PAM = JOKK

Villu ReiljanVäljend "puudub avalik menetlushuvi" on minu meelest muutunud samasuguseks kilbiks, nagu väljend "juriidiliselt on kõik korrektne". Selle taha saab alati pugeda, kui on vaja selgitada, et miks järjekordne mõrvar, roolijoodik, vägivallatseja või muu kaabakas üliväikese karistusega või hoopis ilma pääseb.

Kuulsad Amigo turvamehed pääsevad peaaegu puhtalt kuna kedagi justkui ei huvita?. Sellest, kui korduvalt täis peaga mehele isegi pisitillukest trahvi ei tehta, ma aru ei saa. See, kui inimene kambakesti surnuks pekstakse, toob kaasa vaid tingimisi karistuse, on minu jaoks täielik müstika.

Ma ei usu, et nende kurjategijate karistamata jätmine ei riiva inimeste õiglustunnet. Samuti ei usu ma, et korralikud inimesed ei ole huvitatud sellest, kurjategijad oma teenitud karistuse saaks. Lihtsalt ei usu, ehkki juriidiliselt võib kõik korrektne olla.

Oportuniteedi põhimõte tähendab seda, et asi lõpetatakse, kui süü ei ole suur ja puudub avalik menetlushuvi kurjami karistamiseks. Ma juhiksin siinkohal tähelepanu sellele, et ingliskeelne sõna "opportunity" ei tõlku eesti keelde mitte "oportuniteet" vaid "võimalus". Ei ole mõtet neid kahte asja omavahel segi ajada.

* * *

Teine väljend, mida samuti tihtipeale JOKK’i edasi anndmiseks kasutatakse, on “rahva õiglustunne“. Google pildiotsing annab selle fraasi peale esimese pildina Villu Reiljani pildi.

Sildid: #, #, #

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*