Päev ilma spämmifiltrita

Akismet spam statsJesper Rønn-Jensen ja Thomas Watson on oma blogis justaddwater.dk välja tulnud huvitava ideega: nad keeravad üheks päevaks, 15. detsembril, oma blogi spämmifiltrid kinni. Algatus on äramärkimist leidnud ka Akismeti blogis: "Letting Spam In For a Day?". Ehkki seal on enamus kommentaare ideed pigem maha tegevad, kavatsen ma siiski sama teha ja spammitõrje üheks päevaks kinni keerata.

Niisuguse filtrivaba päeva eesmärk võiks olla meelde tuletada, kui palju aega ja muid ressursse kulub spämmiga võitlemise peale. Minu tavaline ajakulu on üsna väike, sest Akismet peab enamvähem kogu spämmi ilusti kinni. Mina pean iga paari päeva tagant mõne modereerimisele juhtunud kommentaari avaldama või kustutama.

Pole just kindel, et minul see päev just 15.12 olema saab, aga selles kandis küll. Valin niisuguse päeva, kus mul on aega blogil silm peal hoida ja aeg-ajalt rämpskommentaare kustutada. Igaks juhuks ma täpset kuupäeva ette ei teata, muidu äkki võtavad kõik kurjad spämmirobotid õigeks ajaks mu blogi uksetaha ritta.

Mida ma peaks tegema, et spämmitõrje oma blogist täielikult eemaldada:

  • Akismet. Kui Akismet ära keelata, siis tabab blogi avaldatud rämpskommentaaride valing. 28.09 kuni 28.10 pidas Akismet mu blogis kinni~1500 rämpskommentaari ja spämmkomentaaride arv kokku tõusis 5 466'ni. Tänaseks, natuke rohkem kui kuu jooksul, on see number kasvanud 7 392'ni. Hetkel on minu kommentaaride ja spammi suhe 640 / 7 392, mis teeb protsentides 8% / 92% spammi kasuks. Need numbrid muideks lähevad Akismeti omadega hästi kokku.
  • WordPress'i seadetest maha võtta nõudmine, et kommentaator peab sisestama oma nime ja mailiaadressi. See hoiab vast mõne eriti rumala roboti eemal. Enamus neist oskab väga edukalt nii nime, meiliaadressi, koduka ja kommentaari sisu kirja panna.
  • Lubama, et kommentaar võib sisaldada piiramatul arvul linke. Tavaliselt ei avaldu mul kolme või enama lingiga kommentaarid enne, kui ma olen need käsitsi kontrollinud. Näiteks läks Tõnu täiesti legitiimne kommentaar just linkide arvu tõttu modereerimisele.
  • Praegu keerab üks plugin, Comment Timeout, üle 50 päeva vanade postituste kommentaarid automaatselt kinni. Maagiliseks testipäevaks keelan selle plugina ära ja kasutan Extended Comment Options nimelist pluginat kõigi postituse kommentaaride uuesti avamiseks.

WordPress'i kasutades lisatakse kommentaatori kodulehe- ja kommentaaris olevatele linkidele automaatselt rel="nofollow" atribuut mis ütleb otsingumootoritele, et seda linki pole vaja järgida. Ühtegi backlink'i ei kavatse ma kurjamitele oma blogist küll anda. Tavaolukorras võtab DoFollow plugin minu blogis selle atribuudi kolme päeva pärast automaatselt ära.

Ja peakski enamvähem kõik olema. Eks paistab, mida eksperiment toob.

Kindlasti teen ma enne niisugust katset andmebaasidest ja failidest koopiad. No nii igaks juhuks. Loomulikult ei kavatse ma rämpskommentaare oma blogisse alles jätta. Niikui mõnele peale sattun, kustutan maha. Üheks alternatiiviks spämmi käsitsikustutamisele oleks peale katse lõppu lihtsalt kogu blogi andmebaas taastada, aga see poleks katse eesmärgiga kooskõlas.

* * *

ETTEVAATUST: Spämmifiltri ärakeelamine võib põhjustada igasuguseid koledaid tagajärgi. Mõtle enne hästi järgi, kui sa seda teed. Tee kindlasti enne kõigist andmetest varukoopiad.

Sildid: #, #, #, #, #, #, #, #

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*