Eesti e-maili-turundus paistab jõudsalt arenevat. Järjest vähem ja vähem kohtab julmalt kõigile teadaolevatele meiliaadressidele oma reklaamsõnumi saatmist. Pöördumised vähemalt üritavad olla personaliseeritud ja jätta muljet, et just see kiri on saadetud just ühele kindlale aadressile. Kirja alguses kohtab järjest enam kas mõne konkreetse isiku või firma nime, jne.
Ehkki rämpsu kvaliteet on läinud paremaks, leiab ikka ja alati ka midagi, mille kallal viriseda. Internetiturundajatel ja nende koolitajatel on veel pikk tee käia oskuste parandamise ja arendamise teel.
Siinkohal mõned vihjed, mis minu konkreetse isiku puhul kutsuvad üles tegudele:
* * *
Järjest rohkem ja rohkem saadavad mitmed “turundajad“ oma rämpsmeili laiali niisuguste pöördumistega (tsitaadid):
- KALLID kliendid
- Hea, Klient!
- HEA SÕBER,
- Lugupeetud Firmade Juhatajad,
- Lp kliendid!
- Hea klient/koostööpartner,
- Hea laheveebisait.ee kasutaja!
- Hea kolleeg,
- Tere, hea laheveebisait.ee Sõber!
- Hea, ettevõte!
- Lp Arujuht! (WTF see tähendab?)
Firma pole nende pakkujate klient kunagi olnud. Mingisugust koostööd pole kunagi olnud. Sõber...? Vaevalt.
Miks rämpsusaatjad eeldavad, et firma üldaadressilt info@firmanimi.ee loeb meile firma juht või omanik? Hint: tavaliselt teeb seda sekretär kellel on volitused rämpsu kustutamiseks.
Kuna nende saatjate meiliaadressid on nüüd spämmifiltrisse lisatud, siis ei näe nende järgmiseid, võib-olla isegi asjalikke ja oodatud pakkumisi, enam keegi. Kui juba pöördumises tehakse mitu keeleviga, siis mitu viga veel pakutaval tootel / teenusel küljes on? Igatahes, mõjub hoiatavalt.
Kui sa kirjutad oma meilis, et oled firmaga tutvunud ja sul on toredad kanalid müümaks asju aktiivsetele pidudel käivatele noortele, siis sa valetad. Ma müün professionaalseid seadmeid millega peol pole suurt miskit teha. Sa ei ole viitsinud isegi kodulehelt vaadata, et kui noortepärased kaubad seal näha on. Valetamine ei ole hea algus toredale suhtele.
Firma aadressile ei ole vast mõtet saata pakkumisi paarituhande krooniste asjade järelmaksuga ostmiseks. Samuti on suhteliselt mõttetu niisugusele aadressile saata kodukaunistamise ja lastekasvatuse alaseid pakkumisi. Rindade suurendamist ei saa minu teada firma kuludesse kanda, seega pole vastavat pakkumist mõtet saata. Kas terve mõistusega reklaamija saadab firma aadressile tööpakkumiskuulutusi...? Vaata oma andmebaas läbi ja mõtle, kellele mida saata ja mida mitte.
Kui kogu kirja sisuks paistab olevat “Kui Te seda e-kirja korrektselt ei näe, siis vajutage siia“, siis kutsub esile ainult ühe vajutuse: "Lisa spämmifiltrisse". Kui sa ei viitsi vaeva näha, et su kiri igas lugejas ilus välja näeks, miks sa siis ootad, et keegi seda lugeda viitsiks?
Ühe ja sama pakkumise saatmine mitu korda järjest paariminutiliste vahedega tagab spämmifiltri täiustumise.
Kui firmasse tuleb soovimatu e-mail millel on kaasas lihtne võimalus enda meililistist eemaldamiseks siis ma tavaliselt proovin seda. Kui peale eemaldamist ikka mõni pakkumine samalt aadressilt tuleb, siis tuleb ka filtrile üks rida juurde. Kui kirjas polegi loobumisvõinmalust, siis ei olegi muud võimalust kui spämmifiltrile jälle pisike lisandus teha. Ma olen juba nii maniakaalne, et ma registreerin need "... eemaldamiseks kliki siin ..." klikkimised ja äraütlemismeilide saatmised.
* * *
Postituses väja toodud virinad baseeruvad mu töökoha üldaadressile saadetud rämpsu põhjal tehtud tähelepanekutel. Kuna ma ise pole turundaja, siis mingeid soovitusi ma hea ja eduka kampaania läbiviimiseks, peale eeltoodud vigade vältimise, ma anda ei oska.
Kõigest sellest kirjutasin ma ka veebruaris: "Võitlus e-mailispammiga - edusammud ", aga muutused on visad tulema. Palun ärge soovitage mul kasutada dukelupuse blogis avaldatud postituses "Peeter Marvet: kuidas vastata spämmile" näidatud meetodeid. Need kehtivad eraisikute, mitte firmade puhul.
Ära põe. Kusagilt lugesin, et telemarketing on väljasurev tegevusala. Ehk nad Sind enam väga ei tüüta.
E-maili saatmine ei käi küll telemarketingi alla.
Ma täitsa usun, et internetiturundus on alles lapsekingades ja hiilgeajad on veel ees. St, asi läheb ainult hullemaks.
Ei ole need firmad eraisikutest erinevad midagi – kui jah vahest see info@ aadressi tõlgendamine välja arvata. Peakski uurima, et kui kaugele MKM selle valdkonna uurimise ja muudatuste kavandamisega on jõudnud.
Väljend “Kui Te seda e-kirja korrektselt ei näe, siis vajutage siia” tekitab küsimuse, et kuidas pean mina teadma, kas ma näen kirja korrektselt ehk siis kustkohast mina pean teadma, kuidas autor selle kirja välimuse kavandas???? Midagi ma jah näen, aga kas see on selline, nagu autor sõnaga ‘korrektne’ mõtleb, mina ei tea ja ei saagi kunagi teada.
Ja see “vajutage siia” on mu maililugejas tavaline plain-tekst ja ükskõik kas ma vajutan pöidlaga ekraanile või klikin hiirega sellel plain-tekstil, ei juhtu mitte kui midagi. võib-olla, kui liiga tugevalt vajutan pöidlaga ekraani, läheb seal miski katki või plekiliseks, aga ma ei usu, et siis katkise kuvariga näen kirja korrektselt.
Mind isiklikult ajab väga närvi ka “See infokiri on saadetud Teile heas usus ning lootuses, et saame Teile kasulikud olla. Kui see kiri Teid segas siis lihtsaim viis selle kustutamiseks on vajutada oma arvutil “Delete” klahvile. Kui Te ei soovi meilt ka tulevikus enam postitusi saada, palun andke meile sellest teada e-posti teel” kasutamine.
Ma mitte ei vajuta Delete klahvi vaid uuendan oma spämmifiltrit.