Oktoobrirevolutsiooni aastapäev

Milrevkom proclamationTäna, 7. novembril on Oktoobrirevolutsiooni aastapäev. 91 Aastat tagasi lõid tööliste ja talupoegade ühendatud jõud Ajutise valitsuse võimult minema. Suurem osa mu blogi lugejatest mäletavad kindlasti koolipõlve ajast jutustusi Aurora kuulsast kahuripaugust ja Talvepalee ründamisest. Nooremad õpivad seda millalgi koolis ja siis juba hoopis teist moodi.

Niikauaks noortele lihtsalt niisugune info, et siis, kui oktoobrirevolutsioon toimus, kasutati Julianuse kalendrit ning selle järgi toimus revolutsioon oktoobris.  Vahepeal läks suurem osa maailmast üle Gregoriuse kalendrile ning selle käigus kaotati vahepealt 10 päeva, et uus kehtiv kalender jälle aastaaegadega sünkrooni viia.

Erinevus kahe kalendrisüsteemi vahel on liigaastate arvutamises: Gregoriuse kalendri järgi on iga aasta, mis jagub neljaga, välja arvatud aasta, mis jagub sajaga, liigaasta. Erandina on liigaastad sajandivahetused, mis jaguvad neljasajaga. Näiteks aasta 2100 ei ole liigaasta aga 2000 oli. Julianuse kalendris on kõik neljaga jaguvad aastad liigaastad. Sellest erinevusest tulenevalt kasvab vahe kahe kalendri vahel pidevalt - iga 4 sajandi kohta 3 päeva.

Sildid: #, #, #

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*