Kaitse oma koduarvutit: 5. Surfa turvaliselt

FirefoxTavaliseks surfimiseks kasuta turvalist brauserit. IE võib küll kõige levinum olla aga samas on ta ka kõige auklikum. Minu raudne eelistus on Firefox. Sellega on mõnus ka kõik reklaamid, pop-upid, jne ära keelata. Firefoxi turvalisuse ja mugavuse teemal olen ma eelnevalt kirjutanud “Nordea petturite ründe all” ja “Miks mulle meeldib Mozilla Firefox”.

Otse loomulikult tuleb hoolikalt lugeda kõiki ekraanile ilmuvate akende sisu, mitte julmalt “Yes” või “Next” klikkida. Tihtipeale on kurjamite lehel tekstid stiilis “JAH tähendab EI ja EI tähendab JAH. Kas kustutame kõik failid?”, seega loe hoolega, et kuhu ja mida sa klikid. “Yes/No” või “OK/Cancel” vasta alles siis, kui akent ei saa ülevalt paremast nurgast ristist kinni panna.

Kindlasti kasuta ühenduse turvamiseks vähemalt tarkvaralist tulemüüri. Minu lemmiktulemüüriks on ZoneAlarm. Arvutikaitse blogi kirjutas sellest just hiljuti pikema jutu “Kindel kaitse ZoneAlarm”. Mina soovitaksin siiski kohe tasuta varianti kasutama hakata, siis pole 15 päeva pärast muret, et midagi tuleb ümber seadistama või muutma hakata. Jälgi hoolega, et millistel programmidel sa internetti minna lubad. Kui midagi kahtlast märkad, siis parem ära luba.

Kui raha rohkem juhtub olema, siis tuleks kasutada ka riistvaralist tulemüüri. Kui tahad sissetulevat netiühendust (mugavalt) mitmele kasutajale jagada, siis pead nii-ehk-naa ruuterit kasutama. Valigi niisugune, millel on sisseehitatud tulemüür. Ruuterist keela ära kõik väljastpoolt tulevad ühendused ja ongi üks mure jälle vähem. Võimalusel keela ka üle interneti administreerimine ära.

Ubuntu LinuxÜks ekstreemne trikk üliturvaliseks netikasutuseks on see, kui kasutad mõnda Live-CD Linuxit. Käivitad arvuti CD plaadilt ning hiljem arvutit välja lülitades ei jää arvutisse mingit märki maha, et keegi seal midagi teinud on. Samuti ei jää arvutisse jälgegi sinu tegevusest, ei mingeid ajutisi faile kõvakettal ega kahtlaseid lehekülgi brauseri ajaloos. :) Siinkohal ei maksa ennast keerulistest terminitest hirmutada lasta, minu 10 aastane tütar sai asjaga hakkama, kui ta arvutis kõvaketas ära kooles. Käivitas arvuti CD pealt, konfis Gaimi ära ja oligi olemas nii rate.ee kui Messenger. Loomulikult on see natuke ülepingutatud turvalisus, aga vähemalt üks kindel võimalus. Ubuntu Linuxi saad endale tõmmata siit ja valmis plaate jagatakse siin. Tasuta.

Sildid: #, #, #, #, #, #

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*