Viiks taara ära…

Emake loodusKõik, kes enam kui 20 aastat vanad, peaksid mäletama, kuidas vanasti asi taaraga käis: ostsid poest pudelisse või purki villitud asja, tarvitasid selle ära ja viisid taara raha eest poodi tagasi. Taara hind oli kohe toote hinna sisse arvestatud ja sa ei pidanud kunagi arvutama, et kui õlu maksab 9.90 ja sellele lisandub kroonine taara, siis palju rahakotist raha võtma peab. Vanasti seisiski hinnasildil kohe 10.90.

Väga lihtne, loogiline ja mõnus süsteem.

Siis tuli mingitele keenjustele idee, et inimeste elu on liiga hea ja lihtne ning kasutusele võeti mingi täiesti müstiline süsteem. Pudelitele - purkidele trükiti mingeid erimärke ja ilma selle märgita taarat enam tagasi ei võetud.

Kuidagi pidi see süsteem tagama, et kogu kasutatud taara ikka taaskasutusse jõuab. Varem võeti sult pea iga klaaspudel ning hiljem ka plastpudel või plekkpurk vastu aga mitte enam. Vanasti märke ei kontrollitud ja lisaküsimusi ei esitatud. Koore- ja konservipurgid, viina- ja veinipudelid võeti erinevalt tänasest päevast samuti vastu.

Selle pandipakendi muutmise süsteemiga läks küll nii, et taheti head aga välja tuli nagu alati. Mäletate, et kui pandipakendi süsteem tuli, maksis õlu näiteks 10 krooni. Jõid pudeli ära, viisid taara ära ja said krooni tagasi. Peale uue süsteemi käivitamist tulekut maksis õlu edasi 10 krooni aga sellele lisati poes kroon taararaha.

Nüüd tahavad Tõniste ja Nool jälle mingit muutust teha ja pandisüsteemiga liitumine vabatahtlikuks teha. Tundub, et pole väga hea idee ja ajab elu lihtsalt veel keerulisemaks.

Ma ise tarvitan mitmesuguseid plastpudelisse pakendatud tooteid. Osadel neist on pandimärgid ilusasti sildil ja need saab poodi tagasi viia. Teistel, täpselt samasugustel pudelitel seda märki pole ja need lähevad lihtsalt prügisse sest mul pole neid kuhugi mujale panna. Taaskasutus ja loodushoid?

Minu meelest peaks praegust korda täiendama kuidagi nii, et kogu taarat oleks võimalik ära anda. Kasvõi kilohinnaga, kui muud lahendust pole. No ja poes peaks hinnasildil ikka niisugune number olema, kui palju mult kassas nelipaki eest võetakse, mitte et ma ise pean arvutama.

Sildid: #, #, #, #, #
6 comments on “Viiks taara ära…
 1. offf ütleb:

  Jah, aga veel vanastimal ajal jõid kasti õlut ja said tervelt 6 õlut taara eest. Nüüdsel ajal saad kasti õlle eest umbes poolteist õlut. No kas pole hirmus asi?

 2. lipelgas ütleb:

  kahju küll, aga raha ei ole see, mis motiveeriks taarat ära viima.

 3. Aarne ütleb:

  offf: Maakohas sai pudeli limpsi 30 kopikaga. Taara eest sai 20 tagasi. Ostad 2 limpsi, viid taara ära, saad veel ühe limpsi ja piruka kah veel.

  lipelgas: Vii siis planeedipäästmise motiiviga. :) Sul pole vist kaugele viia kah.

 4. offf ütleb:

  Taara tuleb viia pakendikonteineri juurde, kust kodutud selle ära võtavad, ära viivad ja elatiseks konverteerivad. Ega sul ometi sellest mõnest kroonist kodutu heaks kahju pole?

 5. Aarne ütleb:

  Mina viin tühja pudeli kööki. Kui neid sinna mingi hunnik koguneb, siis viivad lapsed kuhugi need ära konverteerivad taskurahaks. Mina täpselt ei tea, et kuhu aga ega mul kahju pole.

 6. lipelgas ütleb:

  ma isegi tean, kus mulle lähim taarapunkt asub. minu ainus vabandus on see, et seda taarat, mida mina koju toon, ei taha keegi tagasi. sellepärast eelistan pigem offfi poolt pakutud varianti, sest seda 1-2 ühikut, mis mu koju aeg-ajalt satub, tahab keegi minust rohkem tagastada. pealegi, siis ma olen kaks korda hea :)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*