Kaitse oma koduarvutit: 4. Rämpsust puhastamine

Isegi hoolikal ja teadlikul surfimisel koguneb su arvutisse hulgaliselt saasta: brauseri cache, küpsised, salamisi installitud adware ja spyware ja muu säärane. Kõik see koormab su arvutit ja nii jääb tal jõudu järjest vähemaks ja vähemaks. Lisaks sellele tehakse su arvuti kaudu küberrünnakuid, salvestatakse su paroole ja klahvivajutusi.

Võta regulaarselt (vähemalt korra nädalas) aega oma arvuti puhastamiseks. Kui tundub, et arvuti käitub kuidagi imelikult, siis esimeseks asjaks soovitaksingi viirustekontrolli ja rämpsust puhastamist.

Arvuti puhastamiseks soovitan järgmiseid programme:

Lavasoft Ad-Aware SE
Puhastab arvuti Spy- ja adwarest. Kustutab küpsised. Install on lihtne ning peale selle lõppu on kohe võimalus pahavara definitsioone uuendada ja arvuti üle kontrollida.

CCleaner
CCleanerAjutiste failide, küpsiste, brauserite cache, registri, jne puhastamiseks. Installi ajal peaks jälgima, et endale soovimatult Yahoo Toolbar’i ei installiks.

Spybot - Search & Destroy
Puhastab arvuti Spy- ja adwarest. Võimaldab kasutada residentset kaitsed pahavara vastu. Esimesel käivitamisel tuleb enne arvuti skanneerimist internetist uuendused tõmmata. Lisaks rämpsu kustutamisele võimaldab ka arvuti immuniseerimist.

Startup Control Panel
Näitab kõiki programme, mis Windowsi käivitamisel käima pannakse. Kontrolli pidevalt, et nimekirjas mingeid soovimatuid programme poleks.

Üldiselt on nende puhastusprogrammidega samamoodi, nagu antiviirustega: definitsioone tuleb regulaarselt uuendada ja arvutit tuleb regulaarselt kontrollida. Mina kasutan neid vaid käsitsi arvuti puhastamiseks, mingeid residentseid kaitseid ma ei kasuta.

Kui antiviirust soovitatakse arvutisse installida ühekaupa, siis rämpsuga võitlemise programme pole kunagi liiga palju. Ära neid lihtsalt samaaegselt kasuta.

Kas mõni oluline programm jäi loetelust välja? Kommentaarid?

Sildid: #, #, #, #
6 comments on “Kaitse oma koduarvutit: 4. Rämpsust puhastamine
 1. kaspar ütleb:

  CrapCleaner. Minu vaieldamatu lemmik. Võimaldab minu teada ka Startupi nimekirjast asju kustutada. Kuigi mitte päris jälgida :)

 2. tt ütleb:

  aga kuidas Maci puhul on? ohud & lahendused?

 3. Aarne ütleb:

  Mac’i kohta ei oska küll midagi öelda.

 4. bolB ütleb:

  Soovitused igati head kuid veel parem, kui kaasutad TURVALIST OS’i ja TURVALIST browserit.
  Aga noh, kui aga ja viitsimist, võid aukliku MS Windoozaa ja õnnetu IE’ga alati edasi jännata. ;)
  Mina küll ei viitsi MS auklikele “toodetele” raha ja aega raisata!

  Tänan ei!

 5. hannes ütleb:

  kes ei viitsi ise arvutit hooldama hakata siis http://arvutispets.comli.com/ arvuti täis hooldus 300 krooniga.

 6. Ailar ütleb:

  CCleaner ja SpyBot on tõesti head proged, aga Lavasoft’i Adawarega on minul esinenud ainult jamasid. Seega ei kasuta, ise kasutan AVG-d. Kuid mina soovitaksin Avasti ja samuti ka AVG-d. Kaspersky võtab küll palju ressursse, aga teeb samuti oma töö koralikult ära. Neid soovitan

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*