Taavi Rõivas: Lõpp sms-laenudele

Sada krooniTaavi Rõivas võtab Delfis sõna SMS-laenude teemal. Tema meelest tuleks SMS-laenud keelata, sest rumalad inimesed laenavad ennast muidu lõhki.

Sama moodi võiks nii igaks juhuks keelata kõik järelmaksu- ja krediitkaardid. Intress on kõrge ja pangad rikastuvad vaeste ja rumalate arvel. Kui päris ära keelata ei anna, siis võiks teha piiranguid, et näiteks krediitkaardiga saab maksta ainult 8:00 - 20:00.

Mina arvan, et vabal maal peaks igal inimesel olema vabadus oma tarkuse või lolluse järgi talitada ja endale nii palju järelmaksukaarte ja SMS-laene võtta, kui ta heaks arvab.

Kui siit veel edasi minna, siis peaks keelama enamvähem kõik asjad ja tegevused sest mõni loll leiab ikka mooduse, kuidas endale viga teha. Veelgi lihtsam - tuleb teha nimekiri lubatud asjadest ja tegevustest ning kõik ülejäänu keelata.

Üks lause, mis mulle artiklist silma jäi ja millega ma isegi nõus olen on järgmine:

Kui õlletoobist indu kogunud laenuvõtjaid on sada või tuhat, muutub probleem makromajanduslikuks.

Mina pole veel kuulnud, et inimesed karjakaupa ennast lõhki laenavad ja oma varast ilma jäänud oleks SMS-laenude pärast. Pettustest olen küll kuulnud, aga petta saavad ikkagi lollid inimesed kes on selles täitsa ise süüdi.

Ma tahan, et mul oleks võimalus kasiinos oma korter maha mängida. Tahan odavat alkoholi ja täis peaga autoga kihutamise võimalust. Tikke ja bensiini müüdagu ikka. Kirved ja pussnoad olgu vabamüügil. Tahan, et saaksin vajadusel kasvõi 1000% intressiga laenu anda ja võtta.

Ja ma tahan, et kui ma kõike eelpool loetletud teen, asja jamaks keeran, siis vastutama peaksin ikka mina ise ja üksi, mitte ei võetaks kõigilt teistelt võimalust samamoodi käituda.

Igaks juhuks mõned faktid: SMS-laenu pole kunagi võtnud, täispeaga ei sõida sest juhiluba pole, kirvega vigastasin ennast viimati 2005a Jaanipäeval, krediitkaart on, kasiinos mängin ~1 kord aastas. . .

Sildid: #, #, #, #, #
9 comments on “Taavi Rõivas: Lõpp sms-laenudele
 1. Ivar ütleb:

  Hmh.. kõrge intressiga laenamise keelamine on minu silmis jah pisut kehva põhjendus. Varsti keelavad hooramise ja vastavate teenuste tarbimise ära jne.. Kuigi üldiselt olen ma selle jama karmistamise poolt küll – no mis mõttes saab keegi teha minu nimel laenulepingu ilma, et tal oleks ühtegi dokumenti või volitust vaja? Mu isikukood ei ole ju salastatud info – seda küsitakse pea iga nurga peal mõne teenuse kasutamiseks või kuskil registreerumiseks. Peale seda kui ma olen poes kaardiga maksnud ja müüjale oma id-kaarti näidanud, on tal juba piisavavakt infot, et minu nimel sms-laenu leping sõlmida. See on küll mingi huinjaa.

 2. Aarne ütleb:

  Laenulepingu saab sinu nimele teha lihtsalt. Kui raha kah lihtsalt sinu käest kätte saab, siis oled vast ikka ise süüdi.

 3. Ivar ütleb:

  Seda küll, aga suhteliselt ebameeldiv on ikkagi kui keegi võtab mulle naljapärast ca 500% aastaintressiga laenu. Liiga lihtne on see praegu.

 4. Vali Dool ütleb:

  No turvalisuse tõstmine ei puutu kuidagi keelamisse. Ilmselt juba aasta pärast ei olegi SMS laene, on GPRS laenud või Surfpordi-Rateraha.

  Teen katse – login praegu sisse hanzanetti ja saadan pangale kirja tekstiga: “Ma ei soovi mitte kunagi SMS-laenu võtta. Kui te näete, et ma seda võtma hakkan, siis on 100% tegemist pettusega, laenajaks on kurikael ning te peate protessi peatama ja teavitama politseid. Palun vastake, et te olete sellest kirjast aru saanud.”

  Saab näha mis pank vastab – sellest saab ka edasi järeldada, et kas on vaja riiklikult sekkuda või piisab äkki inimese puhul temast endast.

 5. Allar ütleb:

  Keelamine selleks, et inimene ISEENDALE halba teha ei saa on suht totter. See vabadus peaks ikka säilima, siis toimib ka looduslik valik….

  Keelata võib sellised asjad, mis võivad teisi inimesi otseselt ohustada, nagu näiteks purjus peaga sõitmine etc.

  Aga alkoholimüügi keeld… no see on nii ja naa, purjus inimene võib tõesit teisele ohtlik olla. A kui kurat kogu eesti rahvas ainult joob ja üksteist maha tapab, siis ju me oleme seda väärt, mis parata.

 6. Ivar ütleb:

  Tänases Ekspressis artikkel “Jube jama kadunud ID-kaardi pärast”

 7. Aarne ütleb:

  No see on ju puhtalt klienditeenindajate kala et inimene vale dokumendiga arveid avab ja laenu saab.

 8. Jane ütleb:

  Vastused kõikidele smslaneudega seotud kysimustele saate nendest artiklitest:
  1) http://www.ap3.ee/Default2.aspx?ArticleID=561878eb-72d4-47b6-a392-09376c109b19&readcomment=1#comment
  2) http://www.ekspress.ee/viewdoc/D22046183BEC1B82C225733100604E38#close

  See millega on smslaen oü hakkama saanud on täiesti uskumatu
  ja veel uskumatum on see, kuidas Hans H Luik ütleb, et tema krediidikassa kliendid on vaesed ja lollid.

 9. Aarne ütleb:

  Mina olen põhimõtteliselt viidatud ÄP ja EE artiklites Aimar Jürimäe ja Toomas Allikase poolt toodud väidetega nõus.

  EE artiklis nimetab Luik lollideks teiste firmade kliente, mitte enda omasid. No vähemalt mina sain nii aru, et tema on tark ja lollidele laenu ei anna.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*