda isiklikule kui ka algse spämmisaatja meiliaadressile mõeldud vastuseid. Voog pole siianigi päris katkenud.

Tulemus

 • Terve hunnik inimesi on lisaks originaalsele spämmerile ka minu peale kurjad. Ehkki ma väga palju süüdi pole (mina rikkusin ju vaid "kustuta rämps alati ära" reeglit, mitte ei saatnud valest seadistatud tarkvara abil spämmi), saan ma nendest täiesti aru. Loodan, et selles suures tulvas jääb minu tagasihoidlik panus siiski märkamatuks.
 • Kuna ma olin suhteliselt esimeste hulgas, kes sellele spämmile vastas, sain kurja telefonikõne võõralt inimeselt küsimusega, et mis jama ma siis teen. Klaarisime ja seletasime natuke asju ning loodetavasti ta enam mu peale väga kuri ei ole.
 • Mu postkast on kurjadest vastustest, kõigist nendest automaatsetest vastustest  ja vastajate omavahelisest arveteklaarimisest umbes ja ma pidin / pean spetsiaalselt kogu selle jama välja filtreerima. Tõenäoliselt tabab täna hommikul kõik Reforminkasso listis olijaid, kes eile normaalsel ajal töömeilide lugemise lõpetasid, täna hommikul sama saatus.
 • Üks teine postkast, mis ka rämpsurünnaku ohvriks langes aga ise mingit aktiivsust ei ilmutanud, on selle postituse avaldamise ajaks saanud üle 55 Reforminkasso poolt põhjustatud jamaga seonduva kirja. Need, kes "vestlusega" liitusid, võivad selle numbri tõenäoliselt mitmega korrutada.
 • Gmail avastas mu kontol "unusual activity" ja ma pidin SMS kaudu kinnitama, et mina olen ikka mina.

Õppige minu vigadest, mitte ärge tehke neid ise! Kui ükski spämmisaaja poleks sellele õnnetule kirjale vastanud, oleks kogu see jama ära jäänud.

Sildid: #, #, #, #, #, #, #, #
2 comments on “Miks ei tohi spämmile kunagi vastata
 1. kesiganes ütleb:

  Minge Andmekaitse Inspektsiooni kodulehele ja mängige Aita Liisat mängu. Vaadake, mis juhiseid te sealt saate.

 2. Claara ütleb:

  Ma kasutasin mõnda aega töömeili taustaga. Ehk siis kõik meilid olid sinise taustaga, aga mõnele meiliaadressile läks see manusena.
  Ma lõpetasin selle kasutamise kui sain kurja kirja ühelt vanamemmelt, et saadan talle pornopilte. Ma olin shokis- arvasin, et mu arvutit on tabanud viirus. Peale selle oli mul kohutavalt piinlik, kuna selle prou abikaasa oli väga tähtis ja vajalik tegelane meie ettevõttele. No ja lõpuks selgus, et kui avada kirjakastis üks pilt, siis saad sa võimaluse klõpsida kõikidel eelnevatel saadetud piltidel ka. Igatahes mina polnud milleski süüdi, aga toda tädi ma veenda ei suutnud…
  (huvitav, kas ta käis oma mehe postkastis sobramas?)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*